Ha hidegebbre fordul az idő, ösztönösen azokat az ételeket, élelmiszereket kívánjuk meg, amelyek fokozzák szervezetünk belső hőtermelését is. Ráadásul egy ilyen étel (például egy fahéjas vagy diós sütemény) a téli, karácsonyi hangulatot is felidézi, ami a melegség, szeretet, család hívószavak miatt lelkileg is megnyugtatja az embert.
A nyári esős, az átlagosnál hidegebb időjárás során is ugyanezek az ételek lehetnek a segítségedre. Ugyan a nyugati típusú gondolkodásunknak köszönhetően alig találkozunk ilyennel, de keletebbre a tradicionális orvosok gyakran alkalmazzák az ételeket "fűtő/melegítő" hatásuk miatt. Összegyűjtöttem, hogy a hagyományos kínai gyógyászat és az indiai ajurvéda milyen élelmiszereket javasol ilyenkor. A teljesség igénye nélkül.
Gabonák
A barnarizs, hajdina, kukorica, zabpehely, rozs, köles, árpa összetett szénhidráttartalma kellő energiát nyújt, ha dideregnél. Amellett, hogy laktatnak, a meleg otthon érzetét is keltik. Reggel kezd a napot egy kásával vagy müzlivel, a szokásos tészta- vagy burgonyaköretet pedig cseréld le gabonafélékre.
Magvak
A mandula, kesudió, földimogyoró, tökmag, dió, szezám-, napraforgómag evése is felpezsdít, olajuk értékes telítetlen zsírsavai pedig a szívednek is jót tesznek. Eheted önmagában (persze ne sózva) vagy szórd a müzlidre.
Gyümölcsök
A déli gyümölcsök közül a boldogító narancs, a rostdús ananász, hazai kertekből pedig az őszibarack, szilva, cseresznye, sárgabarack kerül ebbe a felsorolásba. Hatásuk nem azonnali, inkább belsőleg értendő, persze nem fagylaltként, de egy vegyes gyümölcssaláta formájában még a szeles, esős napokon is jólesően falatozhatsz belőlük.
Zöldségek
A paradicsom, retek, a nyers vöröshagyma, a fokhagyma és a zeller tartozik ide, ezeket frissen a piacról is beszerezheted és salátát, levest, mártást, egytálételt készíthetsz belőlük.
Húsok
A legtöbb állat húsa ide sorolható, a csirke ugyanúgy, akár a bárány. Fontos, hogy lehetőleg lezsírozott, lebőrözött részeket válassz és szűkmarkúan bánj a sütéshez, főzéshez felhasznált olajjal, így nem nehezít el a húsos lakoma, hogy aztán végigaludd az esőt (ami mostanában nem egy-két órát jelent).
Fűszerek
Közismert, hogy egyes fűszereknek emésztést serkentő, keringést fokozó hatása is van, így bátran ízesítsd a húsos vagy zöldséges ételeidet. Bővítsd a fűszertárad ezekkel: az ánizs (a mézeskalácsból elengedhetetlen, de leggyakrabban likőrként találkozol vele), a feketebors (nélküle a magyar konyha üres lenne, de azért ne csak ezzel élj), a kardamom (használhatod rágó helyett is), a fahéj (ami a karácsonyt idézi), a szegfűszeg (elődeink szemceruzaként is használták), a római kömény (az indiai ételek, éttermek hangulatát hozza a konyhádba), a gyömbér (elűzi a görcsöket), a mustármag (állítólag serkenti az emésztést is), a kurkuma (gyulladásgátlónak is kiváló), az édesköménymag (puffadásgátlónak is ajánlott) és a só (amiből egy kevés még ízfokozónak is jó). A végére hagytam a chilit, ami elsőként jutna eszedbe a hatása alapján. Használd a kávéba, kakaóba, és máris nem kell az arcpír.
Szezám- és olívaolaj
Legjobb nyersen vagyis hevítés nélkül használnod, a salátákra, szendvicskrémekben vagy éppen a reggeli pirítósra csurgatva. A szezámmag olaja gyakori bázisolaj az egyes masszázstípusoknál, de most a belső használatát (is) javaslom, bár szépítőszerként az olívaolaj is megteszi, ha éppen kifogyott a testápolód.
Tojás
A tojás a teremtés szimbóluma, és a rossz hírével ellentétben nem kell teljesen megvonnod, csak a mértéket tartsd. Hús helyett is eheted, így vegetáriánusként sem kell a hidegtől tartanod.
Joghurt
Furcsának tűnik, mert ugyebár a hűtőben tároljuk, és inkább hűtő hatásúnak tippelnéd, de az indai tanítás mégis a fűtő élelmiszerek közé sorolja. Keverd vagy turmixold össze az előbb említett gyümölcsök valamelyikével, és máris kész egy melegséget hozó gyümölcsjoghurt.
Méz
A méhek aranya kis mennyiségben akár naponta is szerepelhet az étrendedben, de az ajurvédikus útmutatás szerint nem szabad melegítened, így sütemények helyett például a gyümölcsös joghurtodat édesítsd vele!
Vöröslencse
Ha szívesen ennél több hüvelyest, de aggódsz a puffasztó hatás és a hosszú ideig tartó főzés miatt, akkor próbáld ki a vöröslencsét. 10-15 perc alatt megfő, nem kell beáztatnod, változatosan használható és talán még a nadrágodat sem kell kigombolnod a fogyasztása után.
Arra azonban vigyázz, hogy ha kicsit esik a hőmérséklet, ne vidd túlzásba ezek fogyasztását sem, mert azzal – a kínai tanítások szerint – a belső harmóniádat borítod fel, és a fűtő vagy éppen hűtő hatású élelmiszereknek az egyensúlyára kell törekedned.