Minden bizonnyal észrevette, aki mostanában tömegközlekedéssel utazott, hogy a buszokon és villamosokon is gőzerővel fűtenek. Az Inforádió megkérdezte a Volánt és a MÁV-ot, mi az oka a rugalmatlanságnak.
A MÁV-Volán csoport tájékoztatása szerint az év ezen időszakában igencsak változatos az emberek öltözködése. Míg reggelente a téli ruhát viselő utasok gyakran túl melegnek érzik az utastér hőmérsékletét, a könnyebb ruházatot viselők kifejezetten hidegnek találják a fűtés nélküli vagy kevésbé befűtött szerelvényeket.
Nehéz megfelelni az utasoknak a buszokon és a vonatokon
A szolgáltató minden járaton arra törekszik, hogy az utasok többsége számára megfelelő utazási hőmérsékletet biztosítsanak, a módosítás azonban nem minden jármű esetében oldható meg azonnal.
A MÁV-Start Zrt. valamennyi vasúti kocsijában legalább 20 Celsius-fokos hőmérsékletet kell biztosítani a téli időszakban, a vonatok így az időjárási körülményektől függően sok esetben csak többórás előfűtés után indulhatnak el.
Ha a kocsiban a hőmérséklet eléri a kívánt hőfokot, a kalauz vagy a mozdonyvezető lekapcsolhatja a fűtést, de ahhoz is idő kell, hogy ilyenkor lehűljenek a szerelvények.
A buszokon rugalmasabban változik a fűtés mértéke
A Volánbusz képviselője elmondta, ha az utasok nem érzik megfelelőnek a járat belső hőmérsékletét, jelezhetik azt az autóbusz-vezetőnek. 12 fokos napi átlaghőmérséklet alatt a buszokon kötelező a fűtés, ilyenkor a sofőrök folyamatosan figyelik az időjárási viszonyokat, és annak megfelelően állítják be a fűtést. A HÉV-ek esetében a diszpécserek adnak utasítást a motorvonatok fűtésének be-, illetve lekapcsolására, itt 5 fokos külső hőmérséklet alatt indítják be a fűtőtesteket.
A budapesti és környéki HÉV-szakaszokon a fűtés kritikus időszaka a kora tavaszi és az őszi átmenet, ilyenkor, főleg a hideg reggeleken, be kell kapcsolni a fűtést, ám a napsütés hatására gyorsan meleg lesz a jármű belsejében. Hiába adja ki a diszpécser az utasítást a fűtés kikapcsolására, az utastér tovább melegszik, hűteni pedig csak az ajtók és ablakok segítségével lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés