Ez egy vékony határvonal, ami személyenként, kapcsolatonként eltérő. Ha hajlamos vagy a panaszkodásra, akkor érdemes lehet megállnod, és kicsit elgondolkodod azon, hogy milyen következményekkel járhat, ha érzékeny információkat osztasz meg a barátaiddal vagy családtagjaiddal a partnered beleegyezése nélkül. Több párkapcsolati szakértő járta körül a kérdést, és kiderült, hogy vannak bizonyos témák, amiket érdemes a kikotyogás előtt kétszer is meggondolni.
Megsértheted a partnered bizalmát
Azért is válhat kínossá magánjellegű információt megosztani másokkal a partnered engedélye nélkül, mert azt már visszacsinálni nem lehet. Még akkor sem, ha te mondjuk, viccesnek vagy aranyosnak gondolod azt a bizonyos dolgot, szerelmed számára lehet ez inkább valami olyasmi, amit nem szeretne mások orrára kötni.
A vádaskodás elfogulttá teheti a barátaidat a partnereddel szemben
A panaszkodás természetes, és az, hogy a közeli barátokkal megosztod, hogy a kapcsolatod aktuálisan hullámvölgyben van, segíthet is a feldolgozásban. Néha egy külső nézőpont vezet rá a probléma megoldásra. Viszont nem árt tisztában lenned azzal, hogy miután ti már rég tisztáztátok a dolgokat, a barátaid még sokáig táplálhatnak negatív érzéseket partnereddel szemben.
A családod és a barátaid kiábrándulnak a kapcsolatotokból
A magánéleted állandó kitárgyalása oda is vezethet, hogy bár érdeklődést tapasztalsz a bizalmasaid részéről, az már csak egy színjáték. Olyan részletekkel untatod őket, amelyekre nem is kíváncsiak, és sehova nem is vezetnek.
Titkos részleteket szivárogtatsz ki, amikhez másnak nincs köze
Mindent elmesélsz a haverjaidnak a szexuális életedről? Erősen kétséges, hogy pozitívan értékelné ezt, ha tudná. Hacsak a partnered nem adott rá engedélyt, légy óvatos, mielőtt az alábbi témákba belekezdesz. Bizonyos esetekben megfontolhatod azt, hogy egy-két legközelebbi bizalmasodnak megnyílsz a lenti témák bármelyikéről, de a nagyközönséget jobb, ha kerülöd.
1. Konkrétumok a szexuális életről
Ami a hálószobaajtók mögött történik, az maradjon közted és a partnered között. Ha beszélsz a partnered perverzióiról, vagy megosztod a szexuális teljesítményével kapcsolatos kommentárjaidat, az bizalomromboló lehet.
2. Pénzügyi helyzet
A barátaidnak tényleg nincs szükségük arra, hogy pontos számokat tudjanak, ha a partnered fizetéséről, egy rossz befektetéséről vagy a diákhitel-tartozás összegéről van szó, amit megpróbál visszafizetni. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a másik felet kirúgják vagy elbocsátják a munkahelyéről.
3. Traumás történetek
Lehet, hogy kísértésbe esel, hogy elmondd barátaidnak és családtagjaidnak, hogy aktuális választottad bántalmazást vagy más traumát élt át, talán azért, hogy jobban megértsék a viselkedését, vagy mert egész egyszerűen szereted a konyhapszichologizálást. De ne feledd, ez egy nagyon érzékeny téma, és ezen információk felfedése a kapcsolati bizalom megsértését jelentheti.
Partnered traumás történeteit nem dolgod megosztással meggyógyítani. Ha ezek rád is terhet rónak, talán a legjobb egy terapeutától kérni a segítséget.
4. Fizikai vagy mentális egészségi állapot
A párod egészségügyi problémái, legyen szó meddőségről, depresszióról vagy bármi másról, nem szégyenkezni való dolgok. Ennek ellenére végső soron az ő döntése, nem a tiéd, hogy megosztja-e ezeket a részleteket másokkal, és ha igen, azt is neki kell kitalálnia, hogy mikor teszi meg.
Bizonyos kapcsolati problémák gyakran a szürkezónába esnek
Belátásod szerint dönthetsz úgy, hogy néhány párkapcsolati problémádat megbeszéled néhány emberrel a belső körödből. Ez nem azt jelenti, hogy a csoportos csevegésen központi témát csinálsz belőle. Ezeket az eseteket csak azokkal kell óvatosan megbeszélni, akikben a leginkább megbízol. A szakmai tanácsadás vagy segítség kérése gyakran kulcsfontosságú lehet ez esetben is.
Ha bármilyen típusú bántalmazást vagy mérgező viselkedést tapasztalsz, bármilyen nehéz is megnyílni a barátoknak vagy a családnak, létfontosságú lehet a fizikai biztonság és az érzelmi egészséged szempontjából. Ez az abszolút kivétel!
Míg a fizikai bántalmazás sokkal nyilvánvalóbb, az érzelmi bántalmazást nehéz lehet felismerni. Az érzelmi bántalmazók által alkalmazott taktika eltorzíthatja az események és a viselkedésük érzékelését. Például hibáztathatnak téged olyan dolgokért, amelyekről nem te tehetsz, amíg el nem kezded elhinni, hogy így van, megpróbálhatnak elszigetelni téged a barátaidtól és a családodtól, valamint kritizálhatnak és lekicsinyelhetnek téged olyan mértékben, hogy kétségbe vonják az értékességedet.
Egy kívülálló ilyenkor segíthet a tisztánlátásban, és támogathat téged abban, hogy biztonságosan kilépj a kapcsolatból.
Hogyan beszélj a kapcsolatodról anélkül, hogy megbántanád a partnered?
A lényeg valójában az, hogy pár igazán őszinte beszélgetés során konkrétan beszéljétek át, hogy az élet mely elemeiről beszélhettek bizalmasaitokkal. Hidd el, ennek a legtermészetesebb dolognak kellene lennie, hiszen támogatást nem csak egy párkapcsolattól várhatunk. Ha a partnered megtiltja, hogy bármiről is beszélj, az egyből egy intő jel!
A kapcsolatban ezenkívül még van pár kérdés, amit érdemes idejekorán tisztázni. Ha érdekel, hogy ezek alapján mennyire illetek össze, olvasd el korábban írt cikkünket:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés