Ha ilyen levelet kapsz az OTP-től, ne nyisd meg – miden pénzed bánhatja

otp-level-2004891058
Olvasási idő kb. 2 perc

Egy létező OTP-s munkavállaló e-mail-címét hamisítva küldenek ki csalók leveleket – nemcsak a nagybank ügyfeleinek –, amelyben a csatolmány megnyitására próbálják rávenni kiszemelt áldozatukat.

Újfajta csalásra figyelmeztet az OTP , amely azonban nemcsak a pénzintézet ügyfeleit érinti, bárki kaphat ilyen levelet – írja a Bank360. Az email látszólag egy OTP-s dolgozótól érkezik – attól válik igazán csalafintává az átverés, hogy valóban van ilyen munkavállalója a banknak. Persze valójában nem ő küldi az üzenetet, hanem bűnözők hamisítják az e-mail-címét.

Fertőzött csatolmányt tartalmaz az OTP-s levél

A csalók arra hivatkoznak levelükben, hogy törölni kényszerültek egy fizetési megbízást, mert a címzett bankja zárva volt, így nem fogadta azt. Azt tanácsolják a kiszemelt áldozatnak, hogy nyissa meg a kapott levél csatolmányát, így tudhatja meg a sikertelen tranzakció részleteit. Az emailben például a következő szöveg olvasható:

Kedves,
A csatolt fizetési megbízás törölve lett, mert a címzett bankja zárva van. A pénz visszakerül a bankszámlájára. Hivatkozási szám: 131596228920.
Üdvözlettel:

A levél címzettjének hiánya például elárulhatja, nem az OTP küldte az e-mailt
A levél címzettjének hiánya például elárulhatja, nem az OTP küldte az e-mailtMTStock Studio / Getty Images Hungary

A csatolmányt természetesen nem tanácsos megnyitni, hiszen a tömörített mappában (Törölt fizetési megbízás.tar) kártékony fájl bújik meg. A rejtett állomány képes ellopni a számítógépen található személyes adatokat, például az elmentett felhasználónév/jelszó párosokat vagy az e-mail-hitelesítő adatokat.

Nem csak az OTP Bank nevével élnek vissza a csalók. Nemrég Müller Cecília országos tisztifőorvos nevében küldtek e-mailt a bűnözők, „Nyilvános hirdetmény: Fertőző betegségek kitörése Magyarországon” tárggyal. Ahogy arról a Dívány is írt: a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ akkor figyelmeztetett: „a levelet ne nyissák meg, olvasatlanul töröljék, vagy ha már megnyitották, annak tartalmát tekintsék tárgytalannak, ne kattintsanak semmilyen linkre, és ne adjanak meg adatokat.” Korábban a rendőrség nevében is próbálkoztak átveréssel.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek