A magyar nyugdíjrendszer veszélyben van, aminek a fő oka, hogy egyre inkább öregszik a társadalom. Az öregségi nyugdíj problémáiról Farkas András, a NyugdíjGuru News alapítója beszélt az RTL-nek, amit a Portfolio szemlézett.
Hamarosan összeomlik a nyugdíjrendszer
A hagyományos felosztás az, hogy az aktív dolgozók járulékfizetéséből lesz majd a magyar embereknek nyugdíja. Azonban a szakértő szerint ez egyre nehezebben lesz fenntartható. Az ország demográfiai szerkezete változáson megy át, lényegében öregszik a társadalom, amire fel kellene készülni, és a finanszírozási struktúrát ehhez igazítani.
A szakértő rámutatott arra, hogy nincs sok időnk, ugyanis 2038-ban belépnek a nyugdíjasok közé az első Ratkó-unokák, vagyis az 1973-ban születettek. Utána pedig egészen 1977-ig minden évben sokan születtek, és ha ők nyugdíjba mennek, akkor a jelenlegi éves 90-100 ezer új nyugdíjas szám felemelkedik 160-170 ezer főre.
Mindez óriási ugrás, amely rendkívüli nyomást helyez a nyugdíjrendszerre, így nehéz lesz előállítani a szükséges fedezetet a nyugdíjak kifizetésére.
Ehhez hozzáadódik, hogy egyre kevesebb fiatal ér be a munkaerőpiacra, vagyis a járulékfizetők létszáma is csökken. Mindezt tovább tetézi, ha a magyar dolgozók külföldön vállalnak munkát, ezért ő befizetéseik nem jelennek meg az államkasszában.
Lehetséges megoldások
Farkas András szerint az egyik lehetséges megoldás a foglalkoztatói nyugdíjpillér bevezetése, amit egyre több uniós tagállam alkalmaz már, legutóbb Lengyelország döntött mellette. Ennek a pillérnek a kialakulását adókedvezménnyel ösztönözhetné az állam. A kormány idén június végére vállalta, hogy előáll egy nemzetközi szakértők tudására is építő tanulmánnyal a nyugdíjreformról, de ez azóta még nem történt meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés