Ez az igazság az öt másodperces szabályról

GettyImages-200213900-001

Léteznek olyan mítosztok a tisztasággal és az egészséggel kapcsolatban, amelyet gyerekkorunk óta hallunk, és el is hittük, hogy igazak. Tényleg nem lesz bajod, ha öt másodpercen belül felkapod a földről a lehullott ételt?

Mindig forró vízzel kell kezet mosni, mindennap le kell fürödni, és csak fültisztító pálcával tudod a füledet igazán megtisztítani. Léteznek olyan mítoszok a tisztaságról, amelyeket ma már nem tartanak igaznak és követendőnek a szakemberek. 

Mítosz 1: Az öt másodperces szabály 

Hitted volna, hogy az „öt másodperces szabály” több mint 800 éves? 1200-ból eredeztetik, amikor is Dzsingisz kán mongol uralkodó bevezette, hogy a lakomáin – ha az étel a földre esik –, addig ott maradhat, amíg a kán ezt engedi. Az évek során aztán ez úgy terjedt el, hogyha lehullik az étel, és öt másodpercen belül felkapod, akkor nem kell aggódnod a baktériumok miatt; nyugodtan megeheted. Dr. Thomas Murray, a fertőző gyermekbetegségek specialistája azt nyilatkozta, hogy sajnos az idő nem tényező, ha a baktériumokról van szó, ugyanis ahogyan az étel földet ér, a kórokozók azonnal kapcsolódni tudnak hozzá. 

„Minél tovább van a földön, természetesen annál több baktérium kerülhet a felületére, de ha öt másodpercen belül felkapják, az nem jelenti azt, hogy nem szennyezett. Különösen igaz ez akkor, ha a padlót nem tisztítják elég gyakran.” 

Öt másodperc helyett 20 másodpercig mosd a kezed
Öt másodperc helyett 20 másodpercig mosd a kezedJGI/Jamie Grill / Getty Images Hungary

Mítosz 2: Forró vízzel kell mindig kezet mosni

Azt mindenki tudja, hogy a fertőtlenítés legjobb módja, ha kifőzzük a tárgyakat, textileket. Az azonban egyértelmű, hogy senki nem 100 fokos vízben mos kezet, így pedig már teljesen mindegy, hogy a víz olyan forró, hogy alig bírja el a bőröd, vagy kellemesen meleg. A szakértők szerint a hőmérsékletnél sokkal fontosabb tényező, hogy a folyékony szappant még azelőtt dörzsöljük a kezünkre, mielőtt benedvesítenénk, majd miután bevizeztük, legalább 20 másodpercig mossuk.

Mítosz 3: A fület fültisztító pálcikával lehet csak megtisztítani

A fültisztító pálcikát 1923-ban találták fel, az elmúlt, több mint 100 évben pedig szinte minden család fürdőszobájában ott van a polcon. Arról azonban, hogy mennyire hasznos, már megoszlanak a vélemények. Douglas M. Hildrew fülgyógyász szerint semmi szükség arra, hogy egy idegen tárggyal turkáljunk a fülünkben, és még csak biztonságosnak sem tartja ezt a módszert. 

A fültisztító pálcák sérülést okozhatnak a fülben
A fültisztító pálcák sérülést okozhatnak a fülbenAchim Sass / Getty Images Hungary

„A hallójáratot a természet öntisztító szerkezetnek tervezte – mondja a szakember. Miközben a fül folyamatosan viaszt termel, és eltávolítja az elhalt hámsejteket, kiszorítja a felesleges lerakódásokat is a hallójáratból.”

A fülzsír úgynevezett antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, azaz elpusztítja a baktériumokat, még mielőtt azok fertőzést okoznának, illetve hidratálóként is működik a hallójáratban. 

„A fültisztító pálcák nagyon könnyen sérülést okozhatnak, hiszen a kemény csontokon lévő vékony bőr rendkívül sérülékeny, az apró szakadások pedig vérzéshez vagy akár fertőzésekhez is vezethetnek.

Mítosz 4: Mindennap le kell fürdeni

Néhány éve robbant be a köztudatba a napi fürdés témája, amikor is Ashton Kutcher és Mila Kunis azt nyilatkozta, hogy ők csak akkor fürdenek – és a gyerekeiket is csak akkor fürdetik –, ha valóban koszosak. 

„A napi zuhanyozás valóban szükségtelen” – mondta Darren P. Mareniss sürgősségi orvos.

Kiszárítja a bőrt, az antibakteriális szappan pedig elpusztíthatja a természetes bőrflórát. Ennek ellenére, ha valaki úgy érzi jól magát, ha nem megy mosdás nélkül az ágyba, nem tesz rosszat az egészségének.

Azoknak viszont kötelező a napi zuhanyozás, akik bizonyos bőrbetegségekben szenvednek, mint például az atópiás dermatitisz, az ekcéma leggyakoribb formája. Az egyik bőrgyógyászati folyóiratban megjelent áttekintés szerint a napi zuhanyozás nem káros az ekcémás betegek számára, sőt a zuhanyozás elmulasztása esetükben testszagot, valamint gombás és bakteriális fertőzéseket is okozhat. 

Ha betegség nem indokolja, nem kell mindennap zuhanyozni, ha nem akarsz
Ha betegség nem indokolja, nem kell mindennap zuhanyozni, ha nem akarszGlasshouse Images / Getty Images Hungary

„Ha azonban betegség nem indokolja, elegendő hetente néhány alkalommal a teljes test lemosása.” 

Hogy mi az a tárgy, amelyet mindenképpen rendszeresen meg kell tisztítanod az egészséged érdekében, azt ebből a cikkünkből tudhatod meg. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek