Ezt a 6 mondatot soha ne mondd annak, akit szeretsz

Kovács Eszter
GettyImages-1146474107
Olvasási idő kb. 5 perc

Mérgedben szívesen kimondanád a párodnak, amire éppen gondolsz? Nem biztos, hogy jó ötlet a dühtől, a csalódástól vezérelve hozzávágni azokat a szavakat, amik akkor az eszedbe jutnak.

Sokat árthatunk a meggondolatlanul kimondott mondatokkal a kapcsolatunknak, akár helyrehozhatatlan károkat is okozhatunk. Előfordulhat, hogy olyan erősen megmaradnak benne a sértések, hogy a bocsánatkérés után sem tud túllépni ezen.

A párkapcsolati tanácsadók szerint vannak olyan mondatok, melyeket soha nem szabad kimondanunk egy kapcsolatban. A meggondolatlanul tett megjegyzések több okból is kicsúszhatnak a szánkon; talán túl stresszesek vagyunk, felbosszantottak minket a munkahelyünkön, vagy fáradtak vagyunk, és emiatt már nem tudjuk türtőztetni magunkat egy otthoni vitában.

Az ilyen pillanatok elkerülésének a legjobb módja az, ha megtanulunk uralkodni magunkon, és még egy vita hevében is jobban megfogalmazni, hogy mit is akarunk mondani a kedvesünknek, ugyanis nagy különbség van az őszinteség és a sértés között. Az is hasznos, ha megjegyezzük, milyen kifejezéseket tanácsos minden esetben elkerülni, javasolja Michelle Joy házasság- és családterapeuta.

Ezeket a mondatokat soha ne mondd annak, akit szeretsz
Ezeket a mondatokat soha ne mondd annak, akit szeretszPhotoAlto/Frederic Cirou / Getty Images Hungary

1. „Olyan vagy, mint...”

Az összehasonlító rosszindulatú szurkálódás vége mindenkinél más lehet. Vannak, akik a szülőket, esetleg a kevésbé kedvelt családtagokat, barátokat emlegetik ilyenkor, attól függően, ki az, akire biztosan nem akar „hasonlítani” a párunk.

A családterapeuta szerint minden olyan kifejezés, amely valakinek a jellemére vonatkozó állítást tartalmaz, erősen mérgező és negatív, biztosan nem hoz kedvező befejezést egy vitában.

Ez erősen rombolja a kötődési köteléket, a másik ezután gyakran úgy érzi, már nincs is kedve magyarázkodni. Az ilyen rosszindulatú szurkálódások elveszik a kapcsolatból azt, ami a fejlődését, erősségét táplálja, ez pedig hosszú távon bizony káros lehet.

2. „Nem ez történt”

Minden konfliktusnak két oldala van. A pár mindkét fele teljesen meg van győződve a saját igazáról, és ezek az igazságok gyakran teljesen különböznek egymástól.

Ha azt állítjuk, hogy nem úgy történt meg valami, ahogy a másik mondja, akkor azzal azt fejezzük ki, hogy csakis a mi nézőpontunk lehet a helyes, a párunkénak nincs helye, az ő állítása nem lehet igaz. Ilyenkor már nincs szó kommunikációról, ezzel a mondattal azt akarjuk kifejezni, hogy csakis nekünk lehet igazunk, a másik véleménye jelentéktelen, ő csak tévedhet.

3. „Ez nem olyan nagy ügy”

Ha ezt mondjuk a párunknak, akkor szinte érvénytelenítjük, semmissé tesszük az érzelmeit, azt jelezzük ezekkel a szavakkal, hogy nem számítanak nekünk az érzései.

Ha valóban szeretünk valakit, akkor teret adunk az ő véleményének, érzelmeinek is, és kíváncsiak is vagyunk ezekre, törődünk velük.

Így mikor olyat tapasztal, amit mi nem, és mi erre csak legyintünk ezzel a mondattal, akkor nem vesszük figyelembe az ő érzelmeit. Ennek lekicsinylésével pedig idővel megszakíthatjuk a köztünk lévő érzelmi kapcsolatot is.

4. „El akarok válni”

A válással, elköltözéssel, szakítással való fenyegetés nem játék. Ezt általában a végső megoldásnak gondolják egy veszekedés során azok, akik egyébként nem valódi szándékkal mondják. A párunk azonban ebből azt az üzenetet hallja meg, hogy ő eldobható, nem elég jó nekünk, bármikor lecserélhető. Ha ezt vágjuk a fejéhez egy vita során, akkor alapjaiban inoghat meg a kapcsolat.

5. „Ha igazán szeretsz, akkor...”

Egy klasszikus bűntudatkeltő mondat, ami végképp nem segíti elő a kapcsolat elmélyülését. Ez kizárólag rossz érzést szül a másikban. A zsarolás még soha nem váltott ki kellemes érzéseket, szerelmet meg pláne nem.

Csak az indulatmentes beszélgetés hozhat eredményt a vitában
Csak az indulatmentes beszélgetés hozhat eredményt a vitábanJackF / Getty Images Hungary

6. „Te mindig/soha...”

Ezek a szavak csak fokozzák a feszültséget, és nem is tényszerűek. Ha azért hangoznak el, mert a másik valamilyen tette csalódást okozott, akkor inkább fordítsunk megfelelő időt ennek a korrekt, indulatoktól mentes átbeszélésére, az valóban hozhat eredményt, enélkül csak felesleges vitába keveredünk, amelynek beláthatatlanok lehetnek a következményei.

Ha arról olvasnál, mik a jelei annak, hogy valaki bántalmazó kapcsolatban él, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek