Ha azt hiszed, hogy ez csak az olyan távoli és egzotikus helyeken fordulhat elő, mint Ausztrália, akkor tévedsz. Tavaly júliusban például egy grazi férfi vécéjéből került elő egy 1,6 méteres piton, 2020 augusztusában pedig egy nyíregyházi férfit lepett meg egy kígyó (igaz, erről kiderült, hogy valójában gabonasikló). Vajon hogy történhet ilyesmi?
Hogy kerülnek a kígyók a vécébe?
A két említett esetben a hüllők kedvtelésből tartott terráriumi állatok voltak, amelyek a szomszédoktól szöktek át, majd tábort vertek a vécében. Arra vonatkozóan, hogy a kígyók ilyenkor pontosan hogyan jutnak be a lakásba, többféle forgatókönyv is létezik. A HowStuffWorks szerint a kígyók kiváló úszók és hosszú ideig képesek visszatartani a lélegzetüket, ezért egy földszinti ingatlannál felúszhatnak akár a csővezetéken is, míg máskor a nyitott ablakon vagy ajtón, esetleg a tetőn lévő szellőzőcsöveken keresztül érkeznek, utóbbiak ugyanis összeköttetésben állhatnak a fürdőszobai vízvezetékekkel.
Bár a jelenség elég aggasztóan hat, némi megnyugvással szolgálhat, hogy az ember nem szerepel a kígyók étlapján, Magyarországon pedig egyébként is csupán két mérges fajta (a keresztes vipera és a rákosi vipera) él, ezért a találkozás inkább csak rémisztő, mint veszélyes lehet. De a legvalószínűbb az, hogy soha nem lesz benne részed, mivel annak, hogy kígyót találj a vécédben, meglehetősen csekély az esélye – főleg, ha városi környezetben élsz. Ezek a ritka esetek ezért is keltik fel jobban a média figyelmét.
Ha egy kígyó mégis látogatást tesz a lakásban, az általában két okra vezethető vissza: a hőmérsékletre és a táplálékszerzésre. Az állatok hideg vérűek, ezért lehet, hogy csak az otthon melegére vágynak (vagy egy forró napon menedéket keresnek a hőség elől, és ezért tekerednek össze a vécé hűs vízében), vagy egyszerűen csak kihasználják, hogy az ember közelsége több zsákmányállatot, vagyis egeret és patkányt jelent.
De mi a teendő, ha a szerény esélyek ellenére egyszer mégis bekövetkezne a legrosszabb rémálmod? Vegyél egy mély levegőt, zárd vissza a vécé fedelét, és kérj segítséget!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés