A háziasszonyok abban sem egyeznek meg, hogy milyen tisztán kell betenni a mosogatógépbe az edényeket. Van, aki előáztatja, más leöblíti, de az is előfordul, hogy nagyobb ételdarabokkal együtt is beteszik a tányérokat. A Today.com cikke szerint – amelyben azt is összegyűjtötték, hogy mit nem tehetünk a mosogatógépbe – nem szükséges vízzel öblögetni a tálakat, poharakat, viszont a nagyobb maradékokat le kell kaparni róla a kukába, mert ez eltömítheti a gépet.
A kés éle kicsorbulhat, ha mosogatógépben mosod
Ha máshogy nem, hát saját károdon talán már te is megtanultad, hogy faeszközöket – vágódeszkát, fakanalat – nem érdemes betenni a mosogatógépbe, mert a forró víz hatására megrepedhet vagy eldeformálódhat. Azonban ezeken kívül is még jó néhány olyan tárgy van, amit sokak szerint egyenesen tilos a gépbe tenni. Ilyenek például az éles kések; hacsak a gyártó nem jelzi, fennáll a veszélye, hogy az élük eltompulhat, illetve a ki- és bepakolásnál meg is vághatjuk magunkat velük. Ugyanígy nem javasolják az üreges kések mosását sem, mivel a magas hőmérséklet megolvaszthatja a ragasztót, amellyel összeillesztették, és az evőeszköz széteshet.
Ne tegyél be a gépbe olyan befőttes- vagy zöldségesüvegeket sem, amelyeken rajta van a címke; bár ezek az üvegek jó szolgálatot tehetnek a nyári befőzéskor, a lemálló papíroktól eldugulhat a lefolyó.
Inkább áztasd le őket a mosogatóban, és ezután tedd csak a gépbe.
Öntöttvas edény? Szigorúan tilos!
A főző- és sütőedények közül jó néhány tiltólistán van. Ilyenek például a tapadásmentes serpenyők és edények – hacsak a gyártó nem jelzi kimondottan, hogy be lehet tenni a mosogatógépbe. Az ok: a mosási folyamat lebonthatja a bevonatot, és tönkreteheti a tapadásmentes felületet. Ugyanez igaz az öntöttvas edényekre is, amelyekről a mosogatószer szintén eltávolíthatja a bevonatot, és így akár be is rozsdásodhatnak. Ebben az esetben a sima vizet és a nem karcoló szivacsot ajánlják a szakértők. Ha így jársz el, az öntöttvas edényeidet akár még az unokáid is használhatják. Az alumínium sütőforma sem az a kategória, ami károsodás nélkül mosható a mosogatógépben; kövesd a gyártó utasításait, és ha úgy biztonságosabb, inkább mosd el a csap alatt.
Ha szeretsz kuktában főzni, az edény tetejét soha ne tedd be a mosogatógépbe; a szabályozóban és a biztonsági szelepekben ugyanis könnyen összegyűlhetnek az apró ételszemcsék vagy a mosogatószer maradéka, ami nem is gusztusos, ráadásul a kukta sem fog megfelelően működni tőle. Fontos tanács, hogy miután kézzel elmostad és alaposan kiszárítottad a tetőt, ne tárold úgy az edényt, hogy a fedő is rajta van, mert a tömítés így hamarabb elöregedhet. Hasonló a helyzet a termoszokkal és ételhordó dobozokkal, amelyekben a magas hőmérsékletű mosás károsíthatja a vákuumtömítést.
Így megy tönkre a műanyag doboz
Akadnak a háztartásban olyan tárgyak, amelyeket azért nem szabad mosogatógépben mosni, mert túl kényesek. Meglepő módon a porcelánt nyugodtan beteheted – bár ezzel vállalod a kockázatot, hogy esetleg lepattan, ha egy másik, keményebb edény hozzákoccan – ám ha fémszínű, arany-, ezüstdíszítés van rajta, akkor inkább mosd kézzel, mert ez lekophat róla.
A kristálypoharakat is jobb szivaccsal elmosni, mint a gépbe tenni, ugyanis idővel foltossá válhatnak, és elveszíthetik ragyogásukat.
Ugyan nem olyan drága, mint egy kristálypohár, de bosszantó, ha reggel munkába indulnál, és nem tudod az ebéded eltenni műanyag dobozba, mert egyikre sem illik a teteje. Ennek valószínűleg az az oka, hogy betetted a mosogatógépbe, hiszen – hacsak a gyártó nem tünteti fel, hogy mosogatógépben mosható – a meleg eldeformálhatja őket. Ha mosható, érdemes a felső kosárba tenni a tetőt, hogy ne érje nagyon magas hő.
Ha kíváncsi vagy, ki találta fel a mosogatógépet, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés