Ezekben a szakmákban a legmagasabb a fekete munkások aránya

fizetés különbségek
Olvasási idő kb. 3 perc

Több tízezer munkást foglalkoztatnak feketén egy kutatás szerint. Mutatjuk, melyik ágazatban a legmagasabb a számuk.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint a munkaerő több mint felét foglalkoztatják informális módon. A fekete munka a mikro- és kisvállalkozások több mint 90 százalékát teszi ki világszerte – írja legfrissebb tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.

Világszerte több millió gazdasági egység működik feketén, több százmillió munkavállaló nem hivatalos körülmények között keresi meg a kenyérre valót. Magyarországon a GDP negyede a szürke és a fekete gazdaságban jön létre az Oeconomus Alapítvány szerint, az arány a rendszerváltozást követően ugrásszerűen emelkedett, majd mérséklődésnek indult, és 2015-re már 20,5%-ra csökkent.

Az építőiparban továbbra is magas a feketemunkások aránya
Az építőiparban továbbra is magas a feketemunkások arányaOláh Tibor / MTI

Még mindig több tízezer feketemunkás dolgozik Magyarországon

2023-ban a hazai foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések eredményeit bemutató tanulmány szerint a vizsgált magyar foglalkoztatók többségénél, 67 százalékánál találtak munkaügyi jogsértést.

Az informális foglalkoztatás az  ellenőrzött cégeknél dolgozó munkavállalók 61 százalékát érintették, vagyis több mint 40,4 ezer munkavállalót.

Az építőipar és a vendéglátás az élen jár a fekete foglalkoztatásban

"Az informális gazdaság a mai globalizált gazdaságokban a munkavállalók jogai, a fenntartható vállalkozások, a szociális védelem és a tisztességes munkakörülmények, a jogállamiság, az állami bevételek és a kormányok mozgástere szempontjából kulcsfontosságú kihívást jelent. Az „informális gazdaság” kifejezés egy tág fogalom, és többféle nevet adtak már neki: árnyékgazdaság (shadow economy), rejtett gazdaság (hidden economy), készpénzgazdaság (cash economy), szürke- vagy feketegazdaság (black economy), földalatti gazdaság (underground economy)" - összegezte az alapítvány tanulmánya. 

A feketefoglalkoztatás az ellenőrzött munkavállalók 15,7 százalékát, több mint 6300 főt érintette. Legnagyobb arányban, közel 50 százalékban az építőiparból kerültek ki a feketén dolgozó munkások, de többen dolgoztak a vendéglátásban is nem bejelentve. 

Az OECD jelentése szerint azonban az elmúlt évek során a magyar gazdasági rendszer átalakulása kedvezen hatott a munkavállalók helyzetére is, és az állam több intézkedést is foganatosított a rejtett gazdaság visszaszorítására. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek