Retro gasztro - az orosz konyha gyöngyszemei

Olvasási idő kb. 5 perc

bajkal_mA szocialista időszakot idéző receptkönyvből, a Bajkál ízeiből idézzük, hogyan kell kapros halsalátát, scsit, falusi levest, vagy épp blincsikit készíteni. A pezsgő és vörösbor összeöntése egyénre szabott.

„Karácsony előtt, pakolás közben véletlenül a kezembe került egy régi receptkönyv: a Bajkál ízei, amit a HungarHotels adott ki. Ez az 1973-tól a rendszerváltásig létező Bajkál étterem legnépszerűbb fogásait gyűjtötte össze. Lapozgatni kezdtem és nosztalgikus hangulatba kerültem" - mondta Abonyi Zsazsa, az Astoria Hotel pr menedzsere, aki az akkori étterem törzsvendége volt. Még az esküvői vacsoráját is oda szervezte a nyolcvanas években, majd pedig férjével együtt néhányszor visszajártak megünnepelni a házassági évfordulójukat.

A pr menedzser ötlete alapján az egykori étterem kínálatából az Astoria szálló Mirror éttermében Bajkál ízei címmel állítottak össze egy hetente változó menüsort. Ez az étterem első, tematikus gasztronómiai promóciója, és május 2-ig tart.

Az akció kezdetén néhány újságírót meghívtak, hogy kóstolják meg az egykori kedvenceket. Köztünk volt olyan is, aki annak idején szintén járt a kultikus Bajkálban, és jól ismerte a félszáraz pezsgő és a vörösbor (hagyományosan egri bikavér) összeöntéséből keletkezett Bajkál koktélt, az egykori egyetemisták kedvencét, amelyet itt nosztalgikus aperitifként fogyasztottunk.

bajkal-koktel

A vbk-nemzedék tagjaként nagy empátiával tekintettem vissza a Bajkál koktélon edzett diákokra, de nem bánom, hogy ma már a Mojito népszerűbb. Az orosz konyha viszont klasszikus, mint megtudtam, a hetvenes években többek közt azért is volt kedvelt, mert itthon beszerezhető alapanyagokból minden fogást el lehetett készíteni. Az ízvilága is közel áll a magyarhoz, különösen a savanykás ízű, tartalmas leveseké, illetve a kapor szeretete is összetartó erő a jelek szerint.

A nosztalgiafogások kevésbé kiadósak, mint gondoltam, három fogást könnyen végig lehet enni, a gyakorlottabbakon a káposztás pirog- scsi leves - tengeri fogas szibériai módon - epres mártásos blincsiki kombó sem fog ki.

A nosztalgia kedvéért a menüsor néhány jellegzetes ételét az Hungarhotels kiadásában egykor megjelent Bajkál ízei című receptgyűjteményből idéztem szó szerint, amelyeket Nyulassy Gyula konyhafőnök jegyzetei alapján Karácsonyi Nándorné állított össze írógépen. A fotók viszont a mostani sajtóeseményen készültek.


Kapros halsaláta

kapros-halsalata

25 dkg sózott heringet (vagy hagymás halat) megmosunk, a húsát gerincről lefejtjük. 15 dkg nyers uborkát, 1 kis fej hagymát, 1 főtt burgonyát, 1 hámozott almát és a vékony halat csíkokra vágjuk. Fél citrom levével, egy kávéskanálnyi olajjal, 5 ek porcukorral, borssal, szerecsendióval, fél deci fehér borral, vágott kaporral, mustárral ízesítjük (ha nem heringből készült, megsózzuk).

Főtt tojással, uborkával, vágott kaporral díszítjük, hidegen tálaljuk.


Scsi leves szemesbabbal

scsi5 dkg szalonnát, egy kis fej hagymát zsírban megpírítunk. 4 kávéskanálnyi sűrített paradicsomot, 25 dkg savanyúkáposztát, 15 dkg áztatott szemesbabot, 35 dkg sertésoldalast, fél kg füstölt csontot adunk hozzá. Sóval, törött borssal, babérlevéllel, majorannával, fokhagymával ízesítjük, vízzel felengedjük. Amikor a hús megfőtt, feldarabolva félretesszük. Ha a bab már majdnem puha, 1 kockára vágott burgonyát adunk hozzá.

Tálaláskor a feldarabolt hús egy részét visszatesszük a levesbe, tejföllel leöntjük, megszórjuk vágott petrezselyemmel.

 

Orosz falusi leves köcsögben

falusi-leves

20 dkg marhalábszárból, egy 35 dekás sertéscsülökből és egy 50 dekás tyúkhúsból levest főzünk, 15 dkg vegyes zöldség, 10 dkg zeller, egy kis fej hagyma, 10 dkg gomba, 1 kis póréhagyma, fokhagyma, só, törött bors ízesítéssel. Egy burgonyát is belefőzünk. Az egészben főtt húsokat, amint megpuhulnak, egyenként kivesszük és feldaraboljuk, a levest pedig leszűrjük. A húsdarabokat zöldséggel, gombával, burgonyával köcsögbe tesszük, összevágott petrezselyemmel és fokhagymával, majd a forró levest ráöntjük. Az edényt betakarjuk nyers lángostésztával, és a sütőben megsütjük.

A lángossal beborított köcsögben tálaljuk.


Bélszínragu Sztroganoff módra

belszin-stroganof2

Egy fél fej hagymát olajban megpirítunk. Ezután hozzáadunk vékony csíkokra vágva 10 dkg szalonnát, 20 dkg gombát és ecetes uborkát, 70 dkg bélszínt, ezeket jól megpirítjuk, végül egy kis doboz sűrített paradicsomot teszünk bele. Sóval, borssal, kapribogyóval és babérlevéllel ízesítjük, majd rászórunk 3 ek lisztet, és felengedjük 2 dl tejföllel, fél dl fehér borral és egy kevés vízzel. Belenyomjuk egy fél citrom levét, és rövid időre a héját is beledobjuk.

Körítésként adhatunk hozzá rizst, burgonyát, pirított darát, vagy valamilyen sós fánkot.

 

Blincsiki almával, mézzel, szilvával

blincsiki

(A klasszikus blincsikit a Mirrorban rózsaborsos epermártással kóstoltuk, ez látható a képen is, a receptkönyvben ez nem szerepel, ezért a tészta elkészítési módja miatt egy másik variációt kerestem)

30 dkg lisztből, fél liter tejből, 2 tojásból, 5 dkg cukorból, vaníliáscukorból, másfél dkg élesztőből, kevés olajjal palacsintatésztát keverünk. Langyos helyen kelni hagyjuk, majd fél cm vastagon kisütjük.

A palacsintát átlósan négy részre vágjuk, és sült almával, szilvabefőttel, mézzel tálaljuk, fahéjas cukorral megszórva tálaljuk.

 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek