Ahhoz, hogy a bazsalikomod friss és életerős maradjon, nem csupán fény- és vízigényét kell kielégítened, legalább ilyen fontos, hogy milyen sűrűn szeded le a leveleit. Bár azt gondolhatod, hogy a gyakori szüretelés árthat a növénynek, valójában éppen ennek az ellenkezőjéről van szó.
Ezt rontod el a cserepes bazsalikom gondozásánál
Amint a növény eléri a 15-20 centiméteres magasságot, már nyugodtan elkezdheted leszedegetni a leveleit. A rendszeresen szüretelés nemhogy nem árt a bazsalikomnak, hanem a Famers' Almanach szerint egyenesen serkenti is a növekedését. Ha tehát eddig csak alkalmanként csíptél le róla egy-két levelet, elképzelhető, hogy ezért nem tudott megfelelően fejlődni.
Amennyiben a bazsalikomleveleket frissen szeretnéd felhasználni – például a főzéshez –, akkor bármikor leszedheted őket. Ha viszont a későbbi felhasználás a cél, akkor ezt reggelre érdemes időzítened – a levelei ilyenkor a leglédúsabbak.
„A cserepes bazsalikomról célszerű mindig a felső hajtásokat »szüretelni«, lecsípni, mivel ez bokrosodásra, új hajtások képzésére ösztönzi a növényt. Semmiképp ne az alsó, nagy leveleket szedje le a cserepes bazsalikomtőről folyamatosan!” – tanácsolja Megyeri Szabolcs kertészmérnök.
Az is gond, ha nem kap elegendő fényt
Az étvágyjavító, emésztést elősegítő, puffadást gátló hatásairól ismert kerti bazsalikom (Ocimum basilicum) Északnyugat-Indiából származik, és évezredek óta mediterrán, trópusi országokban termesztik, ennek megfelelően kedveli és kifejezetten igényli a meleget és a napfényt.
Ha cserépben neveled, érdemes arra is figyelned, hogy jó vízgazdálkodású, tápanyagdús talajba kerüljön. Ami öntözését illeti, ezzel kapcsolatban Megyeri Szabolcs megjegyzi, különböző fejlődési szakaszai során a növény vízigénye eltérő lehet.
„Csírázáskor, hajtásnövekedéskor, és virágzáskor öntözést kíván. A tenyészideje alatt 550-600 ml vizet igényel. Ne öntözze túl, de ügyeljen arra, hogy soha ne száradjon ki teljesen a talaj.”
Ha gondozása már jól megy, megpróbálkozhatsz a bazsalikom szaporításával is, ami viszonylag egyszerű, hiszen ehhez elegendő friss vízbe tenni hajtásait.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés