Magyarország a vesztese lehet az uniós átalakításnak

Cserháti Szilvia
GettyImages-1495679557
Olvasási idő kb. 3 perc

A kohéziós politika elsődleges célja az lenne, hogy a kevésbé fejlett régiókat felzárkóztassák. Amennyiben az Európai Bizottság csökkentené a forrásokat, Magyarország nagyon rosszul járna.

Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint kohéziós politika átalakulásával az Európai Bizottság csökkentheti a forrásokat, vagy teljesen másként használhatja fel, ami ha megvalósul, Magyarország a változás vesztese lenne – fejtette ki az InfoRádióban.  

Jelenleg ezekről a változásokról még csak megbeszélések folynak, de a szakértő szerint a jelenlegi kohéziós politikák nem egy fenntartható fejlődés irányába visznek, ugyanis ha az egyes programok leállnak, a fejlődés is visszaesik.

Jelentősen kihatna az uniós gazdaságra, ha a tervezett átalakításokat végrehajtanák
Jelentősen kihatna az uniós gazdaságra, ha a tervezett átalakításokat végrehajtanákCommerceandCultureAgency / Getty Images Hungary

„Az egyik gond, hogy a legalacsonyabb fejlettségű régiók tudják legkevésbé kihasználni azokat az uniós alapokat, amelyek célja épp e régiók felzárkóztatása lenne” – jelezte a szakember, aki szerint a lakosok többségének ugyan előnye származik a jövedelmek és a munkahelyek kohéziójából, de a magasan képzettek és a magasabb jövedelemmel rendelkezők jobban járnak, mint a kevésbé képzettek.

Az uniós kohéziós politika átalakításának egyik vesztese mi lennénk

Az Európai Bizottság elképzelése szerint az egyik megoldás a centralizáció lenne – mondta Máthé Réka Zsuzsánna. Ez a szakértő szerint azt jelenti, hogy nem a tagállamokhoz kötnék a különböző kohéziós források kifizetését, hanem valamilyen módon közvetlenül az Európai Bizottság felügyelné ezeknek a forrásoknak a kifizetését, felhasználását, elköltését.

Egy másik elképzelés pedig az, hogy összességében csökkenteni kellene ezeket a forrásokat, illetve az egyes alapok pénzeit teljesen másként kellene felhasználni, merthogy jelentős eltérések vannak a kohéziós források felhasználásában az egyes országokban és régiókban.

Nem gondolnánk, de például Olaszország, Spanyolország, Görögország egyes régiói, Horvátország, Szlovákia, Málta vagy Bulgária átlagon aluli kifizetési mutatókkal rendelkeznek, míg néhány kisebb ország, mint Magyarország, Románia vagy Csehország, sokkal eredményesebben tudja felhasználni a rendelkezésre álló pénzeket. Emiatt éppen ezek a régiók lennének a változás vesztesei.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek