Töröld, ha ilyen SMS-t kapsz: hivatalosnak tűnik, de átverés

átverés sms csaló
Olvasási idő kb. 3 perc

Újabb átverés van terjedőben, az SMS ezúttal parkolási szabálysértés ürügyén próbál pénzt kicsikarni a címzettekből. Nem árt odafigyelni, hogy egy norvég telefonszámról próbálkoznak a csalók.

Újabb SMS-es csalás terjed Magyarországon: ezúttal egy norvég telefonszámról követelnek parkolási bírságot – szúrta ki a Pénzcentrum, amely arra is figyelmeztet, hogy az üzenet adahalász linket tartalmaz.

Látszólag hivatalos az SMS, de valójában átverés

Újabb SMS-csalás terjed Magyarországon: a lap olvasója egy norvég telefonszámról kapott tört magyarsággal írt üzenetet, amely szerint „parkolási szabálysértés történt”, és a címzettnek 48 órája van arra, hogy fizessen, különben „a bírság túllépése esetén a bírság összege emelkedik”. Az üzenet egy linket is tartalmaz, amelyre nem tanácsos rányomni, mert biztos, hogy átverés, és ellophatják rajta keresztül az adatainkat.

Ezúttal is SMS-ben terjed az átverés, csak a szöveg változott
Ezúttal is SMS-ben terjed az átverés, csak a szöveg változottBronek Kaminski / Getty Images Hungary

Ahogy arra már a Dívány is számtalanszor felhívta a figyelmet, a csalók folyamatosan új módszereket eszelnek ki, hogy kihúzzák belőlünk a pénzünket. A rendőrség listát is készített a leggyakoribb csalástípusokról, amely szerint a hamis SMS-ek állnak az élen. Legutóbb például ugyanilyen módon nem parkolási díjat, hanem állítólagos útdíjtartozást próbáltak bevasalni a gyanútlan felhasználókon. A csalók akkor a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) nevében küldtek hivatalosnak látszó, de valójában adathalász üzeneteket, amelyek hamis weboldalra irányítottak, hogy így jussanak hozzá a banki adatokhoz. 

3+1 jel, amiről felismerhetők az átverésgyanús SMS-ek

  1. Az ilyen üzenetekben gyakran ékezetek nélküli szavak szerepelnek, vagy helyesírási hibák fordulnak elő, általában rossz magyarsággal, helytelenül fogalmazzák meg őket.
  2. Legtöbbször külföldi telefonszámról érkeznek ezek az SMS-ek.
  3. Az üzenetben szereplő linkben nem a létező, ismert szolgáltató vagy internetes áruház webcíme, hanem általában egy betűkből és számokból kombinált hivatkozás szerepel.

A +1 általában valami aprócska ráadás szokott lenni, itt viszont talán ez a legfontosabb: a csaló SMS-ek szinte mindig sürgető jellegűek. Nem sima fizetési felszólítások, hanem azonnali cselekvésre ösztönöznek például azzal, hogy a fizetendő összeg emelkedésével fenyegetnek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek