A virágok konyhai felhasználása nem új keletű. A színes, illatos szirmokat már évszázadokkal ezelőtt fogyasztották a kínaiak, a görögök és a rómaiak is, az olasz és az indiai gasztronómiának pedig most is jellemző alapanyaga.
Tavasztól őszig nyílnak az ehető virágok
Gondoltad volna, hogy a kiskertben vagy az árok szélén nyíló ibolya, árvácska vagy gyermekláncfű különlegessé teheti a salátádat vagy a desszertet? Nincs még késő, hogy megkóstold, neked melyik ízlik igazán, hiszen az ehető virágok időszaka jellemzően tavasztól késő őszig tart.
Tavasszal nyílik még a margaréta, a szegfű, az orgona, a bodza és az akác, a nefelejcs és a tulipán. A nyár nagy slágere a rózsa, de ekkor virágzik a kapor, a búzavirág és a kamilla, a cukkini és a napraforgó is. Ősszel ismét visszaköszön az árvácska, és virágba borul a krizantém, de még a sütőtök virágát is felhasználhatjuk az ételek elkészítésekor.
Sósan és édesen is nagyon finomak
A virágokat számos módon felhasználhatjuk. Ha sósan szeretnénk az étkezésünkbe beilleszteni, akkor bepanírozhatjuk morzsába, de kisüthetjük sörtésztában is. Ha desszerteket szeretnénk ízesíteni, vagy díszíteni velük, akkor készíthetünk belőlük lekvárt és szörpöt is.
A virágszirmokat jégkockában le is fagyaszthatjuk, ami akár díszítheti és ízesítheti is a nyári limonádénkat, és így meg is őrizhetjük a virágokat a téli napokra. Nemcsak fagyasztással, hanem szárítással is tartósíthatjuk a szirmokat. Erre kiválóan alkalmas a rózsaszirom, amiből csipszet készíthetünk. A rózsaszirom önmagában, mindenféle ízesítés nélkül is zamatos, de talán akkor a legfinomabb, ha a szirmokat bekenjük felvert tojásfehérjével, majd porcukorba mártjuk.
Az édes ízű szirmok gyümölcsös shake-ek ízesítésére is kiválóak.
Melyik virágnak milyen az íze?
A körömvirág szirmai enyhén csípősek, fűszeres ízűek. A krizantém szirma keserű, a szegfűé édes és illatos. Édes íze van a kamillának, az akácnak, a citrusfélék virágainak, A hibiszkusz karakteresen savanyú ízű, míg az árvácska és a méhbalzsam mentaíze jól illik salátákhoz, tésztákhoz, gyümölcsös ételekhez és szószokhoz. A levendula édes, fűszeres íze egyaránt illik a sós és édes ételekhez.
A sarkantyúka az egyik legkedveltebb ehető virág, melynek édes, fűszeres ízvilága saláták és köretek kiegészítője lehet.
A napraforgó az articsókára hasonlít az ízét illetően, míg a cukkini és a sütőtök virága viszonylag jellegtelen ízű, ezért igen sokoldalúan felhasználhatók, édesíthetők és fűszerezhetők, de a tányéron dekorációként is jól mutatnak.
A legtöbb fűszernövénynek nemcsak a levele, hanem a virága is ehető. Ilyen az ánizs, a rukkola, a bazsalikom, az édeskömény és a kapor is. A virágok íze azonos a levelekével.
Ne csak az allergiások legyenek óvatosak
Miután nem fogyasztható minden növény virága, érdemes megismerni és körültekintően felhasználni a kert és a rét szépségeit. Fontos tudni, hogy a tulipánnak csak a levelét és a szirmát lehet elfogyasztani. Miután az orgona íze kesernyés, ne együk meg önmagában, illatát és aromáját cukorba keverve élvezzük inkább.
Tanácsos olyan virágokat enni, amit mi magunk termesztettünk, vagy legalább tudjuk, hogy honnan származik. A virágüzletből vagy az út széléről és a városi parkokból származó növények nem alkalmasak fogyasztásra. Előbbit nagy valószínűséggel vegyi anyagokkal kezelték, utóbbit pedig gyomirtó szer és szálló por szennyezhet.
A virágok illatát és ízét a bennük lévő pollenek határozzák meg, éppen ezért nem tanácsos a szirmokat vízzel lemosni. Ha valaki allergiás a virágporra, fokozott körültekintéssel illessze étrendjébe a virágokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés