Ha úgy mosol, mint a többség, vagyis a megszokott programot használva, a ruháiddal együtt dobod be a fehérneműidet a mosógépbe, akkor van egy rossz hírünk számodra: ez az elterjedt módszer komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. A mikrobiológus elmondja, mit kéne máshogy csinálnod.
Így mosd ki a fehérneműd, hogy valóban tiszta legyen
Kutatók úgy találták, hogy a frissen mosott fehérneműk korántsem olyan tiszták, ahogy azt az ember elvárná. A mosás ellenére ugyanis a fehérneműkben átlagosan 0,1 gramm széklet maradhat. Ha ez nem lenne elég, egy, a Journal of Infection című folyóiratban publikált kutatás szerint egy „tiszta” fehérneműben ebből akár 10 grammos mennyiség is felhalmozódhat.
Mi lehet a megoldás? Dr. Charles Gerba, a tanulmány vezető szerzője azt mondja, ha eddig nem forró vízben mostál, akkor ideje lenne elkezdened! A kutató szerint a hideg víz legfőbb hátránya, hogy képes megtisztítani a ruházatot, de az egészségre káros mikroorganizmusok eltávolítására nem alkalmas.
Bármilyen hőfok, ami 60 Celsius-fok alatt van, keveset ér a baktériumok ellen.
Persze felmerülhet, hogy a forró víz használatától összemehetnek vagy kifakulhatnak a ruhaneműk. Ha ettől tartasz, dr. Gerba azt javasolja, hogy alternatív megoldásként próbálj ki egy aktív oxigént tartalmazó fehérítőszert.
Idevágó tudnivaló, hogy a fertőzésveszély nem feltétlenül csak a fehérneműket érinti. Vedd számításba, hogy forró víz vagy fehérítő alkalmazása nélkül az alsóneműkből származó baktériumok más ruhákra is átterjedhetnek a mosás során.
Sőt, amikor kiveszed a mosógépből a tisztának vélt fehérneműket, a baktériumok a kezedre, majd onnan más felületekre juthatnak, ami tovább növeli egy esetleges fertőzés kockázatát. A mikrobiológus ezért a maga részéről azt ajánlja, hogy a fehérneműket tartsd (és mosd) elkülönítve a ruháktól.
Előfordulhat azonban, hogy még ezek, a kutató által elismert módszerek sem szabadítanak meg teljesen a baktériumoktól, mivel a mikroorganizmusuk egy része – köztük az E. coli baktérium – a ciklus lejárta után is a mosógépben maradhat.
Ha a fehérneműket mosod ki utoljára, akkor a többi ruha ugyan nem szennyeződhet, de ha ezt a későbbiekben is el akarod kerülni, magát a mosógépet is érdemes fertőtleníted. Ehhez egyszerűen futtass le egy üres ciklust fehérítő hozzáadásával.
Az E. coli fertőzés főbb tünetei
Ha a rosszul kimosott fehérnemű miatt az E. coli baktérium emésztőrendszeri fertőzést okoz, az általában hasmenéssel, hasi görcsökkel, hányingerrel és hányással jár, amit ritkább esetben magas láz kísérhet. Akár vérhas is kialakulhat.
A tünetek megjelenése a fertőződés időpontjától számítva 1–8 napon belül várható, az átlagos lappangási idő 3–5 nap.
Az E. coli okozta hasmenés többnyire néhány napon, de legkésőbb egy-két héten belül spontán elmúlik. Ha azonban ez nem történik meg, olyan szövődményei lehetnek, mint a vérzéses vastagbélgyulladás, a vesekárosodás vagy a magas lázat okozó szepszis.
Amennyiben tehát a hasmenésed 2 nap után sem mutat javulást, súlyos hasi fájdalmat, véres székletet vagy legalább 39 fokos lázat tapasztalsz, feltétlenül fordulj orvoshoz. Ha ehhez a súlyos kiszáradásra utaló tünetek társulnak – mint amilyen a zavartság, a szapora szívverés vagy az alacsony vérnyomás –, indokolt lehet a sürgősségi ellátás is, vagyis a biztonság kedvéért érdemes mentőt hívnod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés