Honnan jött a sörösüveg formája? Miből készül a palack? És van valami különösebb oka, hogy általában barna vagy zöld a színe? Az élet nagy kérdéseit boncolgató sorozatunkban most ezekre a talányokra is megoldással szolgálunk. Az Interesting Engineering a Concerning Reality YouTube-csatornára hivatkozva írt meg egy halom érdekességet a sörösüveg gyártásáról.
Miből készül a sörösüveg?
Az Interesting Engineering szerint az üveg előállítása a legtöbb esetben jóval kevesebb energiát igényel, mint a fém és műanyag alternatíváké, így jelenleg nem igazán létezik ennél környezetbarátabb csomagolóanyag a sör (és a bolygó) számára.
A sörösüveg általában különféle nyersanyagokból, nagyrészt kvarchomokból, nátrium-karbonátból, mészkőből, illetve más vegyületek egyvelegéből és újrahasznosított üvegből készül. Ha a gyártó barna vagy borostyánszínű üveget szeretne előállítani, a keverék vassal, kénnel és szénnel egészül ki, ha pedig zöldet, akkor króm-oxid kerül bele.
Van valami célja a színeknek?
A színezés nem csupán az esztétikát szolgálja. A barna és zöld üveg megvédi a palack tartalmát az ultraibolya sugárzás negatív hatásaitól, ami egy átlátszó palack esetében negatívan befolyásolná a sör ízét és eltarthatóságát.
Az O.Berk arra is kitért, hogy a II. világháború során a gyártók nem tudtak elegendő barna üveget készíteni, így jött a képbe a zöld változat, ami ugyan nem nyújt akkora védelmet az UV-sugarakkal szemben, mint elődje, de még mindig jobb az átlátszónál.
A sörüzemek később már inkább a magasabb minőség kifejezésére kezdték alkalmazni a zöld üveget, ami iránytűként szolgált a vásárlóknak. A gyártók manapság már nincsenek rászorulva erre a színvariánsra, de egyes cégek, mint a Heineken, marketingcélokból a mai napig kitartanak mellette.
Mik azok a kis dudorok a sörösüveg aljánál?
Ha közelebbről is megnézed az üveg alját, akkor láthatod, hogy kis dudorszerű pöttyök futnak végig körülötte. Ezeket korábban dátumkódként használták, így a gyártók megállapíthatták, hogy a palack mennyi ideig volt forgalomban. Ez a funkció ma már nem mindig szükséges, de a dudorok megmaradtak.
Miért hosszú a nyaka?
Ez a csomagolási technikából adódik. A több mint 100 éve használt formának hála a gyártók könnyen lezárhatják az üveget a kupakkal, amiből elegendő egy kisebb darab is, így pénzt takaríthatnak meg vele, ráadásul a palack szerkezete is erősebb lesz tőle. A hosszú nyakú, kerek kialakítás a csomagolást is hatékonyabbá teszi, miközben csökkenti a törés esélyét a szállítás közben. A hagymaszerű nyaknak szintén megvan a maga előnye: az apró részecskék és üledékek összegyűjtését segíti a palackozás közben.
Ahogy azt a Livestly megjegyzi, a hosszú nyaknak némi gyakorlati haszna is van. Az alak gördülékenyebbé teszi a palack tartalmának kitöltését, illetve kényelmesebbé teszi a fogását. Sőt, ha a nyakánál fogva tartod az üveget, később fog felmelegedni a söröd.