Ijesztő parazita jelent meg a magyarországi vizekben: furcsa tüneteket okoz

GettyImages-1686383503
Olvasási idő kb. 3 perc

Egy, a halak petefészkét megtámadó kórokozó jelent meg a hazai vizekben, amelyek a kopoltyúsok szaporodását is befolyásolja.

Elhullást ugyan nem okoz, de oly mértékben károsítja a halak szaporítószervét, hogy ívásra már nem is kerülhet sor – adott hírt a Magyar Haltani Társaság arról a Pleistophora oolytica nevű mikrospórás fajról, amelyet két csuka sorvadt és elhalásokkal tarkított petefészkének sejtjeiben és egy hazai bodorkában is kimutattak, sőt előfordulása más halfajokban sem kizárt. Mint írták, a parazita magyarországi előfordulásáról elsőként azok a hazai szakemberek értesültek, akik

2002-ben a budapesti Országos Állategészségügyi Intézetben meghallgatták dr. Csaba György halkórtani szakértő állatorvos előadását.

A gombák rokonai ezek a paraziták

Ez a petefészeksorvasztó halparazita egy úgynevezett mikrospórás vagy más néven kisspórás faj, amelyről kiderült, hogy nem egysejtű állat, mint azt korábban hitték, hanem a gombák rokona. Az élősködőnek olyan enzimjei és képességei vannak, amelyekkel a gazdasejtet átállítják a saját anyagaik szintézisére, így újabb mikrospórás utódokat hoznak létre. Mint arról beszámoltak,

a paraziták az állatvilág legprimitívebb egyedeitől az emberig szinte minden nagyobb rendszertani egységben előfordulnak.

Csukák petefészkeit is megkárosították már a Magyarországon is azonosított paraziták
Csukák petefészkeit is megkárosították már a Magyarországon is azonosított parazitákReinhard Dirscherl / Getty Images Hungary

Rovarokban és rákokban is ott lehetnek

A Magyar Haltani Társaság szerint a fajok számát egyesek millióra becsülik, mások viszont úgy vélik, annyian lehetnek, ahány eukarióta állatfaj él összesen. Mint arról beszámoltak, megtalálták már ezeket minden nagyobb állatcsoportban, ahol a legkülönbözőbb szerveket és szöveteket fertőzték meg, eddig azonban még csupán úgy 1500 fajt írtak le közülük. Noha a legtöbbjüket a rovarokban észlelték, gyakran előfordulnak rákfélékben is. 

A horgászok segítségét kérik Magyarországon is

A szakemberek szerint a természetes vizekből befogott csukák mesterséges szaporításának olykor tapasztalható sikertelenségéért is ez a parazita lehet a felelős. A Magyar Haltani Társaság arra kéri a horgászokat, hogy miután keveset tudni a Pleistophora oolytica hazai elterjedéséről, ha akár más halfajoknál is találkoznak hasonló esetekkel, fényképezzék le a sorvadt petefészket, és a lelőhely adataival együtt küldjék be a haltanitarsasag@gmail.com e-mail-címre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek