Halálos influenza, agyunkat irányító gomba vagy éppen minden magyarázat nélkül világot elsöprő zombiapokalipszis. Hordákban cammogó vagy éppen gigagyors élőhalottak. A variációk végtelenek, az eredmény ugyanaz: az általunk ismert társadalom megszűnik létezni, és valami új, félelmekkel teli élet alakul ki a régi világ romjain. Kevesen vannak, akik élből nemet mondanak egy jó kis túlélős sorozatra vagy filmre, ahol a főhősökkel eggyé válva fedezzük fel a régi élet romjai között azt, hogy mit is kezdhetünk magunkkal egy olyan világban, ahol nemcsak a vagyontárgyaink értéktelenednek el, de egy sokkal elemibb működés kerül a középpontba: életben maradni bármi áron!
Biztonságosan félni zombivadászat közben
Az egyik lehetséges magyarázat arra, hogy a zombik miért is lopták be magukat ennyire a szívünkbe, az éppen abban keresendő, hogy képesek megragadni a legalapvetőbb félelmeinket és vágyainkat. A legősibb és legmélyebb szorongásunk pedig nem más, mint a halálszorongás, ami egy minden sarkon veszéllyel kecsegtető világban adott. A zombiapokalipszisben nemcsak az elmúlás félelme lehet jelen, hanem éppen a „halál” utáni zombivá válás lehetősége is. Direkt és indirekt módon is bemozgatja a bennünk szunnyadó halálfélelmet. Ezek a sorozatok és filmek lehetővé teszik számunkra, hogy biztonságos és ellenőrzött környezetben szálljunk szembe ezzel a félelemmel. A karakterek élőhalottak elleni harcát látva felfedezhetjük saját halandóságunkat, és talán némi vigaszt találhatunk abban a gondolatban, hogy a világot leigázó zombihadjáratot is lehetséges túlélni.
Kielégült túlélési ösztön
A másik ok, amiért popcornt ropogtatva elégedetten nézzük a zombifilmeket és -sorozatokat, az éppen a túlélés miatt van. Ezekben a történetekben a szereplők kénytelenek összefogni, és megtalálni a módját annak, hogy túléljenek egy olyan világban, ahol a szabályok teljes mértékben megváltoztak.
Ez tökéletesen rezonál a velünk született túlélési ösztöneinkkel, és lehetővé teszi számunkra, hogy elképzeljük, hogyan is birkóznánk meg egy ilyen lehetetlennek tűnő helyzetben.
Egyszerre erőt adó, felszabadító és szörnyen félelmetes belegondolni, hogyan reagálnánk egy olyan katasztrofális eseményre, amely nemcsak teljes mértékben megváltoztatta a mindennapjainkat, de sorozatosan veszélyezteti is az életünket.
Együtt a zombiapokalipszisben
Ezenkívül a zombifilmek és -sorozatok teret kínálnak számunkra feltárni, hogy egy ilyen helyzetben hogyan is alakul a csoportdinamika és a különböző személyiségek együttműködése. A legtöbb ilyen történetben a szereplők eltérő hátterűek, sőt sokszor egymásnak ellentmondó személyiségek, mégis kénytelenek együtt dolgozni a túlélésért. Gyakran az sem kizárt, hogy ellenségekből baráttá válnak. Ennek a dinamikának a megfigyelése lehetővé teszi számunkra, hogy feltárjuk, hogyan viszonyulunk másokhoz nehéz helyzetekben, és milyen szerepeket vállalhatunk egy csoportban.
Az erőszak feszültséglevezető hatása
Ezek a történetek gyakran erőszakosak és agresszívek. Nemhiába, az életünket fenyegető, morális értékekkel nem bíró, döntésképtelen zombikkal állunk szemben, akik egy dolgot akarnak, maguk közé állítani minket is. A zombik elpusztítása általában látványos eszközökkel történik, ami bármennyire is rémisztő, de katartikus lehet. Miközben ezeket a jeleneteket nézzük, megszabadulhatunk az addig elfojtott frusztrációtól vagy haragtól. A mindennapi életben a viselkedésünket folyton szabályozzuk a keretek szerint, a zombifilmek pedig segíthetik megélni ezeket az agresszív ösztönöket elfogadható módon.
A zombitörténetek nemhiába ennyire népszerűek, hiszen lehetővé teszik számunkra, hogy biztonságos környezetben, a kényelmes fotelből szálljunk szembe félelmeinkkel. Bár egyesek úgy vélik, szó szerint esztelen szórakozás ezekben a sorozatokban elmélyedni, mégis egyfajta érzelmi tréningként is szolgálhatnak, amik felkészítenek minket az élet kihívásaira.Ha egy zombihorda támadása túlélhető, akkor a hétfői munkahelyi prezentáció smafu. Ez a téma azért is tud végtelenül újra és újra népszerű lenni, mert valahogyan az emberi kitartástól, a határaink feszegetéséről és a reményről is tud szólni.
A CIKK SZERZŐJÉRŐL
Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés