Súlyos bajt jelezhet, ha a gyűrűsujjad hosszabb a mutatóujjadnál

GettyImages-1271548786
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy friss kutatás szerint a kezed is elárulhatja, hogy bizonyos személyiségzavarok jellemeznek-e.

Egyes ujjaink hosszúságának általában nem szentelünk túl sok figyelmet, főként akkor, ha kezünk, nem pedig lábunk ujjairól van szó. A cipőválasztásban problémás lehet, ha az egyik ujj szokatlanul hosszú – most pedig kutatás mutatta meg, hogy ha gyűrűsujjad hosszabb, mint a mutatóujjad, annak is lehet jelentősége.

Ettől lehet hosszabb a gyűrűsujj

A mutatóujj és a gyűrűsujj hossza korábbi kutatási eredmények szerint a terhesség korai szakaszának tesztoszteron- és ösztrogénkitettségétől függ. Azt figyelték meg, hogy a terhesség első trimeszterében tapasztalt alacsony ösztrogénszint melletti magas tesztoszteronszint összefüggésbe hozható azzal, hogy a várandósságból születő gyermekek gyűrűsujja hosszabb a mutatóujjnál. Ami a viselkedési minták és ennek a testi tulajdonságnak az összefüggését jelenti, a hosszabb gyűrűsujjal rendelkezőkről a következők már eddig ismertek volna:

  • magasabb sportteljesítményt mutatnak fel professzionális atlétaként,
  • nagyobb eséllyel jellemezi őket a kemény viselkedés,
  • megjelennek náluk a sötét hármasra jellemző vonások,
  • az agresszív viselkedés is összekapcsolható az ujjaikat jellemző sajátosságokkal,
  • és a problémás internethasználat is előfordulhat körükben.
A kéz is árulkodhat személyiségzavarokról, akár az ujjak hosszának segítségével
A kéz is árulkodhat személyiségzavarokról, akár az ujjak hosszának segítségévelsarayut Thaneerat / Getty Images Hungary

A mostani kutatás az ujjhossz és az amfetaminhasználat, valamint az antiszociális személyiségzavar összefüggéseit vizsgálta.

Ilyen személyiségzavarokra utalhat a kezed

A kutatásba bevont 44 személy medián életkora 33 év volt, mindegyiküket amfetaminhasználat vagy antiszociális személyiségzavar, esetleg mindkettő diagnózisa miatt vonták be a kutatásba. A csoport tíz tagja volt nő, a többiek férfiak. A kontrollt egy egészséges személyekből álló, 36 fős csoport adta. Amellett, hogy jobb kezükről készített felvételt vizsgáltak meg az ujjhossz megállapítására, a diagnózissal rendelkezők 

kitöltöttek egy önértékelő kérdőívet is, melyben a sötét hármasra, narcizmusra és a bizonytalansággal kapcsolatos intoleranciára vonatkozó kérdések sorakoztak.

A kutatók, megvizsgálva a rendelkezésre álló adatokat, azt vették észre, hogy az egészséges kontrollszemélyekhez képest az antiszociális személyiségzavarban, amfetaminhasználatban, esetleg mindkét jelenségben érintettekre szignifikánsan jellemző a mutatóujjnál hosszabb gyűrűsujj, és a mindkettőben érintettekre is jobban jellemző, mint akár az egészséges, akár csak amfetaminhasználó résztvevőkre.

Az ujjhossz ilyen jellemzői a sötét hármas vonásaival is összefüggést mutattak, a narcizmussal vagy a bizonytalansággal kapcsolatos intoleranciával szemben ugyanakkor nem tudtak összefüggést kimutatni.

Összességében tehát a sötét hármas vonásai, az antiszociális személyiségzavar és az amfetaminhasználat is erőteljesebben jelent meg a mutatóujjnál hosszabb gyűrűsujjal rendelkezők esetében ebben a vizsgálatban.

Az antiszociális személyiségzavar nem pont olyan, amilyennek hinnéd
Az antiszociális személyiségzavar nem pont olyan, amilyennek hinnédZero Creatives / Getty Images Hungary

Az antiszociális zavar jellemzői

Mielőtt elkezdenéd nézegetni az ujjaidat, majd töprengenél azon, mennyire idegesítenek vagy zavarnak mások, fontos megjegyezni, hogy ha időnként szívesebben tévézel otthon a macskáddal, mint hogy táncolnál egy buliban, az még bőven nem antiszociális személyiségzavar. Ez az állapot általában kamaszkorban jelentkezik, 15 éves életkor körül, és mások igényeinek és jogainak semmibevétele és megsértése jellemzi. 

Az érzelmek szabályozása az a terület, amelyen az ebben az állapotban érintettek nem képesek jól működni, környezetük kiszámíthatatlannak, drámainak és zavarónak is érezheti viselkedésüket.

Az érintettek nemcsak az empátiára képtelenek, de felelőtlenek, nehezen viselik a kudarcot, bűntudatuk nincs, ellenben másokat hibáztatnak mindenért. Tartós kapcsolatokat nem tudnak fenntartani, munkahelyről munkahelyre vándorolnak, agresszívak, ingerlékenyek, impulzívak, és manipulálják környezetüket. Diagnosztizálni csak 18 év fölött lehet ezt az állapotot, de az iskolakerülés, hazudozás, lopás, akár gyújtogatás révén már iskoláskorban is felmerülhet annak gyanúja.

Ha a sötét hármas jellemzőiről is olvasnál, ezt a cikkünket ajánljuk!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek