A Washingtoni Állami Egyetem kutatása arra mutat rá, hogy azok az emberek, akik rendszeresen utaznak, boldogabbak és elégedettebbek az életükkel, mint azok, akik egyáltalán nem járnak semerre.
Az utazás akkor boldogság, ha rendszeres, és legalább 120 kilométerre visz
Az egyetem munkatársai az utazás, illetve az utazás iránti vágy mögött meghúzódó motivációt kutatták, és arra voltak kíváncsiak, hogy az elhúzódó pandémia milyen hatással van a mentális jóllétre.
Persze, nem kell egyetemi kutatás ahhoz, hogy megmondjuk: utazni jó! Az utazás feltölt, élményeket ad, és sokáig tudunk töltekezni belőle. Most mindenki idézze fel a legutóbbi utazását, legyen az egy nyaralás külföldön vagy csak egy hosszú hétvége belföldön – hogy ez jó volt, az nem meglepetés, de számszerűsített adat is megmutatja, mennyire. A rendszeres, legalább 120 kilométer távolságba történő utazás akár 7 százalékkal is boldogabbá teheti az embert, és jelentős hatással van az általános jóllétre.
Kiderült az is, hogy azok, akik jobban odafigyelnek az utazásokkal kapcsolatos részletekre, és rendszeresen beszélnek barátaikkal utazási terveikről, nagyobb valószínűséggel is mennek el nyaralni, mint azok, akik nem törődnek aktívan a következő utazásukkal.
„Bár az olyan dolgok, mint a munkavállalás, a családi élet és a barátok, nagyobb szerepet játszanak az általános jóllétben, mégis úgy tűnik, hogy
az utazási élmények csekély, de mérhető hatással vannak az elégedettségünkre,
a boldogságérzetünkre” – mondta a kutatást vezető professzor.
Van, aki ki sem veszi a szabadságát?
Korábbi tanulmányok azt már vizsgálták, hogy a turisztikai élmények hogyan hatnak a stresszoldásra, az egészségre és az általános jóllétre, de ezek inkább egyetlen utazás vagy nyaralás kihatására irányultak. A 2021-es kutatás viszont már alaposabb, mivel a rendszeres utazással járó előnyöket és tapasztalatokat helyezi előtérbe.
A résztvevőket arról kérdezték, mennyire fontos számukra az utazás, mennyi időt töltenek a jövőbeli vakációk tervezésével, és általában hányszor utaznak el.
Persze, az élettel való elégedettségükről, a boldogságukról is kérdezték a résztvevőket. A felmérésben részt vevő 500 ember valamivel több mint a fele számolt be arról, hogy évente négynél több szabadidős kiránduláson vesz részt. A résztvevők mindössze 7 százaléka nem vett ki egyetlen nap szabadságot sem az adott évben.
Ünneppé válik az utazás
Ha az emberektől azt kérdezik, hogy mi az utazás, a racionális válasz ez: „a megszokottól eltérő környezetbe menni, ahol lehetőleg új élmények várnak”. Az emocionális válasz pedig ez: „szabadság, boldogság, újdonság”. A kettő együtt a legfontosabb, hiszen az utazás valóban új élményeket ad, ami pozitívan befolyásolhatja a mentális és lelki jóllétünket.
Az utazást nemcsak letudjuk, hanem átéljük és megéljük.
Szakemberek szerint ez a tanulmány azt jelzi, hogy minél többet álmodoznak utazásról az emberek, és minél szívesebben szerveznek utazást, annál valószínűbb, hogy minden egyes nap, amit máshol töltenek el, különleges lesz. Úgy kell az utazást elképzelni, mint a karácsonyt. Különlegesség az életünkben, vagyis amikor utazunk, minden egyes nap ünneppé változik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés