Ezt tedd, ha megtámadnak az utcán

GettyImages-636247120

Nőként sokkal kiszolgáltatottabbak vagyunk, mint a férfiak, ha például az utcán vagy a tömegközlekedés során támadás ér bennünket. Ilyen esetben az önvédelem olyan hasznos tudás, amit mindenkinek el kellene sajátítania kortól és nemtől függetlenül annak érdekében, hogy se a fizikumunk, se a félelmeink ne tántorítsanak el attól, hogy megvédjük testi épségünket vagy a tulajdonunkat.

Az önvédelem fontosságára legutóbb az a hatalmas felháborodást kiváltó eset hívta fel a figyelmet, amikor egy fiatal lányt nemrég a kerepesi HÉV-en zaklatott három ukrán származású férfi. A lánya segítségére siető édesapát őrizetbe vették garázdaság és életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt, amiért megvágta az egyik támadót. Hajós István szerint a lány jól tette, hogy segítséget hívott, ám a biztonsági szakértő arra is felhívta a figyelmet, mi a helyes cselekvési sorrend ilyen helyzetekben, továbbá tanácsot is adott arra vonatkozóan mit tehetünk akkor, ha támadás ér bennünket.

A legjobb, ha hívjuk a rendőrséget

A biztonsági szakértő kiemelte: ha tömegközlekedési eszközön támadnak meg bennünket, az a legszerencsésebb, ha elsőként a vészmegállítót vagy a vészjelzőt használjuk a járművön, és kérjük a járművezető segítségét. Ugyanis az ő feladatköre értesíteni a hatóságokat, de az is előnyös egy ilyen helyzetben, ha a jármű megállításával és a vezető közbelépésével már egyfajta védelmi vonal keletkezik az áldozat körül. A vészjelző után hívjuk a rendőrséget, majd, ha gyerek a megtámadott, akkor a szülőt, aki ideális esetben a hatósággal együtt érkezik a helyszínre. 

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a jog különválasztja az egyes bűncselekményeket
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a jog különválasztja az egyes bűncselekményeketAlex Potemkin / Getty Images Hungary

Hajós István biztonsági szakértő szerint általános jelenség, hogy a járművön tartózkodó utasok sokszor igyekeznek kimaradni minden olyan helyzetből, ami egy esetleg elfajuló konfliktusba torkollhat. Ám ha valaki úgy dönt, hogy mégis közbelép, és a megtámadott segítségére siet, akkor is ügyelni kell a támadóval szembeni arányos fellépésre. Ez azt jelenti, hogy tíz utas ne támadjon egyszerre három férfira, mert ez már jogi következményeket vonhat maga után.

Hajós István biztonsági szakértő
Hajós István biztonsági szakértő

Vannak azonban olyan szituációk, amikor figyelmen kívül lehet hagyni az arányosság elvét. Ilyen az, amikor az otthonunkban felfegyverkezve vagy csoportosan támadnak meg minket. Ha ezek közül bármelyik feltétel teljesül, nem kell követnünk az arányos fellépés szabályait védekezés közben. Ugyanez a helyzet akkor is, ha három férfi inzultál minket az utcán. 

A biztonsági szakértő szerint sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a jog különválasztja az egyes bűncselekményeket, ezért ha a megtámadott segítségére siető akkor ér a helyszínre, amikor a zaklatók már nem lépnek fel támadólag, vagyis a cselekmény lezárult, és ő kezdeményezi a szóváltást vagy a támadást, az egy új cselekménynek számít, és garázdaságnak is tekinthető.

Így védekezzünk, ha támadás ér minket

Hajós István biztonsági szakértő hangsúlyozta: a védekezés formája attól is függ, hogy hol ér minket támadás. Ha például közösségi tereken vagy közlekedési eszközökön kötekednek velünk, akkor ott a hangos segítségkérés a legpraktikusabb, illetve fontos a jármű vészjelzőjének a megnyomása. 

„Mindig határozott kommunikációt kell tanúsítanunk. Nagyon fontos, hogy csak akkor használjunk bármilyen védekezési eszközt, ha azt valóban tudjuk és merjük is használni.

A filmekben látott eszközöket, védekezési praktikákat éles helyzetben kipróbálni veszélyes lehet, mert ha nem vagyunk elég bátrak például egy kés használatához, előfordulhat, hogy csak jobban felmérgesítjük a támadót, és még erőszakosabb támadás áldozata lehetünk. A kés egyébként is sokkal inkább a férfiak eszköze, mintsem a nőké, nem beszélve arról, hogy a váratlan helyzetben gyakran védekezésképtelenné válunk, leblokkolunk, és nem tudunk kellőképpen reagálni” – figyelmeztetett a szakember, aki szerint a gázspray és az elektromos sokkoló a két legpraktikusabb önvédelmi eszköz, de csak akkor, ha nem a táskánk legalján lapulnak, és tudjuk is használni ezeket. Éppen ezért fontos, hogy miután beszereztünk például egy gázsprayt, egy arra alkalmas helyen próbáljuk is ki, hogy tudjuk, mi történik, ha megfújjuk, és tisztában legyünk a használatával. A gázsprayvel és az elektromos sokkolóval nyerhetünk 10-15 értékes másodpercet, ami elég lehet arra, hogy el tudjunk menekülni.

Az önvédelmi sportok mindenképpen hasznosak lehetnek a nőknek
Az önvédelmi sportok mindenképpen hasznosak lehetnek a nőknekSouth_agency / Getty Images Hungary

Fontos, hogy ha támadás ér bennünket, mindenképpen próbáljunk meg kimenekülni a helyzetből. Erre alkalmas lehet akár az értelmes kommunikáció is, amivel néha el lehet tántorítani a támadókat a cselekménytől. Ha ez nem sikerül, akkor a gázspray vagy az elektromos sokkoló használata javasolt. 

Hajós István továbbá minden hölgynek azt javasolja, hogy végezzen el legalább egy önvédelmi tanfolyamot, de hasznos lehet a karate, a dzsúdó, a ju jitsu vagy a krav maga edzés is. Ez utóbbi olyan önvédelmi sport, amely megtanít arra is, hogyan szabadulhatunk gyorsan egy kellemetlen helyzetből úgy, hogy el is tudjunk menekülni. 

Szakemberek szerint a hatékony önvédelem a megelőzéssel kezdődik. Fontos, hogy kerüljük azokat a helyeket, szituációkat, amelyek kiszolgáltatottá tehetnek. Ismerd meg azokat az önvédelmi mozdulatokat, amelyek segíthetnek, ha mégis úgy hozná az élet, hogy meg kell védeni magadat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek