Az Adózónához érkező olvasói kérdést, miszerint mi történik akkor, ha valakinek biztosan nem lesz meg a 40 év biztosítással fedezett szolgálati ideje, illetve hogy résznyugdíjat hány évesen és milyen feltételekkel lehet megkapni, Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolta meg.
A 2024-ben érvényes társadalombiztosítási szabályok alapján számolt be a lehetőségekről a portál szakértője. Ezek szerint saját jogú öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag azon személyek esetében nyílik lehetőség, akik betöltötték a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárukat. A nők viszont életkortól függetlenül kérhetik a kedvezményes öregségi nyugdíjat abban az esetben, ha van 40 évi jogosultsági idejük: ez a Nők40.
Ezek az időpontok fontosak nyugdíjazáskor
A jelenleg hatályos szabályozás szerint az öregségi nyugdíj korhatára az 1957-ben vagy azt követően születettek esetében a betöltött 65. életév. Az idei évben eszerint életkoruknak megfelelő módon az 1959. előtt született személyek jogosultak nyugdíj kérelmezésére.
A nyugdíjszakértő kitért arra is, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI törvény rendelkezései szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik.
"Ennek alapján egy 1959. június 9-én született személy részére öregségi nyugdíjat legkorábban 2024. június 9-étől – a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése napja – lehet majd megállapítani, amennyiben ebben az időpontban 20 év szolgálati idővel rendelkezik" - összegezte Winkler Róbert.
20 év a határ a teljes nyugdíjhoz
Amennyiben a fenti példában szereplő személynek nincs meg a 20 év szolgálati ideje, de rendelkezik legalább 15 évnyi munkaviszonnyal, úgy részére öregségi résznyugdíjat lehet majd megállapítani. Résznyugdíjra 15 és 19 év közötti megszerzett szolgálati idő, illetve a nyugdíjkorhatár betöltése együttesen jogosít.
Fontos azonban tudnia minden nyugdíj előtt állónak, hogy azt mindig a leendő nyugdíjasnak kell kezdeményeznie. A kérelmet írásban vagy elektronikus formában is benyújthatják az érintettek, egy erre a célra rendszeresített nyomtatvány, az úgynevezett nyugdíj igénybejelentő-lap kitöltésével. Az igényt legkorábban a nyugdíjkorhatár betöltésének napját megelőző héten érdemes beadniuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés