Gyerekekkel, barátokkal is jó ünnepre hangoló tevékenység a mézeskalácssütés, melynek amikor az illata belengi a lakást, az ember le sem tagadhatja, hogy jön a karácsony. Az alufólia „ablakú”, szívecske formától a fehér fodros háztetős mézeskalács kulipintyón át Mézi emblematikus alakjáig megannyi csillag, harang és karácsonyfafazon rajzolódik ki lelki szemeink előtt. De akkor most lássunk három, talán kevésbé szokványos, de egyszerű és kipróbálásra érdemes receptet is:
Kakaós mézeskalács
A leginkább szerecsendióval, fahéjjal és gyömbérrel ízesített, imitt-amott meglepetés csokidarabokat rejtő amerikai kakaós változat itthon sem ismeretlen különböző gyorsétterem és kávézóláncok édességpultjából, de otthoni elkészítéssel is érdemes próbálkozni, mert egyáltalán nem bonyolult. Először hagyjuk kihűlni az olvasztott vajat, amíg egy nagyobb tálban összekeverünk 140 gramm barna cukrot ugyanennyi hagyományos kristálycukorral és 2 tojással.
Ezt kézi habverővel felverve hozzáönthetjük a langyos olvasztott vajat. Ezután el se tegyük a habverőt, folyamatos kevergetés közben adjuk hozzá először a 185 gramm lisztet, majd a 40 gramm kakaóport, s utána tetszés szerint ízesítsük akár kevéske szerecsendióval, fahéjjal vagy gyömbérrel és csipetnyi sóval.
A kerek forma eléréséért a sütőpapírral kibélelt tepsibe fagyikiszedővel érdemes kiadagolni egymástól kellő távolságra, mert az ekkor még gombóc alakú adagok lapos korongokká fognak szétterülni. A tetejébe beledugdossuk az apróra tördelt étcsokidarabkákat, majd előmelegített sütőben készre sütjük. A sütőből kiszedve van, aki még kakaóporba is forgatja…
Mézi koszorú
Ez egy igazán jópofa, kicsit formabontó változata a mézeskalács-enciklopédiának, amely tulajdonképpen bármelyik ízesítésű verzióból elkészíthető, de a formai tipp mellé mi most egy egyszerű receptvariánssal is készültünk. Ehhez nem kell más, mint egy turmixgép, amibe csak nagyvonalúan beleszórunk 350 gramm lisztet, 2 teáskanál őrölt fahéjat, és ugyanennyi pirított gyömbért, csipetnyi sót, szerecsendiót, porított szegfűszeget és fél teáskanál szódabikarbónát. Mindezt 160 gramm cukorral és 50 gramm mézzel ízesítjük.
A 110 gramm vajat egyenesen a hűtőből adjuk hozzá mindehhez, mert nem akarjuk a tésztát túlmelegíteni, éppen ezért mindezt a turmix szakaszos működtetése mellett elegyítjük, ha ugyanis túlságosan felmelegszik, homokos állagúra darálhatja a masszát, ami nem cél. Az így kapott elegyet a turmixból kivéve úgy formázunk, hogy a közepén lévő fészekbe beleüthessük a tojást, amit villával apránként adagolva teszünk a tésztához. A kész masszát fóliába csomagolva a hűtőben fél órán át pihentetjük, no meg közben magunkat is. Nagyjából 1 cm vastagra nyújtva ezt a masszát nagyságrendileg 30 Mézit nyomhatunk ki belőle, ami körülbelül két koszorúra elég. Mézikéket úgy rendezzük szabályos kör alakban a tepsibe egy kerek tányér sablonként való körberajzolása után, hogy kezecskéik és lábacskáik összekapaszkodjanak.
Annyi helyet érdemes kihagyni, hogy egy selyemszalagot végigfűzhessünk Mézikék hóna alatt, ami cukin mutat majd a végeredménynél.
Gyömbéres keksz
Ehhez is a turmixgépre van először szükség, csak most 50 gramm mogyorólisztet és 50 gramm barna cukrot szórunk bele kezdetnek. Ezután jön a meghámozott, apróra vágott 50 gramm gyömbér, s már lehet is turmixolni. Ekkor az egészet egy tálba áttéve hozzáadjuk a 125 gramm szobahőmérsékletű vajat, citromhéjat és 65 gramm cukrot. Egy tojás sárgáját és két lépésben 310 gramm lisztet eldolgozunk az eleggyel, majd ha az egészet cipóvá gyúrtuk, fóliában tegyük legalább egy órára a hűtőbe. A masszát aztán kinyújtjuk, és akár egy pohár segítségével nagyjából 6 cm átmérőjű kerek kekszeket formázunk, amiket előmelegített sütőben készre sütünk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés