A bor kiválasztásával és tárolásával kapcsolatban rengeteg szabály létezik, így könnyű elveszni a sok információ között. Az egyik általános tévhit az, hogy a bort még aznap meg kell inni, amikor ki lett bontva. Bár való igaz, hogy a bor abban a pillanatban elkezd oxidálódni, ahogy kihúzod a dugót, ez önmagában még nem ok arra, hogy az üveg fenekére nézz, vagy kiöntsd az értékes nedű egy részét a lefolyóba. A Mental Floss szerint a felbontott bor még napokig iható marad – feltéve, hogy helyesen tárolod.
Mire kell figyelni a palack felbontása után?
Ha kinyitsz egy üveg bort, hogy megigyál belőle egy-két pohárral, próbáld épségben megőrizni a dugót. A parafa évszázadok óta fontos része a borkészítési folyamatnak – nem véletlenül, hiszen képes frissen tartani a palack tartalmát anélkül, hogy teljesen elzárná a levegőtől.
Egy kevés oxigén csak jobban kihozza a bor ízét, a túl sok oxigén viszont fanyar, kellemetlen ízvilágot eredményez.
Éppen ezért, miután töltöttél magadnak, nyomd vissza a dugót a helyére, hogy ne érje több oxigén a bort. Ha a dugó megsérült vagy hirtelen felindulásból kidobtad, jobb híján az is megteszi, ha a palackot egy befőttesgumival rögzített műanyag fóliával zárod le.
Meddig áll el a felbontott bor a hűtőben?
Ha a felbontott bort a hűtőben tartod, akkor gátat szabhatsz az olyan további, az italra nézve káros hatásoknak, mint a fény és a hő. A legtöbb vörös- és fehérbor 2-5 napig áll el a hűtőben, mielőtt ízük kedvezőtlen fordulatot venne. A habzóborok viszont csupán 1-3 napig húzzák, egyes bioborok pedig már egy nap után romlásnak indulhatnak. Ilyen szempontból a szupermarketben kapható erősen csersavas vörösborokkal jársz a legjobban, ezek akár egy hétig is kibírják a hűtőben mindenféle károsodás nélkül.
Miután azonban az eltarthatósági idő borfajtánkét eltérő lehet, a palack tartalmának frissességéről úgy tudsz a legkönnyebben meggyőződni, ha megkóstolod. Az oxidált bornak nem valami kellemes az íze, de aggodalomra semmi ok, nem lesz bajod tőle. Ha ez nem nyugtat meg, ellenőrizd a bor színét, és szagold meg. Amennyiben barna árnyalatú és/vagy ecetes szagú, akkor sajnos elkönyvelheted, hogy tönkrement.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés