Ezzel az 5 trükkel növelheted az önbizalmad

GettyImages-994246148
Olvasási idő kb. 4 perc

A kutatók szerint a nyilvános beszéd az egyik, ami a legtöbb szorongást okozza az emberekben. Bármilyen eseményen is beszélsz, kulcsfontosságú, hogy önbizalmat mutass, ehhez pedig összeszedtünk öt trükköt.

A nyilvános beszéd hallatán nagy előadásokra, fellépésekre, esetleg munkák miatti prezentációkra gondolunk, de a nyilvános beszéd ennél jóval több, lényegében mindig ezt csináljuk. Persze, sokkal jobban izgulunk, ha egy előadás alatt kell beszélnünk több száz ismeretlennek, mint amikor ismerősökkel csevegünk, de ide tartoznak például az ügyintézések is, amik szintén sokaknak okoznak ideges perceket.

Amikor nyilvánosan beszélsz, az, ahogyan állsz, amit a kezeddel csinálsz, és ahogyan a térben mozogsz, mind magabiztosságot kell, hogy sugározzon. Ugyanis a testbeszéd jelentős szerepet játszik abban, hogy hogyan fogadja az üzeneted a közönség.

Magabiztosságot sugall, ha egyenesen állsz
Magabiztosságot sugall, ha egyenesen állszKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

1. Állj egyenesen, és ne húzd össze magad

Azok az emberek, akiknek nincs önbizalmuk, tudat alatt is arra törekszenek, hogy minél kisebbek legyenek. Ha hátrahúzod a lapockáidat, egyenesen tartod a fejed, a lábad párhuzamos, és vállszélességben állsz, nagyobbnak tűnhetsz.

A legtöbben úgy állunk, mint egy pingvin vagy kacsa, a lábunkkal kifelé mutatva. Ez megkönnyíti a ringatózást, ha pedig valakit nézünk, aki ringatózik, azt feltételezzük, hogy ideges.

2. Mutasd a kezed

Ne tedd a zsebedbe vagy az asztal alá a kezed. Ha virtuális megbeszélést vezetsz, tedd a kezed magad elé vagy az asztalra. A gesztikulálás fontos, de ügyelj arra, hogy a kar mozgása látszódjon, ne csak a vállad. Sokan a mellkasuk előtt gesztikulálnak, és ettől védekezőnek tűnnek. Figyelj arra, hogy közvetlenül a közönségre nézz, akit megszólítasz.

3. Szemkontaktus

Volt egyszer egy tanárom, aki mindenhová nézett, amikor előadott, csak a diákokra nem. Az óra alatt minden sarkot jól megcsodált magának a teremben, és ez a viselkedés nagyon gyorsan megszüntette az érdeklődést a mondandója iránt.

Igen, könnyebbnek tűnhet a terem hátsó részében nézni a közönség helyett, de érdemes szemkontaktust teremteni, hiszen ezzel kapcsolatot teremtesz a hallgatósággal. Azonban, ha a beszéd közben csak bámulod őket, és nem figyelsz rájuk, a kapcsolat soha nem jön létre. Ehelyett mozgasd a tekinteted a hallgatóságon, és időnként állj meg egyes embereken. Ha a közönséget nézed, akkor azt is felmérheted, hogy milyen fogadtatásban részesül a beszéded. Ez segíthet kitalálni, hogy mikor kell sebességet váltani vagy lezárni egy bizonyos pontot.

4. Hajolj előre

Ahogy fentebb említettük, minden beszélgetésünk nyilvános beszéd, nem csak az, amikor előadást, prezentációt tartunk. Egy beszélgetés is nyilvános beszéd, amiben az előrehajlás érdeklődést és figyelmet jelez. Bár csábító lehet a távolságtartás, ez azonban érdektelenséget, bizalmatlanságot sugallhat. A kutatások szerint az olyan nonverbális jelzések, mint az előrehajlás és az egyenesen előre tekintés, segítenek az érdeklődés érzését közvetíteni.

Mutass önbizalmat nyilvános beszéd közben
Mutass önbizalmat nyilvános beszéd közbengorodenkoff / Getty Images Hungary

5. Lassabb mozgás

A gyors mozdulatoktól nyugtalanabbnak tűnsz. A kézmozdulatoktól kezdve a járásig minden számíthat; lassíts le, és vedd észre, hogy magabiztosabbnak érzed magad, ha nem sietsz el semmit sem. Azonban lassabb mozgás közben is tartsd meg például a szemkontaktust és a testtartást. A lassú mozgás rossz szemkontaktussal és görnyedt testtartással kombinálva szomorúságot, félénkséget jelezhet.

Ha ilyen módon használod a tested, az magabiztosságot fogsz sugározni, és hozzáértőnek, összeszedettnek, megfontoltnak fogsz tűnni.

Létezik egy kérdéssor, amely segít csökkenteni a stressz-szintet és növelni az önbizalmat, önbecsülést. Ha szeretnél többet megtudni erről a 20 kérdésről, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek