Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) megállapította, hogy a mesterséges füstaromák, amelyeket számos élelmiszerben használnak, jelentős egészségügyi kockázatot hordozhatnak. Ennek hatására az Európai Bizottság gyakorlatilag betiltotta ezeket az aromákat. A tilalom minden uniós tagországra vonatkozik – adta hírül az Agrárszektor.
Öt év múlva lesz teljes a veszélyes ételek tilalma
A mesterséges füstaromák számos élelmiszerben megtalálhatóak, egyebek között húskészítményekben, sajtokban, snackekben, levesekben és szószokban. Ezeket az aromákat a hagyományos füstölés ízesítő hatásának alternatívájaként használják, hogy különleges ízt adjanak az ételeknek. A füstaromák előállítása során a hagyományos élelmiszer-füstöléshez használt füstöt vízbe vagy más folyadékba vezetik, majd frakcionálják és tisztítják, hogy eltávolítsák a potenciálisan káros alkotóelemeket. Ennek ellenére az EFSA megállapította, hogy ezek az aromák jelentős egészségügyi kockázatot hordozhatnak.
Az Európai Bizottság végrehajtási rendelettervezetei szerint 2029. július 1-ig adnak időt a gyártóknak és a forgalmazóknak, hogy az érintett termékeket kivonják a kereskedelemből.
A rendelettervezet különböző átmeneti időszakokat határoz meg az alkalmazkodásra: azoknál a termékeknél, ahol a hagyományos füstölést helyettesítik füstaromával (például sajt, húskészítmények, feldolgozott halak), az átmeneti időszak 5 évre tervezik.
Egyéb élelmiszerkategóriák esetében, ahol a füstaromát ízesítés céljából adják hozzá (például levesek, chipsek, szószok), az átmeneti időszak 2 év lenne.
Meg is drágulhatnak a sajtok, felvágottak
A Nébih szakemberei szerint a genotoxicitással kapcsolatos biztonsági kockázat magukra a füstaromákra vonatkozik, nem pedig a füstaromát tartalmazó élelmiszerekre vagy azok fogyasztására. Az élelmiszerek biztonságosságának megítélését több tényező is befolyásolja, mint például a füstaroma mennyisége az adott élelmiszerben és az elfogyasztott élelmiszer mennyisége.
Az érintett összetevők betiltása nagy feladatot jelent az élelmiszeriparnak, hiszen a modern élelmiszer-feldolgozásban nagyon szigorú receptek alapján dolgoznak, amelynek módosítása nem egyszerű dolog
– mutatott rá Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője, aki szerint várható, hogy a változás nyomán a vásárlók új, némileg módosult ízt fognak érezni, és egyelőre nem világos, hogy erre hogyan reagálnak majd, akár el is fordulhatnak a termékektől. Az alternatív megoldások, amelyeket a gyártóknak be kell emelniük a feldolgozásba, könnyen lehet, hogy többe kerülnek, ezért a termékek ára is növekedhet – figyelmeztetett a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés