A szakértők azt jósolják, hogy kegyetlen szúnyogszezonunk lesz idén, és a rovarok által terjesztett betegségek számának növekedésére figyelmeztetnek. Bár vannak spray-k, gyertyák és krémek, amelyek távol tartják a szúnyogokat, de az ellenük való védekezésben egy másik módszer is segíthet, ez pedig a ruhád színének megválasztása. A Washingtoni Egyetem kutatói megállapították, hogy a szúnyogokat vonzza a piros, a narancssárga, a fekete és a ciánkék − a kék és a zöld közötti szín. A rovarok azonban figyelmen kívül hagyták a zöldet, a lilát, a kéket és a fehéret, ami arra utal, hogy ezeket érdemes viselni, ha idén nyáron a szabadban tartózkodunk.
Hogyan találják meg a szúnyogok az embert
A szúnyogok számos módszert alkalmaznak a prédájuk, köztük az ember megtalálására. Ezek a rovarok kiválóan látnak, és képesek bizonyos illatokra és hőmérséklet-változásokra is ráhangolódni.
Lehelet
A szúnyogok a tapogatóik segítségével érzékelik a szén-dioxidot, amely az ember kilégzésekor keletkezik. Nagyon érzékenyek erre a vegyi anyagra, és képesek az embert körülbelül 45 méter távolságból is követni.
Izzadság
A szúnyogok az emberi verejtékben található számos vegyületet, köztük a tejsavat, a húgysavat és az ammóniát is képesek érzékelni. A nyári hőségben a szabadban töltött idő megnöveli a testhőmérsékletet, ami izzadságtermeléssel jár. A szúnyogcsípések gyakran a lábfejek, bokák, csuklók és kezek körül csoportosulnak, ezeken a területeken ugyanis nagyobb valószínűséggel gyűlik össze a nedvesség.
Vércsoport
Bármilyen furcsán hangzik is, japán kutatók megállapították, hogy a 0 vércsoportú egyéneket nagyobb valószínűséggel csíphetik meg a szúnyogok, mint az A vércsoportúakat.
Mi vonzza a szúnyogokat?
Tehát három fő jelzőanyag vonzza a szúnyogokat: a leheletünk, az izzadságunk és a vérünk. Ebből az új tanulmányból azonban kiderül, hogy van egy negyedik is: a szín, például a piros, amely nemcsak a ruhán található meg, hanem mindenki bőrén is. Nem számít, hogy milyen árnyalatú a bőrünk, valamennyi piros mindannyiunk bőrében van. De csökkenthetjük a szúnyogcsípés kockázatát, ha legalább a ruháink terén kerüljük ezt a színt.
A tanulmányt úgy végezték el, hogy nyomon követték a nőstény egyiptomi csípőszúnyogok viselkedését, amikor különböző vizuális és illatjelzésekkel találkoztak. Mint minden szúnyogfajnál, csak a nőstények isznak vért, és az egyiptomi csípőszúnyogok csípései a dengue-lázat, a sárgalázat, a chikungunya-lázat és a zikát is átadhatják az embernek, amelyek halálhoz vezethetnek. A kutatók a rovarokat miniatűr tesztkamrákban figyelték meg, amelyeket szaggal és különböző vizuális mintákkal, köztük színes ponttal vagy emberi kéz képével töltöttek meg.
Szaginger nélkül a szúnyogok nagyrészt figyelmen kívül hagyták a kamra alján lévő pontot, függetlenül annak színétől. Ám amikor szén-dioxidot spricceltek rá, a szúnyogok a piros, narancssárga, fekete és ciánkék színű pontok felé repültek, de elkerülték a zöld, kék és lila színű pontokat.
Az emberek szén-dioxidot lélegeznek ki, amelyet a rovarok megéreznek, a kísérlet pedig kimutatta, hogy a szúnyogok szeme a vizuális spektrum bizonyos hullámhosszait preferálja. A kutatók ahhoz hasonlították a reakciót, amint amikor az utcán sétálva megérezzük valamilyen kellemes ételnek az illatát, és körbenézünk, hogy honnan érkezhetnek az ínycsiklandó illatok.
Szeretnél többet tudni a szúnyogok által terjesztett betegségekről? Olvasd el az alábbi cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés