A rózsafélék családjába tartozó, a mandulával és szilvával rokonságot mutató őszibarack nagy múltra tekint vissza. Őshazájában, Kínában már az időszámításunk előtti időkben is termesztették, majd onnan a perzsák közvetítésével jutott el a Földközi-tenger vidékére, mára pedig szinte az egész világon elterjedt.
Kellemes ízén túl az őszibarack népszerűségében valószínűleg az is közrejátszik, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, magas víztartalma miatt kiváló szomjoltó, jótékony hatással van az emésztésre, kalóriát viszont alig tartalmaz. Mivel nyakunkon az őszibarack szezonja, összeszedtük, mi kell ahhoz, hogy minél tovább élvezhesd ezt a nagyszerű gyümölcsöt.
Erre figyelj, ha őszibarackot vásárolsz
Az érett gyümölcs különös ismertetőjegye, hogy héja feszes, de nyomásra enged. Ha azt akarod, hogy sokáig friss maradjon, a vásárlásnál válassz foltoktól, nyomódásoktól mentes, illatozó szemeket.
„A kemény barack meg fog puhulni, de cukortartalma már nem emelkedik. A félérett barackot papírzacskóban, sötét helyen hamar érlelhetjük. A mellette tárolt alma meggyorsítja az érlelést” – írja útmutatójában a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
Az érett őszibarack hűvös helyen, szellős elrendezésben, más gyümölcsöktől távol 3-4 napig tárolható. A hűtőszekrényben ennél tovább, 4-5 napig is eláll, ám fogyasztása előtt érdemes hagyni, hogy szobahőmérsékleten felmelegedjen – így zamatosabb lesz.
A „szőrei” is segítenek, hogy friss maradjon
Talán már neked is feltűnt, hogy az őszibarack felületén ezernyi apró szál sorakozik. Ezek több szempontból is fontos szerepet töltenek be. Miközben egyes növények töviseket és mérgeket használnak a kártevők távol tartására, addig az őszibarack finom sörtéivel küzd ellenük, azok ugyanis irritálják a rovarokat, így megakadályozzák, hogy a puha gyümölcshúsból táplálkozzanak, vagy abban rakják le tojásaikat.
A parányi szőröcskék emellett hozzájárulnak az őszibarack frissességének megőrzéséhez is. Tudni kell, hogy a gyümölcsökre a kártevőkön kívül komoly veszélyt jelent a nedvesség is, ami a felületükön összegyűlve elősegíti a baktériumok elszaporodását, és felgyorsítja a bomlásért felelős folyamatokat. Az őszibarack ezt úgy késlelteti, hogy
szőröcskéivel összegyűjti a vízcseppeket, amelyek így nem tudják elérni a héját.
Érdekes módon a kivételes tulajdonság nem a szelektív nemesítésnek köszönhető. A Kínából származó megkövesedett leletek arra utalnak, hogy az őszibarack a késői pliocén korszak óta változatlan formában nő. Ez más barackfajokról már nem feltétlenül mondható el. A nektarin sima felülete például egyértelműen az emberi beavatkozás eredménye, ami vonzóbb külsőt kölcsönöz neki, de sebezhetőbbé teszi a gyümölcsöt a fenyegetésekkel szemben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés