A tűzoltók természetesen karácsonykor is szolgálatban vannak, így ha vészhelyzet adódna, azonnal a segítségedre sietnek, de mindenki jobban jár, ha inkább megelőzöd a bajt. Ehhez érdemes megfontolnod a katasztrófavédelem alábbi tanácsait.
- A legtöbb karácsonyi tüzet gyertyák, mécsesek okozzák. Ha nincs a gyertya alatt tűzálló alátét, amikor az csonkig ég, lángra kap az adventi koszorú is. Enélkül ezért ne is gyújtsd meg a gyertyákat.
- A gyertyák és az adventi koszorú közelében ne legyen semmilyen éghető anyag, ami meggyulladhat.
- Soha ne hagyd magára az égő gyertyákat. Mielőtt kimennél a szobából, mindig fújd el őket.
- Ha gyenge minőségű, piacon, aluljáróban, csomagtartóból vásárolt fényfüzéred van, inkább ne használd.
- Kintre csak kültéri fényfüzért tegyél ki, mert különben könnyen áramütés és tűz lehet belőle. Bent a lakásban viszont már használhatsz beltéri és kültéri égősort is.
- A fényfüzér vezetéke ne kerüljön a bútorok lába alá, mert megtörik, kidörzsölődik, és a keletkező zárlat miatt tüzet okozhat.
- Ha a fényfüzér vezetéke vagy a hosszabbító eldeformálódott, megtört, megolvadt, ne használd, hiszen csak idő kérdése, hogy mikor fog tüzet okozni.
- Éjszakára húzd ki a fényfüzért a konnektorból.
- Bármilyen szép is, a karácsonyfára soha ne tegyél égő gyertyát vagy csillagszórót. A november végén kivágott fa a fűtött lakásban annyira kiszárad, hogy pillanatok alatt képes meggyulladni. Ha pedig a karácsonyfa alján kigyullad egy ág, nem kell hozzá egy perc, és már a csúcsdísz is lángolni fog.
- A karácsonyfát legalább másfél méter távolságra helyezd el a kandallótól, kazántól vagy egyéb fűtőeszközöktől. A legjobb, ha egyméteres körön belül semmi nincs a fa közelében.
- Karácsonykor a tűzhelyen és a sütőben párhuzamosan készülnek a finomságok. Sok tűz éppen ezért a konyhában keletkezik, amikor megfeledkeznek az ételekről. Hogy ez biztosan ne történjen meg, állíts be a telefonodon az időzítőt, ami figyelmeztet, hogy elkészültek.
- Ha a tűzhelyen felejted az olajat, és az meggyullad, ne próbáld vízzel eloltani, mert az égő olaj ki fog robbanni az edényből, és mindent meggyújt maga körül. Ehelyett tedd rá a fedőt az edényre, és kapcsold ki a tűzhelyet.
- Ha a sütőben gyulladna meg az étel, kapcsold ki a készüléket, majd várd meg, amíg elalszik a tűz. Ezután néhány perc elteltével nyisd ki a sütőajtót, egy edényfogó segítségével vedd ki az odaégett ételt, majd vidd ki a szabadba.
- A kandallóban lobogó tűz nagyon hangulatos tud lenni, de begyújtásához soha ne használj benzint, gázolajat vagy hígítót, mert robbanáshoz vezet.
- A tüzelőt ne a kandalló előtt vagy mellette tárold, mert a kipattanó szikráktól meggyulladhat. A kandalló előtt mindig legyen szikrafogó.
- Karácsonykor sokan indulnak útnak, hogy meglátogassák távolabb élő rokonaikat. Ha autóba ülsz, vezess óvatosan, illetve gondoskodj róla, hogy járműved fel legyen készítve a téli útviszonyokra.
- Azokban az otthonokban, ahol nyílt égésterű fűtőeszközzel fűtenek, vagy ilyen berendezéssel melegítik a vizet, szén-monoxid keletkezhet, ha a működő fűtés vagy a vízmelegítő nem kap elegendő levegőt. Ha megszólal a szén-monoxid-érzékelő, vagy a működő fűtés mellett többen is fejfájásra, hányingerre panaszkodnak, azonnal hívd a 112-es segélyhívó számot!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés