Létezik, hogy vadidegen emberek leülnek egymással szemben, és néhány kérdés megválaszolása után szerelmesek lesznek egymásba? Az amerikai házaspár szerint igen. Az általuk összeállított kérdéssor viszonylag felszínes témákkal kezdődik, majd egyre mélyebb és intimebb témákat feszeget, segítve abban, hogy minél inkább megnyíljanak a másik előtt.
Első látásra szerelem volt
Elaine és Arthur az 1960-as évek végén, a Kaliforniai Egyetemen találkozott először egymással. Mindketten szociálpszichológiával foglalkoztak. Arthur tanársegéd volt, Elaine pedig az egyetemi kurzus utolsó évében járt, és bár a férfi órái egyáltalán nem nyerték el a tetszését, ennek ellenére Arthurt érdekesnek és izgalmasnak találta. A fiatal egyetemi hallgató mindezt nem is rejtette véka alá, érzéseit azonnal megosztotta Arthurral. A most 79 éves Arthur visszaemlékezése szerint sorsuk itt meg is pecsételődött, ahogy egymásra néztek, azonnal meg is csókolták egymást.

A 80 éves Elaine úgy emlékszik, őrülten egymásba szerettek, és a szenvedélyes csóktól kezdve kapcsolatuk nagyon intenzív volt. De nemcsak a szerelemben, hanem a munkában is egy pár lettek, miután úgy döntöttek, hogy közös éveiket életük és kapcsolatuk tanulmányozásnak szentelik.
A házaspár tapasztalataiból Arthur és munkatársai kidolgoztak egy 36 kérdésből álló tesztet, ami – állításuk szerint – bárkinek segít szerelembe esni. Aron és Elaine február 13-án ünnepli házasságának 50. évfordulóját, és azt állítják, az együtt eltöltött évek azt bizonyítják, hogy a 36 kérdéssel valóban hosszú ideig életben tartható a szerelem.
(A kérdéssort egyébként ebben a cikkünkben végigolvashatod.)

Vajon tényleg elég a szerelembe eséshez mindösszesen 36 kérdés? Ennek jártunk utána pszichológiai szempontból.
Tovább olvasomNem rohantak azonnal az oltár elé
Az első csók után felgyorsultak az események Elaine és Arthur kapcsolatában. Mindössze néhány hónapot szántak az ismerkedésre, majd össze is költöztek. Nem sokkal ezután a tanulmányaik miatt Torontóba tették át székhelyüket, ám házasságról hallani sem akartak.
Nem véletlenül, találkozásuk előtt már mindketten éltek házasságban, és tapasztalataik alapján úgy gondolták, csak újabb hibát követnének el, ha ismét házasságra adnák a fejüket. Megismerkedésük után csaknem egy évtizeddel, amikor fiuk már négyéves volt, az 1970-es évek közepén gondolták úgy, hogy mégis össze kellene házasodniuk.
Elaine és Arthur a kapcsolatukról szerezett személyes tapasztalataikat az elmúlt évtizedekben több előadáson is megosztották. A témák közül különös hangsúlyt kap az egymás elfogadása és a konfliktuskezelés, ugyanis ők azt sem rejtik véka alá, hogy néhányszor már majdnem szakítottak is.
Mindig szánnak időt egymásra
Elaine és Arthur szerint a párkapcsolatok egyik legnagyobb hibája az, hogy az emberek nem hallgatják meg egymást, és a vitáikat nem kötik mindkét fél által elfogadható és betartható szabályokhoz. Emellett fontosnak tartják azt is, hogy szükség esetén a partnereknek kérjenek külső segítséget, hiszen egy terapeuta sokat segíthet abban, hogy a nehéz helyzeteken túljussunk.

Dr. Hevesi Krisztina avat be minket az online társkeresés veszélyeibe és előnyeibe
Tovább olvasom
Dr. Hevesi Krisztina avat be minket az online társkeresés veszélyeibe és előnyeibe
Tovább olvasom
Abban, hogy a pszichológus házaspár még mindig együtt él, jelentős szerepe van annak, hogy igazán tisztelik és szeretik egymást, és ezen a közösen végzett munka sem változtatott semmit.
Meggyőződésük, hogy az is a párkapcsolat előnyét szolgálja, ha a felek nemcsak férfiként és nőként társak, hanem egymás barátai is tudnak lenni. Ezt az elméletet nemrég egy tanulmánnyal is bizonyították, melyben leírták, a házaspárok sokkal többnek érezhetik magukat azáltal, ha együtt keresnek új és kihívást jelentő tevékenységeket.
Értékeljük egymás különbségeit
Bár Elaine és Arthur gyakran osztozik a munkát jelentő feladatokban, és számos közös hobbijuk is van, érdeklődési körük, személyiségük és temperamentumuk is különbözik egymástól.
Kutatásukból kiderült, hogy semmivel nem járnak jobban azok az emberek, akik magukhoz hasonló típusú, beállítottságú és vérmérsékletű társat választanak maguknak.
A lényeg kizárólag egymás tiszteletén múlik.
Sőt Elaine azon a véleményen van, hogy hosszú távon a tisztelet fontosabb, mint a szeretet egy párkapcsolatban, éppen ezért Arthurral mindketten mindig igyekeztek nagyon kedvesek lenni egymással, és nem felejtették el az olyan varázsszavakat sem, mint a „kérem és köszönöm”.
Hasznos lehet a 36 kérdés
A fenti tapasztatalatok mind részét képezik annak a 36 kérdésből álló 45 perc alatt kitölthető kérdőívnek, amit a házaspár kidolgozott annak érdekében, hogy két párját kereső ember egymásra találhasson a szerelemben.
Ígéretük szerint a háromnegyed órát követően a felek olyan közel érzik magukat egymáshoz, mint korábban mással még soha, akivel közeli kapcsolatuk volt.
Természetesen nem ígérnek ők sem csodát, és nem titkolják, hogy bár a kérdések közelebb hozhatják az embereket egymáshoz, ám egy kapcsolat fenntartásához jóval több kell.
Elaine és Aron mindig ügyelt arra, hogy ne vesszen ki a romantika a kapcsolatukból, éppen ezért a február 14-ére eső házassági évfordulójukat soha nem a napján, hanem egy nappal korábban ünneplik meg azért, hogy a Valentin-nap se veszítse el ünnepi jelentőségét.
Őszintén beismerik azt is, számukra nem annyira a 36 kérdés, hanem sokkal inkább az együtt eltöltött 50 év, a közös munka, egymás megbecsülése és tisztelete vezetett egy hosszan tartó szerelemhez.

A Valentin-nap hagyománya az ókorra vezethető vissza, és egy furcsa, véres pogány római ünnepből ered.
Tovább olvasomA szakításra nincs ideális pillanat, de a szakértő elmondja, hogyan lehet könnyebbé tenni a helyzetet.

A szakításra nincs ideális pillanat, de a szakértő elmondja, hogyan lehet könnyebbé a helyzetet.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés