A kutyák sajátos viszonyt ápolnak a kajával: szinte nincs az a mennyiség, amit ne tudnának felfalni, és amikor csak alkalmuk adódik rá, bánatos tekintetüket elővéve a gazdi ételéből is előszeretettel kunyerálnak. Ilyenkor könnyen megeshet rajtuk a szíved, de ettől még nem szabad bármit odaadni nekik, hiszen csakúgy, mint az embernél, egyes élelmiszerek emésztőrendszeri zavarokat, vagy akár allergiás reakciókat válthatnak ki bennük. A Reader’s Digest 11 olyan ételt sorolt fel, ami a kivételek közé tartozik, vagyis a kutyák is bátran fogyaszthatják őket, de azért nem nyakló nélkül! Számolj úgy, hogy ezek legfeljebb az állat kalóriabevitelének 10 százalékát tehetik ki.
1. Görögdinnye
Miközben a szőlő és a mazsola veszélyes a kutyákra, addig más gyümölcsök fogyasztása még jótékonyan is hathat rájuk. Idetartozik például a görögdinnye, aminek alacsony a kalóriatartalma, viszont tele van értékes tápanyagokkal, így A-vitaminnal, C-vitaminnal, B6-vitaminnal és káliummal. Ez a gyümölcs kutyabarát választás a meleg napokon is, hiszen nagyrészt vízből áll. Ha kockákra vágva lefagyasztod, hűsítő nasiként lepheted meg vele kedvencedet.
2. Áfonya
Mivel antioxidánsokban gazdag, az áfonya egészséges kiegészítő elem lehet a kutyák étrendjében is. Ha azonban kisebb termetű a kedvenced, mindenképp aprítsd fel neki, hogy kizárd a fulladásveszély lehetőségét.
3. Alma
A rostokat, A-vitamint, C-vitamint, ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat, flavonoidokat és polifenolokat tartalmazó alma éppolyan egészséges a kutyák, mint az emberek számára. Csak vágd ki belőle a magokat, mert bár kisebb mennyiségben, de mérgező hatású cianidot tartalmaznak, amivel az emésztőrendszerük – a miénkkel ellentétben – nem tud megbirkózni.
4. Répa
Bizonyos zöldségek szintén biztonsággal adhatók a kutyáknak. A répa például egészséges rágcsálnivalóként szolgálhat a kölykök számára. Az állatok fogyaszthatják nyersen és főve is, de persze csak mértékkel.
5. Zöldbab
A zöldbabban egy sor értékes tápanyag – rostok, ómega-3 zsírsav, A-vitamin, C-vitamin, K-vitamin, folsav, magnézium, kalcium, vas és kálium – található, ami a hasznára válhat egy fejlődésben lévő kutyának. Vannak gazdik, akik ezért napi szinten adagolnak belőle a kölyköknek. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy véletlenül se adj hozzá sót, sem ételízesítőt.
6. Spárga
A spárga fogyasztása elsősorban magas rosttartalma miatt előnyös, ami kedvezően hat a kutyák emésztőrendszerére. Feltéve, hogy megfőzöd, mert nyersen nehezen tudják megemészteni.
7. Spenót
A spenót szuper antioxidáns, vas- és K-vitamin-forrás, így beilleszthető a kutyák étrendjébe is. Fogyasztása elősegíti az immunrendszer működését és megnöveli az energiaszintjüket.
8. Tök
Az állatorvosok székrekedésre és emésztési problémákra is javasolják a tököt, de adagolására nagyon oda kell figyelni, mert nagyobb mennyiségben már hasmenést okozhat.
9. Csirke
Ez talán nem annyira meglepő, mint a lista többi szereplője. Az állatorvosok azt ajánlják, hogy a kutyák főzve kapják (esetleg némi főtt rizzsel megtámogatva), mert nyersen fertőzésveszélyes baktériumok lehetnek benne. A másik fő kritérium, hogy ne legyen túl zsíros, attól ugyanis könnyen elhízhatnak.
10. Csontleves
Ha a kutyának rossz a gyomra, a csontleves is segíthet rajta, de csakis csontok nélkül szabad megetetni vele. Ez igaz minden húsfélére, mivel a csontok fogtörést, szájsérüléseket vagy akár bélelzáródást is okozhatnak, amit csak műtéti úton lehet orvosolni.
11. Hal
A kutyák nyugodtan ehetnek halat is – ami kitűnő alternatíva lehet akkor is, ha kedvenced allergiás más fehérjeforrásokra – mindaddig, amíg az nem nyers. Egyes halfajták ugyanakkor egészségesebbek a kutyák számára, mint mások: a lazacok, marénák és heringek rövidebb életet élnek, így alacsonyabb a higanyszintjük a tápláléklánc csúcsán lévő fajokhoz képest, mint amilyen például a kardhal.
Leginkább húsalapú élelmet kapjanak
A Dívány által megkérdezett dr. Bodó Andrea állatorvos szerint a kutyák táplálásával kapcsolatban szakmai körökben sincs egyetértés, így mindenki más megközelítést tart megfelelőnek. Van, aki csak a prémium kutyatápokban bízik, míg mások a nyers alapanyagokat részesítik előnyben, vagy vegyesen etetik kedvencüket, de az is előfordul, hogy a kutyák házi kosztot, vagy rosszabb esetben maradékokat kapnak. „A legtöbb megoldás elfogadható, de a vegetáriánus étrendet önmagában nem tartom jó megoldásnak, hiszen a mindenevő emberrel szemben a kutya húsevő.”
A szakember hozzátette, sok olyan élelmiszer is van, ami a kutyák számára kifejezetten ártalmas vagy mérgező lehet. Ilyen a csoki, a hagyma, a xilit, illetve a fentebb már említett szőlő is. „Ugyanígy nem szerencsés nagyon zsíros vagy fűszeres ételekkel etetni őket, mert hasmenés vagy akár hasnyálmirigy-gyulladás is származhat előle” – tette hozzá a szakember, aki szerint ez a szabály a húsokra is érvényes, amiket érdemes legalább minimális hőkezelésnek kitenni. Ha kedvenced étrendjébe valamilyen egészséges szénhidrátforrást keresel, ő a párolt rizst ajánlja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés