Sokan nem tudnak különbséget tenni a szülési és a fizetés nélküli szabadság között, pedig egy igen hangsúlyos dologban mindenképpen eltérnek egymástól: míg előbbi csak az anyákat illeti meg, addig az utóbbi bármelyik szülőt. Ez pedig azt jelenti, hogy a gyermek születése után, a csemetéje gondozása céljából az apa is dönthet úgy, hogy otthon marad.
Ennek időtartama legfeljebb három év.
Ezt kell tudni a fizetés nélküli szabadságról
A Das JogSzerviz szerint a fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatos legfontosabb tudnivaló azonban mégiscsak az, hogy a munkavállaló munkaviszonya nem szűnik meg a szabadság e formájával. Mi több, ha a dolgozó bejelenti a visszatérési szándékát, a munkáltató köteles őt tovább foglalkoztatni. A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnhet meg. Fontos információ az is, hogy
a fizetés nélküli szabadság igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal korábban írásban be kell jelenteni.
Másképp alakulhat a munkabér is
Sokak számára az sem világos, hogy a gyermek gondozása miatt kivett fizetés nélküli szabadság megszűnése után a munkáltatónak kötelessége munkabérmódosításra vonatkozó ajánlatot tenni, melynek alapja az időközbeni, megvalósított átlagos éves béremelés mértéke. Fontos, hogy
a munkaadó egyoldalúan nem határozhat meg annál alacsonyabb fizetést, mint amennyit a szabadság igénybevételekor kapott.
Ezt még az sem írhatja felül, ha a munkáltatónál csökkentek a bérek, ezt tehát azt jelenti, hogy az eredeti megállapodásban szereplő munkabér jár neki. Jó, ha a fizetés nélküli szabadságról visszatérő dolgozó azzal is tisztában van, hogy keresetének el kell érnie a minimálbér vagy a garantált bérminimum összegét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés