Károsnak tartják, de ha naponta iszol belőle, tovább élhetsz

GettyImages-500651360
Olvasási idő kb. 4 perc

Ha túlzásba viszed, káros lehet, de ha képes vagy mértéket tartani, az ital segíthet elkerülni egyes krónikus betegségeket, ezáltal meghosszabbíthatja az életed.

Egy friss tanulmány azt állítja, hogy azok, akik naponta 2-3 csésze kávét isznak, tovább élhetnek, mint azok, akik a koffeinfogyasztást teljes mértékben kerülik. Ez vajon azt jelenti, hogy mindenkinek érdemes kávéznia? Lássuk, hogy az adatokból mi olvasható ki.

Az ital, ami meghosszabbíthatja az életed

A tanulmány keretében a kutatók 12 éven át követték nyomon egy sor 58 éves átlagéletkorú brit állampolgár kávéfogyasztási szokásait. Az eredmények azt mutatták, hogy az általános halálozási kockázat azoknál volt a legalacsonyabb, akik napi 2-3 csésze kávét ittak, függetlenül attól, hogy az őrölt, instant vagy koffeinmentes formából származott-e.

A kávéról úgy tartják, hogy meghosszabbíthatja az életet
A kávéról úgy tartják, hogy meghosszabbíthatja az életetDrazen Zigic / Getty Images Hungary

Érdekes módon a szív- és érrendszeri betegségek tekintetében napi egy csészénél tűnt a legalacsonyabbnak a kockázat, az aritmia, vagyis a szabálytalan szívverés esetében viszont 4-5 csésze kávé kellett a rizikófaktor csökkentéséhez (a koffeinmentes kávé itt hatástalannak bizonyult).

A tanulmány eredménye ennek ellenére nem feltétlenül vonatkoztatható mindenkire, hiszen az csupán egy középkorú brit népcsoport szokásait vette alapul, és a krónikus betegségek kialakulásának szempontjából sok más befolyásoló tényező létezik – köztük az egyéni egészségügyi állapot, a jövedelem vagy a társadalmi osztály is.

Ilyen betegségekkel szemben védhet

Egy, a BMJ-ben megjelent tudományos áttekintés további adalékokkal szolgált. A kutatók több tucat korábbi vizsgálat adatait átnézve arra jutottak, hogy a kávéfogyasztóknál valóban alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek, a szélütés, egyes rákos megbetegedések, valamint bizonyos máj- és gyomor-bél rendszeri betegségek kockázata.

A kockázatok csökkentéséhez szükséges kávémennyiség gyakran napi 3-4 csészének felelt meg.

A kávé pontos hatásait egyébként azért is nehéz közelebbről meghatározni, mert a koffeinen kívül több száz különböző bioaktív vegyületet tartalmaz. Kémiai profilja ráadásul a kávébab fajtájától és a kávé elkészítési módjától is függ. A kutatások pedig nem mindig veszik figyelembe, hogy a megkérdezettek kávéfogyasztók-e vagy sem.

Azoknak, akik kerülik a koffeint, más egészséggel kapcsolatos kockázati tényezőik lehetnek, mint azoknak, akik sok kávét isznak, és ez nem feltétlenül tükröződik a tanulmányokban.

Az elemzés szerzője megjegyezte, az embereknek éppen ezért nem érdemes elkezdeni kávézniuk önmagában a potenciális jótékony hatások miatt, de ha valaki már eleve koffeinfogyasztó, akkor szokásuk az egészséges táplálkozás részévé válhat.

A koffeintartalom az ital elkészítési módjától is függ
A koffeintartalom az ital elkészítési módjától is függRawpixel / Getty Images Hungary

Kávéból is megárt a sok

A hivatalos irányelvek napi 400 milligramm koffeinnél húzzák meg a határt, melynél a kávé fogyasztása még nem jár káros mellékhatásokkal. Viszonyításként, egy csésze erős eszpresszóban 50-175 milligramm koffein van, míg egy hosszú kávé körülbelül 40-80 milligrammot tartalmaz.

Összességében tehát azt lehetni mondani, hogy ha nem kávézol, akkor a kutatások miatt ne is tedd. Ha viszont igen, napi 3-4 csésze lehet az optimális mennyiség. Az eredményekből az szűrhető le, hogy – még ha sok változó tényező is van – az egészségvédő hatások kiaknázására így mutatkozik a legnagyobb esély.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek