Ha ezzel keresnek a rendőrök, ne tegyél semmit

rendor-keres-1333910952
Olvasási idő kb. 5 perc

A csalók egyre gyakrabban adják ki magukat rendőröknek. Összeszedtük, hogy az ilyen megkeresések milyen árulkodó jelekről ismerhetők fel.

A rendőrséggel való kontaktus gyakran izgalmat, egyfajta szorongást vált ki az emberekből – legyen szó akár egy hétköznapi közúti ellenőrzésről, akár valamilyen hivatalos ügyről. Ezzel élnek vissza a csalók, akik áldozatuk gyanakvását elaltatva trükkös módokon próbálnak tőlük pénzhez jutni. Cikkünkből megtudhatod, hogy melyek azok a megkeresések, amelyek mögött szinte biztosan átverés áll.

1. Letartóztatási parancs

Különféle okai lehetnek annak, hogy a bűnüldöző szervek képviselői felveszik veled a kapcsolatot, de soha nem fognak felhívni (vagy e-mailt küldeni) amiatt, hogy elfogatási parancsot adtak ki ellened, és/vagy letartóztatásodra készülnek. Érvényes elfogatóparancs esetén a rendőrök egyszerűen felkeresnek, és őrizetbe vesznek. Ha pedig netán nem találnak, körözést adnak ki ellened.

Hivatalos személy nem fog az óvadékkal kapcsolatban sem keresni, ezért ha a telefonban egy magát rendőrnek kiadó személy ennek megfizetésére kér, véletlenül se higgy neki.

Egyre több példa van arra, hogy a csalók a rendőrség nevében keresik áldozataikat
Egyre több példa van arra, hogy a csalók a rendőrség nevében keresik áldozataikatDaniel Tamas Mehes / Getty Images Hungary

2. Fizetési felszólítás

A rendőrök nem keresnek telefonon bírságok megfizetése miatt, SMS-ben meg pláne nem. Nem szabad elhinned azt sem, ha a telefonáló kilátásba helyezi, hogy egy bizonyos összegért cserében mentesülhetsz a letartóztatás vagy a még szigorúbb büntetés alól. A csalók az ilyen megkeresések alkalmával gyakran megpróbálják sürgetni az embert, hogy azonnali fizetésre bírják, ami szintén annak a jele, hogy átverésről van szó.

A bírságok megfizetésére megvannak a hivatalos csatornák. Ezeket a megadott határidőn belül, és nem azonnal kell rendezni.

3. Banki adatok kérése

Megtörténhet ugyan, hogy a rendőrség megvizsgálja valakinek a pénzügyeit, ám nem hívnak fel, hogy felszólítsanak banki adataid – például bakkártyaadataid, számlaszámod és jelszavaid – megadására. A valódi nyomozók a szükséges információkat az eljárás során az érintett pénzintézetektől közvetlenül szerezhetik be, így nincs szükségük arra, hogy felvegyék veled a kapcsolatot. Ha banki adatokat kérnek tőled, akkor csalókkal lehet dolgod, akiknek a pénzedre fáj a foguk.

Banki adatokat soha nem kérnek telefonon
Banki adatokat soha nem kérnek telefononKosamtu / Getty Images Hungary

4. Személyes találkozó kérése

A rendőrök nem kérnek arra, hogy a rendőrkapitányságon kívül bárhol találkozz velük – különösen büntetések vagy bírságok kapcsán nem. Ha a rendőröknek beszélniük kell veled, tartózkodási helyeden fognak felkeresni, vagy berendelnek a kapitányságra.

+1. Titkolózás

A csalók szeretnék leplezni ténykedésüket, ezért előfordulhat, hogy arra kérnek, a beszélgetés részleteit kezeld bizalmasan, és ne oszd meg senki mással, amit a folyamatban lévő eljárással indokolhatnak. Ez azonban pusztán a pszichológiai nyomás része: így akarják elkerülni a lebukást.

Így keres a bírságok miatt a rendőrség

A csalásos esetek kapcsán a rendőrség rendszeresen felhívja a figyelmet a bűnözők módszereire, és hasznos tanácsokkal szolgál a megelőzéshez. Nem győzik hangsúlyozni például, hogy a rendőrség soha nem kommunikál SMS-ben. Sőt, hivatalos személy más formában sem kérhet tőled pénzt. Így tehát mindig legyél óvatos, ha fizetésre, átutalásra szólítanak fel. Közlésük szerint

az objektív felelősség hatálya alá tartozó közigazgatási hatósági eljárásokban a bírság kiszabásáról a határozatot ügyfélkapun, cégkapun vagy írásban küldjük meg.

A felhívásokban rendszeresen szerepel az is, hogy nem szabad gyanús linkekre kattintani, ahogy személyes, banki adatokat sem szabad ismeretleneknek kiadni. Kezeld fenntartással azt is, ha annak kapcsán akarnak pénzt kérni tőled, hogy egy rokonod bajba került. Ilyenkor tedd le a telefont, és hívd fel hozzátartozód, hogy valóban történt-e vele valami. Ha pedig felmerül a gyanú, hogy csalókkal van dolgod, azonnal tárcsázd a 112-es segélyhívó számot!

Tudtad, hogy akár egyes keresési kifejezések miatt is csalás áldozatává válhatsz? Erről itt olvashatsz bővebben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek