Karácsony előtt a legtöbb ember szereti a megszokott, lendületes hétköznapi tempót egy kicsit lassabbra venni. Ez sokaknál nemcsak abban nyilvánul meg, hogy szabadságra mennek, több időt töltenek a családjukkal, hanem tudatosan lemondanak, vagy korlátoznak számukra élvezetes dolgokat, például az evést.
A diéta is lehet a böjt része
A hagyományokhoz kötődő, vallási alapokon nyugvó karácsonyi böjttől nem áll messze az az advent heteire időzített diéta sem, ami az év legnagyobb és leghosszabb ideig tartó lakomájára, a „kötelező” evésre készíti fel a testet. Ez a kímélő étrend abban is segít a diétázóknak, hogy megszabaduljanak a nyáron felszedett súlyfeleslegüktől. A jól megválogatott, minőségi alapanyagokra épülő diéta segít továbbá a szervezet megtisztításában, a vércukorszint stabilizálásában, a gyomorszűkítésben, illetve a kitartó, elszánt és önuralommal rendelkezőknek abban, hogy karácsonykor majd ne egyenek összevissza a fűszeres, zsíros és cukros finomságokból.
A vallásos böjtölés hagyománya a 20. század közepén kiveszett a köztudatból, ám jótékony hatásait életmód-terápiaként manapság újra felfedezik különböző diéták formájában.
Adventi böjt: csak visszafogottan
Az önmegtartóztatás nem más, mint az önuralom próbája, ami felkészít és megtanít egy egészségesebb életmódra, és lehetőséget ad arra is, hogy megtapasztaljuk, kevesebb táplálékkal is beéri a szervezetünk. Aki böjtölt vagy diétázott már, tudja, hogy ha nem nehezül el a gyomor, a gondolatok is tisztábbak és fürgébbek.
A böjt alkalmat ad arra, hogy csökkenjenek a puffadással, görcsökkel vagy más panaszokkal járó emésztési problémák.
Az adventi böjt visszafogott étkezést ír elő, miszerint törekedni kell arra, hogy szerdán és pénteken húsmentes ételeket fogyasszunk, esetenként ehetünk halat vagy tojást.
Akik tartják az adventi böjtöt, főként tésztát, zöldséglevest, nyert vagy aszalt gyümölcsöket és főzelékeket fogyasztanak. Habár az adventi böjt lemondásokkal jár, ennek ellenére a zsírban és fehérjében szegény önmegtartóztatás biztosítja, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson a szervezet.
Karácsony böjtje egy napig tartott
Ahogyan az ünnepek előtti várakozásnak, úgy a karácsonynak is van böjtje. Ezt az adventinél szigorúbb karácsonyi böjtöt mindössze egyetlen napon, szenteste napján, december 24-én kellett betartani. A keresztény hagyományok szerint, ahogyan hamvazószerdán és nagypénteken, úgy karácsony böjtjén is tartózkodtak a böjtölők a húsevéstől. Ez az alkalom egy örömmel vállalt böjti nap volt, erre utal az is, hogy a rituálét régen örvendező böjtnek is nevezték.
A karácsonyi böjt során az emberek nem ettek húst és tejterméket, a sütéshez és a főzéshez nem használtak állati zsiradékot, valamint naponta legfeljebb háromszor étkeztek, de ebből legfeljebb csak egyszer lakhattak jól.
A hagyomány szerint a családok ilyenkor mákot, borsót és babot fogyasztottak, melyek a bőséget szimbolizálták, a gyümölcsök közül a termékenységet jelképező almát ették, de a dió, a méz és a fokhagyma sem hiányozhatott a böjti asztalról.
Megéri a lakomát böjtre váltani
A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett megvalósított böjtnek számos jótékony hatása van:
- javul az emésztés, hatékonyabbá válik a felszívódás, enyhülnek, jó esetben megszűnnek az olyan emésztési panaszok, mint a puffadás, a gyomorégés, a bélgörcsök, a székrekedés vagy a hasmenés
- rendeződik a vérnyomás, a vércukor- és a koleszterinszint
- egyensúlyba kerül a szervezet sav-bázis szintje
- csökkenek az allergiás panaszok
- a bőr feszesebb lesz
- enyhülnek a gyulladás okozta és a reumás panaszok
- lebomlanak a kóros anyagcseretermékek és a felesleges tartalékok, amitől energikusabbnak érezzük magunkat
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés