Az ősz egyik nagy klasszikusa a sütőtök, amelyből számos finomság készíthető – gondolj csak sült változatára vagy a sütőtökkrémlevesre. De ahhoz, hogy ínycsiklandozó, tápláló fogások készüljenek belőle, elengedhetetlen, hogy a vásárlásnál megfelelő darabokat találj. Most ehhez kaphatsz segítséget.
A sütőtök egészségügyi előnyei
A sütőtök jótékony hatásaival már több ízben foglalkoztunk, ezért most csak röviden foglaljuk össze a lényeget. Erről az alacsony kalóriatartalmú őszi csemegéről nem túlzás azt állítani, hogy tele van értékes tápanyagokkal, hiszen rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, köztük A- és C-vitamint, valamint káliumot tartalmaz, de megtalálható benne például a béta-karotin is.
Egészségügyi előnyeit hosszasan lehet sorolni: szebbét teszi a bőrt, védi a látást, támogatja a szív egészségét, erősíti az immunrendszert, továbbá csökkenti a gyulladást és vércukorszintet.
A sütőtök vásárlásának szabályai
Más zöldségekhez hasonlóan a sütőtökre az általános forgalmazási minőségszabvány vonatkozik, vagyis vannak bizonyos minimális követelmények, amelyeknek meg kell felelnie. „Alapelvárás az eladásra kínált töknél, hogy legyen tiszta, ép és egészséges, csonkítástól, mindenféle bevágástól, sérüléstől mentes” – írja a Nébih tájékoztató oldala, a Szupermenta.
A zöldségespultok kínálatát böngészve ezért jó esetben csak tiszta, ép és egészséges, sérüléstől mentes, száraz felületű, hibátlan tökökkel találkozhatsz. Ha valamelyik feltétel nem teljesül, és
a vásárlásnál kártevők nyomait, vagy a kezdődő romlás jeleit (ami idegen szagokkal és nedvesség megjelenésével jár) látod, jobb, ha a sütőtököt nem veszed meg.
A görögdinnyéhez hasonlóan a sütőtök már beszerezhető kisebb adagokra porciózva is. Ha ilyen formában szeretnéd megvásárolni, különösen fontos ellenőrizned, hogy a kereskedő betartja-e a vonatkozó szabályokat. Ezek előírják, hogy a terméket csak lefóliázva és felcímkézve szabad eladásra kínálni. A címkén látszódnia kell a csomagoló/forgalmazó nevének és címének, valamint a származási ország feltüntetése is kötelező.
De honnan lehet tudni, hogy a sütőtök érett-e? Ezt ugyanúgy ellenőrizheted, mint amikor dinnyét veszel: egyszerűen ütögesd meg.
Ha kongó hangot ad, akkor jó.
Így érdemes tárolni
Ha sikerül megfelelő sütőtököt találnod, akkor otthon hűvös helyen, a kamrában vagy a pincében érdemes tárolnod, de néhány hétig akár szobahőmérsékleten is eltarthatod. Ha nyomásra puhának érződik, már alkalmatlan lehet a fogyasztásra.
Tárolására az is megoldás lehet, ha feldarabolva, folpakba csomagolva elteszed a hűtőbe, illetve le is fagyaszthatod. Ehhez érdemes kockára vágnod, majd légmentesen lezárnod. És ne feledd, a sütőtöknek nemcsak a húsa, hanem a magja is értékes, ezért lehetőleg ne dobd ki!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés