A biztosítónak akkor is fizetnie kell, ha a forgalmival együtt lopták el az autót, miután a kocsiban felejtett – kívülről nem is látható – forgalmi engedélynek nincs szerepe az eltulajdonítás bekövetkezésében, legfeljebb az illegális továbbértékesítést könnyítheti meg. Emiatt pedig a biztosító nem mentesülhet a szerződéses kötelezettsége alól – derül ki a Totalcar.hu beszámolójából.
Nem az autó tulajdonosa a hibás
A 2005-ben még Legfelsőbb Bíróság néven működő Kúria jogegységi határozata alapján a casco szerződés azon rendelkezése, mely szerint „a casco biztosítás nem terjed ki arra az esetre, ha a (gép)jármű forgalmi engedélye a lopáskor a járműben volt”, valamennyi, a biztosítóval szerződő félre kiterjedő hatállyal érvénytelen. Abban az esetben, ha a forgalmi engedély a gépjárműben marad, nem tekinthető a mentesülés körébe eső magatartásnak, mert jellemzően nem játszik közre a káresemény bekövetkeztében.
Legfeljebb mulasztásnak, hanyag gondatlanságnak tekinthető, ez a lopás tekintetében azonban irreleváns.
A bíróság ezzel az intézkedésével eltörölte a korábban hatályos, 50-50 százalékos kármegosztást is. A bíróság szerint minden, a forgalmi engedély gépkocsiban való hagyására vonatkozó kizárás érvénytelen, a biztosítónak tehát fizetnie kell.
Ebben az esetben nem köteles a biztosító fizetni
A fenti rendelkezés azonban arra az esetre nem vonatkozik, ha lehúzott ablakkal, járó motorral hagyja magára valaki az autóját, és így lopják el a gépkocsiját. Ebben az esetben a biztosító joggal tagadhatja meg a kártérítés kifizetését. Ha pedig a gépjárművet úgy lopják el, hogy azt lezáratlanul vagy őrizetlenül hagyják, és előzetesen megszerzik az indítókulcsát vagy a kódkulcsát, a biztosító nem fizeti ki a Cascót.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés