Mielőtt szétkapja a lakást, hogy új életet leheljen belé, nem árt, ha megtervezi a dolgot, és nem csak úgy nekiáll mályvalilára festeni a falakat, vagy fekete palakővel burkoltatni le a nagyszoba padlóját. Szerencsére látványterveket manapság nem csak egy belsőépítész tud készíteni, hanem bárki, mindössze egy program kell hozzá.
Itt van mindjárt a régi, ám jól bevált Sweet Home, amely minden felületen fut, nyílt forráskódú, ingyenes program, használható online vagy letöltött verzióban egyaránt. Ha van egy alaprajzunk a gépen, onnantól kezdve igen egyszerűen alakíthatjuk át 3D-be, majd állíthatjuk be a falakat, színeket, és bútorokat.
Az Autodesk Homestyler online tervezője + telefonra letölthető applikációja kínál előre megrajzolt alaprajzokat, és természetesen a mi alaprajzunk is könnyedén felvihető. Azután már csak meg kell tervezni a burkolatokat, a színeket, és kiválasztani, melyik bútor a legvonzóbb számunkra. Panoráma módban tekinthetjük meg a lakást, és meg is oszthatjuk a terveket, akivel csak akarjuk.
A Pcon Planner alapvetően profiknak készült, ám van ingyenes és letölthető változata. Ami vonzóvá teszi, az az igazán fotorealisztikus minősége, és hogy számtalan márka termékét lehet megtalálni a programban. Itt aztán lehet igazi designbútorokkal berendezni a lakást, vadulni, aztán az egészet visszacsinálni, egy gombnyomásra.
A myHouse-t folyamatosan fejlesztik, mostanra már a 11. verziót dobták piacra. A demováltozat letölthető, bár sok hely kell neki (200 MB). A programmal nem csak egy ingatlant tud megtervezni, hanem a kertet, és a kiszolgáló épületeket is. Az előre feltöltött több mint 1000 elemet oda teszi, ahová akarja: csak megfogja és a megfelelő szobába húzza a kinézett bútort, ha meg nem testszik, csak visszadobja a többi közé. A program segítségével nagyjából kiszámolhatja az átalakítás költségeit is nagyságrendileg, de végig is sétálhat a megtervezett házon vagy lakáson, hogy megnézze, tetszik-e a végeredmény.
A Zalakerámia Térvarázs programja nem meglepő módon azoknak szól, akik a cég padlólapjait vagy csempéit szeretnék megvenni. A majdnem 200 MB-os programban meg lehet tervezni, hogy a kinézet és színminta alapján vonzónak tűnő csempe hogyan festhet nagyobb felületre felhordva. El lehet dönteni azt is, hogy milyen módon szeretnénk felrakni a csempét (vízszintes, függőleges vagy épp a diagonál), és hogy hogyan tetszik a végeredmény. A program azt is megmondja, mennyi csempét használtunk fel, és kiszámolja a szükséges darabszámot. Hasonlót kínál az IKEA is, akik az elég ismert konyhatervező mellett már gardrób-, iroda- és tárolótervezőt is fejlesztettei. Ezek előnye, hogy pontosan kiszámolják, mire lesz szükség, listát írnak, és ez alapján árakat kalkulálnkak, sőt 3D-ben lehet nézni, hogy milyen lesz az új bútor, ám érthető módon csak IKEA termékek szerepelnek benne.
Inkább játék, mint valóság az Olioboard, de persze aki akarja, berendezheti az itt látható bútorokkal a lakást: inspirációkat szerezni, stílusokkal kísérletezni tökéletes. Beállíthatjuk, hogy milyen padlónk legyen, mi kerüljön a falra, és utána valós bútorokkal berendezhetjük a lakást. Függönyök, szőnyegek, kispárnák vagy gyertyatartó - nem probléma, itt minden van. A kész művet megoszthatjuk, posztolhatjuk, sőt a program rögtön ki is írja, kitől lehet megvásárolni az adott bútort, és mennyiért. A "mennyiért" itt általában ezres nagyságrend. Dollárban.