Az emberi testi a legtöbb esetben úgy működik, mint egy csodálatos mérnöki bravúr. Ha viszont valami félremegy, kicsit olyan lesz, mint egy 20 éves fénymásoló. Ez igaz az evésre is, ami általában zökkenőmentesen megy, egészen addig, amíg egy apró ételdarabka – például egy saláta- vagy spenótfoszlány el nem akad a torkodon, hogy aztán makacsul ott ragadjon.
Ez a teendő vészhelyzet esetén
Ha egy nagyobb ételdarabról van szó, ami fulladást okoz, az más lapra tartozik, hiszen azonnali elsősegélynyújtást igényelhet (a 112-es segélyhívó vonal tárcsázása után). „Ebben az esetben a légcsőbe szorult tárgy erőteljes köhögéssel – valószínűleg – eltávolítható. A beteg hátát tilos ütögetni, mert azzal az elzáródás csak még lejjebb kerülhet a légcsőben!” – írják a hivatalos ajánlásban.
Amennyiben ez nem vezet eredményre,
előre kell dönteni a fuldoklót, majd a kézfej élével legfeljebb 5 határozott ütést kell mérni a lapockái között, mindegyik után ellenőrizve, hogy a légcső elzáródása megszűnt-e.
Ha nem, akkor az illetőt hátulról, a karjai alatt át kell ölelni, majd a mellkast egy gyors, befelé és felfelé irányuló lökésszerű mozdulattal megemelni (ez a Heimlich-fogás). Ha ez sem segít, a fenti két mozdulatsort ötösével, felváltva javasolt a mentők kiérkezéséig ismételni.
Így szabadulj meg a torkodon akadt kisebb ételdaraboktól
Feltéve, hogy nem áll fenn életveszély, csak torokirritáció – például egy salátadarab miatt – nem feltétlenül kell bármit is tenned, mert a nyálad előbb-utóbb feloldja azt, vagy ha nem, akkor a nyelési ingered mozdítja el.
Ha ezt nem bírod kivárni, igyál egy pohár kólát, vagy más szénsavas italt, ami gyorsabban feloldhatja az ételdarabot. Ha nehezen tolerálod a szénsavat, segíthet az evés is – különösen, ha valamilyen puha, de nedves állagú dologgal próbálkozol. A célnak akár az is megfelel, ha valamibe belemártod a kenyeret: így beleragadhat az ételdarab, és lehúzhatja magával, amikor lenyeled (ha nincs kenyér, jó egy puhább banán is).
Alternatív megoldásként beválhat, ha eszel egy kis vajat. Az elv az, hogy a vaj „megkeni” a nyelőcsövet, csökkentve a súrlódást, ami a helyén tartja az ételdarabkát. De még jobb, ha a megelőzésre koncentrálsz: ha alaposan megrágod az ételt, valószínűleg soha nem kell ilyen trükkökhöz folyamodnod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés