A kaukázusi kefir megnevezés azt sejteti, mintha a termék valami pluszt adna a hagyományos kefirhez képest. De vajon tényleg így van? És ha igen, akkor egyszerűen csak autentikusabb, vagy netán egészségesebb is? Megkérdeztük a szakértőt.
Miben különbözik a hagyományos és a kaukázusi kefir?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, azt, hogy mit nevezhetünk kefirnek, a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza, de az előírás a kaukázusi kefirre külön nem tér ki.
A kefir az élőflórás savanyú tejkészítmények csoportjába tartozik.
A szakember szerint a kaukázusi kefir nem mutat markáns különbségeket a sima kefirekhez képest, a különbség kimerül annyiban, hogy némi szénsavasság érezhető rajta. „A kaukázusi kefir egy fehér, krémes állagú, akár rögöket is tartalmazó, de jellemzően krémes, savanykás, enyhén szénsavas jellegű termék.”
Miért nevezik kaukázusinak?
Azért, mert a kefir eredetileg a Kaukázusból származik. „A kefirek közötti különbséget a kefirkultúra minimális eltérései adják, de ez nemcsak kefir és kaukázusi kefir, hanem kaukázusi és kaukázusi kefir között is érezhető lehet” – magyarázta az élelmiszermérnök.
Kétségtelen, hogy marketingszempontból előnyös a megnevezés.
Hogyan készül?
A kefirt kefirgombával erjesztik, azaz élő mikrobákat szaporítanak el benne, amelyek életműködésük során alakítják ki a termék jellegzetes tulajdonságait. „A kefirgombát különböző élesztőgombák és a szervezet számára hasznos baktériumok alkotják (pl. tejsavbaktériumok, ecetsav-baktériumok, élesztőgombák). Ezért is alakul ki a termék szénsavas jellegét adó minimális szén-dioxid-tartalom, illetve az alkoholos erjedés miatt némi alkohol is keletkezik” – tudtuk meg Traszkovics Zsolttól.
Mennyire egészséges?
A kefir – akár kaukázusi, akár nem – a szervezet számára fontos fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz – a fehérjék egy részét ráadásul már aminosavakra lebontva, ami a könnyebb emészthetőséget is segíti.
A benne lévő élő mikrobák (probiotikumok) a bélrendszerünk hasznos részét képzik, emésztésünket, anyagcserénket serkentik.
Bár némi alkoholt is tartalmaz, a jótékony mikrobák a kefirben lévő tejcukrot tejsavvá alakítják, ezért az csaknem teljesen laktózmentes. „Fontos megemlíteni, hogy ugyan kétségtelenül egészséges, de nagymértékű fogyasztása már nem tekinthető annak. A nagy mennyiségű tejsav ugyanis felboríthatja a bélflóra természetes egyensúlyát” – tette hozzá a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés