Ne dobd ki a használt teafiltert! 15 praktikus ötlet, amire felhasználhatod

GettyImages-1058270134
Olvasási idő kb. 6 perc

Mutatjuk, mi mindenre használhatod fel a már kiáztatott teafiltert, illetve egyes esetekben a belőle nyert teát a lakásban.

A használt teafilter általában a szemétben végzi, pedig számos házi praktikához alkalmazható, ami így vagy úgy, de megkönnyítheti az életed. Ezekből most a HowStuffWorks tett közzé egy csokorra valót. Elöljáróban legyen elég annyi, hogy biztosan lesz köztük olyan, ami számodra is kapóra jöhet.

1. Szőnyegek, kárpitok szagtalanítása

A teafilter hatékonyan bánik el a szőnyegekbe, kárpitokba beivódott kellemetlen szagokkal. Ha nem hiszed, próbáld csak ki! Használat után száríts ki egy teafiltert, nyisd fel, szórd rá a tartalmát a szövetre, majd alaposan porszívózd ki. Ez az egyik legegyszerűbb vegyszermentes módszer a szagtalanításra, ami még csak pénzbe sem kerül.

2. Az arcbőröd felfrissítése

A használt teafilterből akár házi arcradírt is készíthetsz. Ehhez tedd bele a filterben lévő tealeveleket egy tálba, adj hozzá legalább egy teáskanálnyi mézet, és alaposan keverd össze az egészet. A kapott masszát ezután óvatos, körkörös mozdulatokkal dörzsöld be a bőrödbe, hagyd hatni 5 percig, majd öblítsd le. Az eredmény: revitalizált, ragyogó arcbőr. Legalábbis azok szerint, akik már éltek vele.

Ha később fel akarod használni a teafiltereket, először szárítsd ki őket
Ha később fel akarod használni a teafiltereket, először szárítsd ki őketDzurag / Getty Images Hungary

3. Duzzadt szemek kezelése

A teafilter képes csökkenteni a szem alatti duzzanatokat is. A teendőd csupán annyi, hogy két, előzőleg forró vízbe áztatott filtert beteszel 5 percre a hűtőbe, majd 5 percre a (csukott) szemeidre helyezed őket.

4. Napégés enyhítése

Itt lényegében ugyanazt kell csinálnod, mint az előző pontnál. A napégés enyhítéséhez két, forró vízbe áztatott, majd lehűtött teafiltert (vagy esetleg egy teába áztatott ruhát) pár percre közvetlenül az égett bőrfelületre kell helyezned. A praktika a fájdalmas rovarcsípések kezelésre is alkalmas.

5. Rizs ízesítése

Nem rajongsz a rizsért, mert íztelennek tartod? A teafilter a barátod! Csak áztasd be egy adag forró vízbe, majd ebben főzd ki a rizst. A jázmintea például kitűnően megy a jázminrizshez, de ezzel a technikával bátran variálhatsz más gabonafélékkel és ízváltozatokkal is.

6. A fürdővíz illatosítása

Kinek kellenek drága fürdőgolyók, amikor a fürdővizet teafilterekkel is illatossá teheted? Nincs is szükség különösebb trükközésre, a filterek mehetnek közvetlenül a vízbe. A kamilla-, borsmenta- és jázminteákkal nem tévedhetsz nagyot.

Kinek az ötlete volt a teafilter?

A teafiltert közvetve egy Thomas Sullivan névre hallgató kereskedőnek köszönheti a világ, aki valamikor 1908 környékén úgy döntött, hogy selyemtasakokba csomagolva küld teamintákat ügyfeleinek, ők meg azt feltételezték, hogy a teát tasakostul kell beáztatni. A többi már történelem.

7. Hajtisztítás

A különféle hajápoló készítmények maradványai az idő múlásával lerakódásokat hagyhatnak maguk után a hajon. Ezek eltávolításához áztass be 3-4 teafiltert egy csészényi forró vízbe, a szokott módon, sampont és kondicionálót használva mosd meg a hajad, végül pedig öntsd rá a teát a fejbőrödre (és ne öblítsd le).

8. Illatosító párnák készítése

A légfrissítők általában drágák, ráadásul nincs is valami „friss” illatuk. Még egy ok, hogy hiábavaló fújkálás helyett tartós hatású illatpárnákat készíts magadnak. Ez megint csak rémesen egyszerű: száríts ki néhány használt teafiltert, tetszés szerint csöpögtess rájuk némi illóolajat, majd helyezd el őket a kívánt helyre, például a szekrénybe.

9. Növények táplálása

A filterben található tealevelek értelemszerűen szerves anyagok, ami azt jelenti, hogy tápanyagként felhasználva a növényeid is „jóllakhatnak” velük. Ezt kétféle módon valósíthatod meg: vagy felnyitsz pár használt teafiltert, és belekevered a tealeveleket a talajba, vagy egyszerűen hozzáadod őket a komposzthoz. A savanyú talajt igénylő növények, mint a rózsabokrok vagy a páfrányok, rendkívül hálásak lesznek érte.

A teafilter tartalma komposztálásra is használható
A teafilter tartalma komposztálásra is használhatóFlavia Morlachetti / Getty Images Hungary

10. A kezeid mélytisztítása

Hiába dörzsölgeted a kezed, a hagyma, a hal vagy a cigaretta szaga sehogy nem akar eltűnni? Használj szappanként néhány kiáztatott teafiltert! Meglátod, így nyoma sem marad a szagoknak.

11. A szemetes szagtalanítása

A lakásban van néhány pont, ahol a kellemetlen szagok fokozottan érvényesülnek. Ilyen például a macskaalom vagy a szemetes. Ha semmi nem segít, néhány teafilter még mindig mentesíthet a bűztől: nyisd fel őket, és szórd bele a tealeveleket a szagtalanítani kívánt helyre. A másik kritikus pont rendszerint a hűtő. Ha azonban néhány teafiltert teszel egy tálba, és elhelyezed azt a hűtőben, akkor elnyeli a szagokat. Csak ne felejtsd el rendszeresen kicserélni a filtereket.

12. Zsíros edények tisztítása

Az edényeiden olyan vastag zsírréteg keletkezett, hogy naphosszat tartó sikálással sem tudod eltávolítani? Áztass bele egy használt teafiltert! A tea csersavat tartalmaz, amely lebontja a zsírt.

13. Üvegtisztítás

A ragyogóan tiszta ablakokhoz szintén a használt teafiltereken keresztül vezethet az út. Nedvesítsd be a filtereket egy kevés vízzel, dörzsölt át velük az üveget, aztán menj végig rajta egy papírtörlővel is. Ha marad a teából, beletöltheted egy spriccelős flakonba, hogy rögtönzött üvegtisztítóként használd.

14. Húsok pácolása

Oké, ez lehet, hogy végképp átlépi az ingerküszöböd, de vannak, akik a húsok pácolásához is a teafiltert hívják segítségül. A módszer lényege, hogy a húst némi víz és két használt teafilter kíséretében éjszakára egy lezárható műanyag zacskóba kell tenni a hűtőbe. Így a hús másnapra átveszi a tea aromáit.

15. A gyep helyreállítása

A kopár gyepfoltok elég hervasztó látványt nyújtanak. Ha a fűmagok elvetése önmagában nem hoz kielégítő eredményt, egészítsd ki őket használt teafilterekkel (feltéve, hogy biológiailag lebomló anyagúak, mert ha nem, akkor csak tealeveleket használj). Ezzel elérheted, hogy a helyükön maradjanak, és a kopasz foltokon is kisarjadjon a fű.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek