Bármilyen jól is néz ki egy világos színű sportcipő vagy tornacipő, hajlamos könnyen koszolódni, ezért előbb-utóbb biztosan szembesülsz a kérdéssel: mosógépben is ki lehet mosni? Szakemberek szerint ennek eldöntéséhez a következő tényezőket érdemes figyelembe venned.
Ki lehet mosni a mosógépben a sportcipőket?
Ha mindennap ugyanazt a pár cipőd hordod, akkor azt célszerű legalább néhány hetente megtisztítanod. A jó hír, hogy a legtöbb cipőt egyszerűen a mosógépben is ki lehet mosni, amikor kezd piszkosnak tűnni, vagy kellemetlen szaga lesz. Ha azonban a cipőt sár borítja, ezt a foltok elmélyülését elkerülve ajánlott minél hamarabb megejteni.
Mielőtt munkához látnál, a biztonság kedvéért ellenőrizd, hogy az adott darabhoz a gyártó a címkén milyen tisztítási módot javasol. Ez különösen fontos lehet, ha a cipő bőrből vagy velúrból készült.
Gondolj arra is, hogy a cipőnek meg is kell száradnia, de erre a célra nem használhatod a szárítógépet, mivel a hő hatására a gyártásához használt ragasztók meglazulhatnak.
A cipő tisztítása után hagyj legalább 24 órát a száradásra, mielőtt újra hordani kezdenéd.
Most lássuk, hogy mi a teendőd.
1. Készítsd elő a terepet
Először is távolítsd a cipőfűzőt, majd azt egy hálós mosózsákba téve külön mosd ki. Működhet a kézi mosás is, feltéve, hogy meleg vizet és néhány csepp mosogatószert használsz. Ezután távolítsd el a talpbetéteket, és mosd ki őket kézzel (vagy vegyél helyettük újat).
A talpba és a cipő anyagába ragadó szennyeződéseket egy puha sörtéjű kefe vagy nedves törlőkendő segítségével távolítsd el.
Amennyiben sáros, a cipőt a mosás előtt öblítsd le – ha megoldható, akkor a kerti slaggal.
2. Kezeld a foltokat
Ha a cipő erősen szennyezett, akkor érdemes a foltokat előzetesen kezelned. Ehhez vigyél fel egy kevés mosószert, vagy enzimalapú folteltávolítót az érintett felületre, majd a választott anyagot egy puha sörtéjű kefével vagy fogkefével dolgozd be.
A mosás előtt várj 15 percet, hogy a tisztítószer kifejtse hatását.
A cipő tisztításhoz feltétlenül kímélő ciklust használj, ami alacsonyabb centrifugálási sebességgel rendelkezik, ezáltal megakadályozva az esetleges károsodást.
Ha kedvenc sport- vagy tornacipőd fehérítésre szorul, a mosást ajánlott egy kanálnyi oxigénalapú fehérítőporral elvégezni. Ezzel a lábgombásodás kockázata is csökkenthető.
Mindig pontosan kövesd a termék címkéjén található adagolási utasításokat.
3. Dobd be a cipőt a mosógépbe
Ha nem akarod külön mosni a cipőt, nyugodtan tegyél mellé hasonló színű szennyest, például egy farmert vagy törülközőt. Ez azért is hasznos lehet, mert kiegyensúlyozhatja a mosógép töltetét.
A sportcipőket mindig egy különálló mosózsákba helyezve mosd ki.
4. Szárítsd meg
Elengedhetetlen, hogy a mosás végén kiürítsd a cipőben megrekedő vizet, majd egy közvetlen napfénytől, illetve hőforrásoktól távol lévő szárítórácson hagyd megszáradni.
További tippek a cipőmosáshoz
A kellemetlen szagú cipők felfrissítéséhez szórj egy csészényi szódabikarbónát (mintegy 272 gramm) a mosógép dobjába. Ha pedig szeretnéd, hogy száradás közben megőrizze az alakját, tegyél bele egy kisebb törülközőt, vagy tömd ki selyempapírral (ami felgyorsíthatja a száradást). A tisztítás eredményét tartósabbá teheted, ha a cipőt folttaszító sprayvel fújod be.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés