Vannak olyan szűrővizsgálatok, melyekre minden évben legalább egyszer el kellene mennie mindenkinek. A tudatos öngondoskodásnak és az egészség hosszú távú megőrzésének ugyanis az is része és feltétele, hogy nem csak akkor megyünk orvoshoz, amikor már betegek vagyunk.
Általános laborvizsgálat
Mindenkinek ajánlott évente egyszer, ha másért nem is, de legalább egy vérvétel erejéig felkeresni a háziorvosát. Egy nagy vérkép elkészítése mellett a laborvizsgálaton bizonyos ételintoleranciák megismerésére is lehetőség van, így fény derülhet például laktóz- vagy gluténérzékenységre.
Az éves vérvizsgálat számos rejtett gyulladást is kimutathat, melyek akár krónikus betegséget is okozhatnak, ám, ha időben észreveszik ezeket, akár meg is előzhetők. Egyszer egy évben ajánlott megnézetni a máj- és a vesefunkció mellett a szervezet zsír- és hormonháztartásáról árulkodó értékeit vérből és vizeletből egyaránt. Ehhez egy vérvétel, illetve egy reggeli, középsugaras vizeletminta szükséges.
A háziorvos a kapott eredmények alapján ítéli meg, hogy szükség van-e további szakorvosi vizsgálatokra, esetleg gyógyszeres kezelésre.
Kardiológiai szűrés
Nem csupán a sportolók egészsége szempontjából fontos, hogy évente egy teljes kardiológiai kivizsgálásnak vessék alá magukat, ahol terheléses EKG és szívultrahang is készül. Egy ilyen diagnosztika birtokában nagyobb eséllyel elkerülhetők a szív- és érrendszeri betegségek, melyek 40-45 év felett igen gyakran jelentkeznek, ám szűrővizsgálatokkal megelőzhetők lennének.
Egy rendellenesen magas pulzus például előre jelezhet már egy korai betegséget is, de szimplán azt is üzenheti, hogy fáradtabbak vagyunk a szokásosnál. Egy átfogó pulzuskép érdekében mindenképp célszerű akár egész nap nyomon követni a pulzusadatainkat. Ahhoz azonban, hogy tisztában legyünk azzal, hogy számunkra mi az ideális, először el kell végezni egy teljes körű diagnosztikát, amit aztán javasolt évente egyszer ellenőrzésképp megismételni.
Tüdőszűrés
Szintén 40 éves kor fölött a rendszeres tüdőszűrést sem szabad elhanyagolni. A röntgenvizsgálat mellett alacsony sugárterhelésű CT-re is lehetőség van, amely már korai stádiumban kimutathatja a daganatos betegségeket.
Szemészeti szűrővizsgálat
Évente legalább egyszer mindenkinek javasolt a látásvizsgálat, ám azoknak, akik kontaktlencsét viselnek, ajánlott negyedévente kontrollra járni. Minél hamarabb fény derül a látásromlásra, annál könnyebb szinten tartani az állapotot. A szemészeti kontrollt érdemes októberre időzíteni, ekkor van ugyanis a látás hónapja, amelynek alkalmából sok optika szervez ingyenes látásvizsgálatot.
A látásvizsgálat kötelező eleme a jogosítványhoz szükséges orvosi alkalmasság megszerzésének, és mint ahogyan azt már megírtuk, a korábbi gyakorlattal ellentétben ma már nem kizáró ok a színtévesztés abban az esetben, ha valaki B kategóriás jogosítványt szeretne kapni.
Fogászati vizsgálat
A fogorvosi szűrést sem érdemes halogatni, mert egy kezdődő fogszuvasodásból akár fogvesztés is lehet, ha a félelem visszatart bennünket attól, hogy még időben szakszerű ellátást kapjunk. Ajánlott évente legalább egyszer, de akár félévente is felkeresni a fogorvost, hogy minél előbb kiderüljön, és segítséget kapjunk, ha gond van a fogainkkal. Aki pedig fogkövesedésre hajlamos, annak a fogkő eltávolítása is félévente javasolt.
Vastagbélszűrés
A vastagbél daganatos megbetegedéseit az esetek nagy részében későn diagnosztizálják, mert nem okoznak tipikus, jól felismerhető panaszokat, pedig kialakulásuk korai felismeréssel megelőzhető.
A vastagbélrák szűrése 40 éves kortól javasolt azoknak, akiknek a családjában már előfordult béldaganat, illetve akiknél korábban vastagbélpolipot vagy vastagbélgyulladást diagnosztizáltak.
Ötvenéves kortól pedig kétévente mindenkinek ajánlott a vastagbélszűrés, mert a vastagbéldaganatos esetek száma 50 éves kor felett ugrásszerűen megnő.
A szűrés egy székletvizsgálatból, és ha szükséges, akkor egy rektális digitális vizsgálatból áll, hiszen a vastagbéldaganatok jelentős hányada a végbélben helyezkedik el. Pozitív eredmény esetén a betegnek fel kell keresnie egy gasztroenterológust, aki vastagbéltükrözést végez, ugyanis a vastagbéldaganatok többsége úgynevezett vastagbélpolipokból alakul ki, amelyek a tükrözés során fájdalommentesen eltávolíthatók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés