Akinek nincs, el sem tudja képzelni, milyen bénító és félelmetes érzés

GettyImages-1209732325
Olvasási idő kb. 7 perc

A tériszony, vagyis akrofóbia a magasságtól való irracionális félelem, mely elsősorban a biztonságosnak vélt magasság elhagyásakor jelentkezhet. Magyar nyelvű elnevezése találó, jól megvilágítja a jelenséget, hiszen olykor a nyitott terek is előidézik. Átélők történeteit szakértőkkel elemeztük.

„Mivel életünk minden területen a gravitációhoz kötött, a váratlan vagy tartós egyensúlyvesztés a pánik érzetét kelti. Az egyensúlyrendszer feladata, hogy testünk térbeli pozícióját érzékelje, reagáljon az érzékszervekből érkező jelekre és az egyensúlyi változásokat korrigálja. Tériszony akkor lép fel, amikor a látási és egyensúlyi információk nem pontosak, illetve azok feldolgozása nem zajlik szinkronban. Ilyenkor tájékozódásunkban pillanatnyi üzemzavar lép fel, a kontrollvesztés érzésétől pedig pánikba esünk” – tudjuk meg Zwegman-Kocsis Magdától, az INPP (Institue for Neuro-Physiological Psychology) magyarországi területi vezetőjétől.

„Még jól emlékszem az első tériszonyos élményemre. Nagyjából hétévesen felvitt a kíváncsiság nagyszüleim vidéki házánál a padlásra. Előtte nem nagyon találkoztam ilyen magassággal, és ahogy ezt érzékeltem, elfogott valami furcsa érzés. Lejönni már nem is tudtam, úgy jött értem a nagyapám, és segített lekászálódni” – emlékszik vissza Ákos korai tapasztalatira.

„A fóbia, valamilyen irreális félelem meghatározott helyzetektől, tárgyaktól vagy személyektől, aminek az irracionalitását általában a beteg felismeri, de nem képes leküzdeni” – jegyzi meg Szabó Jennifer, a Dívány pszichológus szakértője a jelenség kapcsán. „Gyakran erős fizikai és pszichés tünetekkel jár, így a fóbiával küzdők sokszor elkerüléssel reagálnak az elviselhetetlen szorongásként megélt helyzetekre.”

A tériszony egyfajta fóbia
A tériszony egyfajta fóbiaRapidEye / Getty Images Hungary

„Félelem a magasságtól”

„Az Eiffel-toronyhoz vittem a barátnőmet, hogy minél romantikusabb körülmények között kérhessem meg a kezét. Mindent gondosan előkészítettem, volt nálam becsomagolva gyönyörű gyűrű és szívhez szóló levél is. De csak az első szintig jutottunk. Ott is már csak a plexifal mellett tudtam néhány lépést araszolni, teljesen lebénultam. Ki volt zárva, hogy térdre ereszkedjek. Azért igent mondott. De én kis híján belehaltam még abba is, amikor a telefont a korláton kívül nyújtotta, hogy onnan készítse a szelfit a felejthetetlen pillanatról. Hát az biztos, hogy felejthetetlen marad” – számol be Gábor emlékezetes élményükről a „magasban”.

Tevékenységekben gátló tériszony

A tériszony nem csak pánikként jelentkezhet egy megélt helyzet során, néha bizonyos tevékenységekben gátol. Ilyen lehet például a síelés. 

Tamás rajong a havas tájakért és a hegyi hütték hangulatáért, de azt csak nagyon kevésszer élvezheti, mert a síelés élményétől a tériszonya teljesen megfosztja. Azt gondolnánk, ez logikus, hiszen a felvonók olykor valóban félelmetes magasságokba emelnek egy, a levegőben lógó székpárt, vagy egy tojás alakú fülkét, tele emberrel. Mégsem ez benne számára az első számú akadály. „Amikor kiszállok a felvonóból, és lenézek magam elé a völgybe, meglátom azt a hatalmas mélységet, nyílt terepet, és azt érzem, leblokkolok.

Megüt a mélység, és teljesen lefagyok.

Mintha nem lennék ura a testemnek, mintha meg akarnék indulni lefelé önkéntelenül is, és nem lennék képes megállítani magam. Kiszolgáltatott és tehetetlen vagyok, mert úgy érzem, nincs hatalmam a testem fölött” – osztja mg érzéseit Tamás. „Életem egyetlen igazán jó síélménye egy szlovákiai éjszakai síelés kivilágított pályákon. Az éjszaka sötétsége által elrejtett völgymélység hamis biztonságérzetet adott. Soha olyan jól nem ment a síelés azóta sem, mint ott a sötétben.”

Ez történik valójában

„A tériszony esetében elsősorban az egyensúly és a szem játszik nagy szerepet, vagyis az egyensúlyi (avagy vesztibuláris) rendszer működése, valamint a kétszemes együttlátás” – osztja meg velünk Zwegman-Kocsis Magda. „Síelőnk áll a lejtő tetején, s tapasztalatból sejti magáról, hogy testhelyzete és a kép gyors változásait sem szemei, sem egyensúlyrendszere nem tudják majd időben feldolgozni, és nem lesz képes azokhoz megfelelően alkalmazkodni. Ha mégis rászánja magát a siklásra, rendszerét mérhetetlen stressznek teszi ki. 

Az idegrendszer úgy védekezik, hogy „kicsapja a biztosítékot”: az illető leblokkol.

Leizzad, szemei kimerednek, izomzata lemerevedik, légzése szapora lesz. Ezt az állatvilágból is jól ismert, a félelemtől lefagyó, tetszhalott állapotban túlélő ősi reflexet a tudomány Fear Paralysis Reactionként tartja számon” – folytatja az idegrendszer és a mozgás összefüggéseinek szakértője. „Mielőtt mégis nekilódulna a lejtőnek, kissé előrehajol. Ekkor a belső fülben lévő egyensúlyi szerv is elmozdul, amitől az egyensúlyvesztés érzete elhatalmasodik rajta. Fél, hogy nem lesz képes a gyorsan változó képekből eredő kilengésekhez alkalmazkodni, így ösztönösen hátrahőköl. Igen ám, de a fej pozícióváltozása ismét a folyadék mozgását okozza, amelyben az egyensúlyi szerv lebeg. Így ahelyett, hogy az stabilizálódna, ismét az egyensúlyi bizonytalanság érzetét kelti, és az ördögi kör bezárul” – összegzi a jelenséget Zwegman-Kocsis Magda. 

Még csak dermesztő magasság sem kell hozzá
Még csak dermesztő magasság sem kell hozzáMohammed_Tareq / Getty Images Hungary

Relatíve kis magasság is előidézheti

Hasonló történik azzal a személlyel is, aki a toronyból lenézve vagy a hídon áthaladva kerül pánikba. Anikóval rendszeresen ez történik:

„Amikor vezetek, és hídhoz vagy felüljáróhoz közelítek, elég csak messziről meglátnom, és már is izzad a tenyerem, szorongok” – meséli Anikó az élményeit. „Azonnal besorolok a belső sávba, és szorosan kapaszkodom a kormányba.”

Mint az már a tudomány és a beszámolók oldaláról is kiderült, a tünetek egyebek mellett ezek lehetnek: légszomj, remegés, izzadás, felgyorsult szívverés, hányinger, ugyanakkor sokkal komolyabb, életveszélyes helyzeteket is előidézhet azokban, akik úgy élik meg, vonzza őket a mélység…

„A hatodik emeleti lakás ablakában beragadt a redőny. Nem volt otthon más, ezért kénytelen voltam kinyitni, és addig nyújtózkodni a nyitott ablak párkányán, amíg elő nem piszkálom a redőnyt. Közben úgy kellett uralkodnom magamon, hogy ne nézzek le a mélybe, vagy ne lóduljak ki a semmibe, pedig eszemben sincs véget vetni az életemnek. Amikor kiszabadult a redőny, és lemásztam, zokogásban törtem ki, mert akkor fogtam fel, milyen veszélyhelyzet volt, és milyen közel álltam a bajhoz” – osztja meg tapasztalatát Eszter.

A felnőttek hasonló, szorongásos és fóbiás problémáira a brit INPP intézet pszichológusai 50 éve egy olyan módszert dolgoztak ki, amely a problémák hátterében lapuló fizikai tényezőkkel (hallási, látási és egyensúlyi adatfeldolgozás) számol le. Ez a mozgásalapú idegrendszeri fejlesztő tréning 7 éves kor felett alkalmazható. Emellett a tériszony leküzdésében vagy mérséklésében virtuálisvalóság-technika és gyógyszeres kezelés is segítségünkre lehet. 

Ezért szédülsz az autóban, és ezért van tériszonyodEzért szédülsz az autóban, és ezért van tériszonyod

Több probléma hátterében is az idegrendszer éretlensége áll, amely a csecsemőkori mozgásfejlődéssel van összefüggésben. Szakértő beszél a megoldásról.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • lájfhekk
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal

Ilyet eddig nem láthattunk a Messengerben.

január 17., 17:30

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Offline
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

január 17., 19:00

  • Önidő
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja

Rómeó és Júlia fiktív történetét az egész világ ismeri, de a két család és a közöttük lévő konfliktus valószínűleg nem kitaláció.

január 17., 18:30

  • Testem
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség

Egy kutatás szerint a hosszú-Covid más tüneteket okozhat a nőknél és a férfiaknál.

január 18., 06:00

  • Testem
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?

A női mellek különböző formájúak és méretűek, de egy dolog közös bennük: csak az emberre jellemzőek, legalábbis ebben a formában.

január 17., 19:33

  • életem
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban

Filozófusok, agykutatók, pszichológusok által vizsgált rejtélyre derült fény.

január 17., 16:45

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • Testem
Fertőzés miatt rendeltek el szigorú ellenőrzést: csak így előzhető meg a járvány
Fertőzés miatt rendeltek el szigorú ellenőrzést: csak így előzhető meg a járvány

Komoly ellenőrzésekre kell számítani a fertőző betegség miatt.

29 perce

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • Testem
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük

Az idősebbek orvosi ellátására egyre kevesebb idő és lehetőség jut.

január 17., 15:10

  • Testem
Öregít, ha így mosakodsz
Öregít, ha így mosakodsz

Kiderült, hogy egy bizonyos időn túl a zuhanyzás öregítheti a bőrünket.

január 17., 06:00

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Offline
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz

Lássuk, mennyire emlékszel még a híres történelmi csatákra! Kvízünkkel kiderítheted, hány évszámot tárolt el a memóriád.

január 17., 06:46

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • Testem
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer

Nemcsak az ételeinket teszi ízletesebbé vagy tetszetősebbé, hanem számos egészségügyi előnye is van ennek a zöldségnek.

január 17., 14:35

  • Offline
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?

Talán nem jelenthet nagy gondot a 10 kérdés megválaszolása a világ egyik leghíresebb focicsapatával, a Real Madriddal kapcsolatban.

január 17., 16:00

  • Offline
Így blicceltünk a szocializmusban
Így blicceltünk a szocializmusban

A szocializmusban a túlélés nemcsak fizikai, hanem erkölcsi kérdés is volt. Így próbáltak az emberek túljárni a rendszer logikáján.

január 18., 10:05

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • Mindennapi
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében

Fontos információt tettek közzé a szakemberek a rettegett vírussal kapcsolatban.

január 17., 12:40

  • Testem
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat

Ha ilyen formában eszed telente, sokkal több vitaminhoz jutsz.

január 17., 11:40

  • Önidő
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója

Ha kíváncsi vagy, hogy az író szerint mi lett volna Carrie foglalkozása, ha nem újságíró, olvasd el Candance Bushnell-lel készült, exkluzív interjút.

január 17., 13:36

  • életem
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok

Nagy különbségek vannak a magyar vármegyékben születéskor várható élettartamban: így alakul a lista.

január 17., 07:46

  • életem
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel

Az ízlelőbimbóinkat és a testünket is kényezteti, mégis sokan idegenkednek tőle.

január 17., 12:11

  • Szülőség
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban

Szakértővel beszélgettünk arról videónkban, hogy miként zajlik egy apasági per, illetve mit jelent az apaság vélelmének megdöntése.

január 17., 08:06

  • Mindennapi
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?

Európa egyes országainak sem kell a szomszédba mennie furcsa közlekedési szabályokért.

január 17., 08:35

  • Édes otthon
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához

Bár a jogszabály szerint ez az irat nem kötelező egyes esetekben, a műszaki vizsgához a legtöbb helyen mégis elkérik.

január 17., 09:06

  • életem
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon

Februárban kezdődik az új pénzek kiadása.

január 17., 11:10

  • Testem
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod

Gusztustalan következményekkel járhat a fürdőszobai mobilozás.

január 17., 10:05

Érdekességek