Ezt sokan rosszul tudják a tűzoltó készülékről: így kell helyesen használni

GettyImages-483266347
Olvasási idő kb. 5 perc

A tűzoltó készülék, vagyis a porral oltó az az eszköz, amelyet az embernek nagyon ritkán kell használnia, ha azonban szükség lenne rá, akkor fontos, hogy ezt helyesen tegye.

Van egy olyan tudnivaló, ami a tűzoltó készülék használatával kapcsolatban kevésbé magától értődő, így sokan nincsenek vele tisztában, vagy tévesen gondolják, hogy egy éles helyzetben hogyan is kellene vele eljárni. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság útmutatójában önt tiszta vizet a pohárba.

Így kell a tűzoltó készüléket használni

A leírásban a szakemberek mindenekelőtt azt tanácsolják, hogy amennyiben lehetőséged van rá, tűz esetén feltétlenül kérj segítséget, és értesítsd a tűzoltóságot. Ha rendelkezel porral oltóval, akkor kiérkezésükig megpróbálkozhatsz a lángok megfékezésével. Ehhez az oltóanyagtartályon lévő címkét megnézve kaphatsz segítséget, amelyen magyar nyelvű kezelési és használati utasítás olvasható, és egy közérthető ábrával is el van látva.

A tűzoltó készülék használata előtt érdemes tájékozódni
A tűzoltó készülék használata előtt érdemes tájékozódnironstik / Getty Images Hungary

Használat előtt mindig el kell távolítani a biztosítószeget, a portömlőt a tűz felé kell irányítani, majd a működtető kar lenyomásával megkezdhető az oltás. Ami sokak számára újdonság lehet, az az, hogy az oltóport nem az égő anyag felületére, hanem a lángzónába kell juttatni, felülről lefelé lassan haladva, vízszintes irányban is mozgatva, ezzel úgymond betakarva a tüzet.

Az égő anyag felé tartva a kiáramló oltópor az égő anyagot szétszórja, újabb tűzfészkeket létrehozva, ez nagymértékben csökkenti a tűz eloltásának esélyét.

Ha nem sikerülne eloltani a tüzet, csak késleltetni annak terjedését, hagyd el a helyiséget. Amennyiben a lángolást meg is szünteted, akkor sem lehetsz teljesen nyugodt, mert az égő anyagból visszamaradt parázsló, forró részek visszagyulladhatnak. Éppen ezért, ha eddig nem tetted volna, mindenképpen értesítsd a tűzoltóságot, a kiérkező egyenruhások így elvégezhetik a végleges oltást, és meggyőződnek arról is, hogy a tűz az esetleges rejtett részekre – mint például az álmennyezet, a padlás és a tetőszerkezet – nem terjedt-e át.

Nem mindegy, hogy az oltóport hova irányítod
Nem mindegy, hogy az oltóport hova irányítodPM Images / Getty Images Hungary

Nem szabad megfeledkezni a karbantartásról

A katasztrófavédelem arra is felhívja a figyelmet, hogy az MSZ EN 3 és MSZ EN 1866 szabvány alapján gyártott tűzoltó készülékek karbantartását évente kell elvégeztetni. A felülvizsgálatról egy öntapadós matrica tanúskodik, amelyen olvasható a készülék utolsó és következő esedékes karbantartásának időpontja,

ennek hiányában az nem tekinthető üzemképesnek.

A készülékeket arra jogosult szakemberrel kell felülvizsgáltatni: az ellenőrzést és karbantartást csak a BM OKF regisztrációs számával rendelkező szervezet végezheti el. Az oltóanyagtartályon egy beütés található, amelyen a gyártási év és a próbanyomás időpontja olvasható. Általánosságban elmondható, hogy a porral oltók 20 évig használhatók.

Évente ellenőrizni kell a készüléket
Évente ellenőrizni kell a készüléketA stockphoto / Getty Images Hungary

A tűzcsap használatának is megvannak a maga szabályai

Magyarországon kétféle fali tűzcsap van használatban, száraz és nedves típusú. Az előbbi szekrényében a tűzoltáshoz használható szerelvények nincsenek, és a tűzcsap nyitásakor nem is jön víz belőle, ezért csak a tűzoltók tudják működtetni. A nedves fali tűzcsap szintén kétféle lehet. Az úgynevezett alaktartó tömlős kivitelnél a tömlő a tároló dobra van csévélve. Ez könnyen kezelhető, a tűzcsap nyitása után a tömlőt elegendő az oltáshoz szükséges távolságig kihúzni, majd a sugárcső nyitása után megkezdhető a beavatkozás.

Többféle fali tűzcsap létezik
Többféle fali tűzcsap léteziksod tatong / Getty Images Hungary

A lapos tömlővel szerelt változatnál a tömlő behajtogatva vagy feltekerve van tárolva. Ezt a fali tűzcsap használata előtt 20 méteres, teljes hosszában ki kell fektetni a talajra. Ezután a tűzcsap és a sugárcső nyitását követően lehet hozzálátni az oltáshoz (de fontos, hogy a tűzcsapot kinyitni csak a lapos tömlő kifektetése után szabad).

„A tűz oltásánál a porral oltó készüléknél leírtak szerint járjunk el. Az elektromos és éghető folyadékok tüzeinél a vízzel való oltás csak korlátozottan alkalmazható!” – teszi hozzá a katasztrófavédelem.

Hogy miért rossz ötlet a lángoló olajat vagy zsírt vízzel oltani, arról itt olvashatsz bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek