Egész Európában hazánkban a legmagasabb a házasságkötések aránya, azonban azt is tudjuk, közel felük az évek során válással végződik. Megpróbáltunk utánajárni tehát, mi az, ami a sikeres párkapcsolathoz szükséges, mi alapján dől el hogy a holtomiglan valóban a sírig tart? Cikkünk végén szavazhatsz, mondd el, számodra mi a legfontosabb!
Az elmúlt tíz év családpolitikájának köszönhetően ez alatt az idő alatt megduplázódott a házasságkötések száma Magyarországon, azonban a válások száma is meglehetősen magas, nem csak hazánkban, az egész Európai Unióban egyre többen döntenek amellett, hogy külön folytatják életüket házastársuktól. Kíváncsiak voltunk, vajon mik azok a tulajdonságok, amelyek mentén egy életre elköteleződünk, s amik működőképessé tehetik két ember párkapcsolatát.
Suba a subához, guba a gubához?
Bár a mondás szerint az ellentétek vonzzák egymást, a régi népi bölcsesség szerint az azonos háttér, a közös tulajdonságok, hasonló értékrend az, amit érdemes figyelembe venni, ha elköteleződnénk.
A téma természetesen a világon szinte mindenkit foglalkoztat, így nem meglepő, hogy több kutatás is született azzal kapcsolatban, hogy vajon mitől válik sikeressé és hosszú távon működőképessé, boldoggá egy párkapcsolat. A Nature Human Behaviour szaklapban a napokban megjelent egy tanulmány is, melyben a coloradói Boulder Egyetem Pszichológiai és Idegtudományi Tanszékének PhD-hallgatói összegezték mindazt, amire az elmúlt 120 év többmilliónyi családot érintő házasságkötési és válási statisztikáit, illetve korábbi kutatásokat elemezve jutottak.
Tanya Horowitz és Jared Balbona, a vizsgálat vezető szakértői 22 tulajdonságot vizsgálva kísérelte meghatározni, vajon miben érdemes hasonlónak lenniük a pároknak ahhoz, hogy kapcsolatuk örökké tartson. Eredményeik szerint a működőképes párkapcsolatok esetében 80-90 százalékban azonosak, illetve rendkívül hasonlóak a párok tagjai, főbb személyiségjegyeiket tekintve, s mindössze 3 százalék az, amiben kifejezetten eltér az értékrendjük. A kutatást ráadásul kiegészítették egy friss vizsgálatsorozattal is, mely során közel nyolcvanezer, jelenleg is kapcsolatban élő pár tulajdonságait is összegezték.
Mind az elmúlt évszázad kutatásainak alanyairól, mind a friss vizsgálatban szereplő szerelmesekről kiderült, hogy már a párkapcsolatuk elején kifejezetten hasonlítottak egymásra. Az iskolázottságuk, politikai nézeteik, IQ-juk és vallási hovatartozásuk már a kezdetekkor azonos vagy igencsak hasonló volt. De kiderült az is, hogy az erős dohányosok, drogfogyasztók és alkoholt kedvelők élvezeti szerekkel kapcsolatos preferenciája szintén már a kapcsolatok kezdetén megjelent a párválasztásban.
Különbségek inkább a fizikai tulajdonságok mentén mutatkoztak: a magasság, a testsúly és az egészségügyi állapot úgy tűnik, nem olyan tulajdonság, melyben a hasonlóságot keresi egymás között két ember. A korábbi szexuális partnerek száma sem volt olyan fontos tényező, hogy befolyásolni tudja a párválasztást.
Párválasztásunk a társadalmi berendezkedésre is hatással van
Egyértelművé vált a metaanalízis, azaz a régebbi kutatások összegzése és a friss vizsgálat eredményeit nézve az is, hogy hiába a sokkal demokratikusabb társadalmi rendszer, a nemek és a vagyoni helyzettől független politikai egyenlőség, a mai napig mindenki hajlamos saját társadalmi osztályából, szinte azonos vagyoni helyzetű partner mellett dönteni. Mint mondták, ez komoly társadalmi aggályokat vet fel, hiszen a különböző rétegek közti olló ezáltal sokkal inkább kinyílik, az alacsonyabb rétegek egyre jobban leszakadnak a középosztálytól, illetve a társadalom pénzügyi csúcsán állóktól.
Az ellentétek nem vonzzák egymást
Bár az is kiderült, hogy az alapvető személyiségjegyek a kapcsolat sikerességét tekintve nem esnek akkora súllyal a latba, azaz attól, hogy valaki nyitott és extrovertált típus, nem feltétlen magához hasonlót keres, s boldog kapcsolatot tud kialakítani egy introvertált személyiséggel is, az értékrendbeli hasonlóságot nem lehetett kikerülni, ha boldogan akarnak együtt élni, míg meg nem halnak.
„Még olyan helyzetekben is, amikor úgy érezzük, hogy van választásunk a kapcsolatainkat illetően, előfordulhatnak olyan mechanizmusok a színfalak mögött, amelyeknek nem vagyunk teljesen tudatában”
– emelte ki Tanya Horovitz.
Kiderült ugyanis, hogy nemcsak a nagyjából azonos életkor a fontos, de a családi háttér, az az értékrend, melyet a pár szülei képviseltek, sőt még az is, hogy hány hónapig szoptatta őket édesanyjuk, szintén rendkívüli hasonlóságot mutatott, közel 90 százalékban. Ezt azonban általában nem tudjuk meg azonnal egymásról az ismerkedés során, mégis látens módon jelen vannak már az ismerkedés kezdetén. Amire érdemes azonban figyelemmel lenni a fentiek alapján, azok azok az alapvető értékrendi jellemzők, melyek a mindennapjainkat felnőttként is befolyásolják.
A kutatási eredmények szerint a hasonló iskolai végzettség, közös érdeklődési, netán baráti kör, vallási és politikai nézetek szolgálhatnak a boldog jövő zálogául Lehet, hogy nem csak a válás nehézkes társadalmi és jogi oldala miatt működtek jobban a régi korok kapcsolatai? A kérdés természetesen költői, de az alábbi szavazáson megjelölheted, te mit tartasz a legfontosabbnak egy párkapcsolatban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés