Medencéd van? 10 tipp, hogy a vize tiszta és egészséges maradjon

GettyImages-1015434204
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha rávetted magad, hogy beruházz egy épített medencébe, vagy ezzel kacérkodva merev falú, vízforgatós rendszerű pancsolót állítasz fel a gyerekeknek és a családnak, érdemes beleásnod magad abba is, hogy a tisztítás milyen kihagyhatatlan lépésekből áll. Van, amit naponta el kell majd végezned.

Ahogy melegszenek a napok, egyre nagyobb a kísértés, hogy hűs vízben vészeljük át a nyarat: azok a szerencsések, akik kertes otthonban élnek, örömmel élvezik ki a medencék nyújtotta mindennapi luxust. A nagy kánikulát is élvezhetőbbé teszi, ha úszhatunk egyet: az öröm ugyanakkor akkor lesz csak teljes, ha meg tisztán tudjuk tartani a medence vizét, algamentesen és egészségesen! Ehhez adunk tippeket.

1. A tisztítás mindennapi feladat

Hálóval gyűjtsd be a medence vizén úszkáló faleveleket, rovartetemeket, füvet és egyéb szennyeződéseket! Érdemes megakadályozni, hogy ezek lesüllyedjenek a medence aljára, onnan ugyanis már sokkal nehezebb lesz felszedni azokat. A vízre vetülő árnyék nagy kincs, de ezt a feladatot kicsit nehezebbé teszi. Ne hagyd ki soha a szennyeződések „lehalászását” – ezzel a medence szűrőjét is véded.

A medence gyakori tisztítása mellett hosszan élvezheted annak vizét!
A medence gyakori tisztítása mellett hosszan élvezheted annak vizét!VladGans / Getty Images Hungary

2. Hetente sikáld át a medencét

Az algásodás és a finomabb szennyeződés eltávolítása érdekében a medence alját és bizony a falait is heti egy alkalommal érdemes átkefélni: persze nagyon fontos, hogy ne sértsd fel a medence belső borítását, ezért ne egy véletlenszerűen kiválasztott kefével tedd ezt. A legjobb, ha a medenceporszívó keféjét veted be.

3. Hogy mit? Porszívót?

Igen, medenceporszívót. Ez az az eszköz, amely segít neked a víz aljára szálló homok, por és egyéb részecskék összegyűjtésében. A vízforgató rendszerbe csatlakoztathatod a porszívót, így annak erejével, épp úgy, ahogyan egy szőnyeget megtisztítasz, a medence alját is szépen felporszívózhatod. Alkalmazd a módszert mindig, amikor már szemmel láthatóan szennyeződés halmozódott fel a víz alján, de legalább hetente!

4. A skimmer is fontos

Ha épített medencéd van, figyelj a skimmerre! Ez az a kis csapóajtószerű rész ideális esetben félig a víz alatt, félig a fölött található: ha felénél magasabbra ér a víz, nem hatékony a szűrés, tehát nagyon figyelj arra, hogy megfelelő legyen a szint. A skimmert is hetente vagy szükség szerint gyakrabban ellenőrizd, hogy nem szennyeződött-e el túlzottan.

5. Forgasd naponta a vizet

Az, hogy erre hány órán át van szükség, nagyban függ medencéd méretétől. A vízforgatásnak nem csak a szűrés szempontjából van nagy jelentősége – 

ez garantálja azt is, hogy a víz tisztaságát és pH-szintjét biztosító szerek eljussanak a medence minden egyes pontjára.

Akár épített medence beépített vízforgatójáról van szó, akár egy merev falú medence külső vízforgatójáról, akkor is indítsd be, ha aznap nem is nyitjátok ki a medencét. A víz egészsége szempontjából ez elengedhetetlen.

6. A vízszűrőre is figyelj

Időről időre ellenőrizd tisztaságát, és a használati utasításnak megfelelően végezd el rajta a tisztítással és karbantartással kapcsolatos feladatokat is.

Vegyszerekre is szükséged lesz
Vegyszerekre is szükséged leszBill Oxford / Getty Images Hungary

7. Mérj pH-t és klórszintet naponta

Az ehhez szükséges tesztszettnek minden medencetulajdonos háztartásában ott a helye. A vízhez adott segédanyagok hatására az elszíneződik, neked annyi a dolgod, hogy megállapítsd, a tesztoldali színek közül melyikre hasonlít a leginkább a medencédé, majd ennek megfelelően adagolhatod a vegyszereket, hogy az ideális tartományban maradjanak az értékek.

Az algaölő és pelyhesítő szerek – az utóbbi a fel nem porszívózható kis részecskék ellen hat – használata ritkábban is elegendő, de a pH-t naponta ellenőrizd.

A klór a pelyhesítő és az algaölő multitabletta használatával egyszerre is adagolható a vízbe: ezzel kisebb a kontrollod, de kevesebb a dolgod is.

8. Tárold óvatosan a vegyszereket

Mint az már kiderült számodra is, ha medencéd van, sokféle vegyszert is kell kezelned, Ezeket mindig tárold elzárva, száraz, árnyékos helyen. A különböző vegyszereket ne keverd össze, és ne tárold gyúlékony anyagok közelében, valamint a gyerekeket se hagyd velük játszani. 

9. Figyelj a víz keménységére

Ha túl kemény vizet tudsz csak medencéd feltöltésére használni, felléphet a vízkövesedés, ami a medence falán érdes lerakódást képez. Létezik vegyszer ennek megállítására is.

10. Ha nem használod, takard le

Ha már medencéd van, egy takarófóliába is érdemes befektetni. Ezzel megakadályozhatod, hogy nagyobb viharok esetén telemenjen szennyeződéssel a víz, sőt, még annak felmelegítésében is segítségedre lesz a fólia. Arra ügyelj, hogy amikor leveszed a medencéről, azt a felét, amely a vízzel érintkezik, ne érje szennyeződés, különben hiábavaló lesz a teljes erőfeszítés.

Persze azért a biztonságos fürdőzés szabályait se feledd el, amikor pancsoltok, ha viszont mindezt betartod, az egész nyarad megédesítője lesz a medence – az lesz csak a nehéz, hogy a gyerekek pancsolásának hogyan szabj határt!

 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek