A Copernicus Climate Change Service mérései szerint az idei márciusi átlaghőmérséklet jelentős mértékben, 2,41 Celsius-fokkal haladta meg a korábbi időszak (1991-2020) átlagát.
Rendkívül szélsőséges lehet a nyári időjárás
A 2,41 fokos eltérés talán nem tűnik olyan soknak, de mivel átlagról beszélünk, elfedi a szélsőségeket. Néhány helyen sokkal magasabb különbséget mértek – különösen Kelet-Európában és Délnyugat-Oroszországban.

Hasonlóan szélsőségesen alakult Európa időjárása a csapadékot tekintve is. Miközben az Egyesült Királyságban és Írországban, valamint a Közép-Európától Görögországig és Törökországig terjedő területeken az átlagosnál szárazabb volt a március, addig Spanyolországban és Portugáliában a viharok kiterjedt árvizeket okoztak, és a tavaly tavaszi aszályban kiszáradt víztározókat is feltöltötték.
Míg Európa egyes részein ez volt az eddigi legszárazabb március, máshol a legcsapadékosabbnak számított az elmúlt 47 évben.
Samantha Burgess, a Copernicus Climate Change Service szakembere szerint az új adatok rámutattak arra, hogy a hőmérséklet továbbra is rekordokat döntöget, Rebecca Newsom, a Greenpeace munkatársa pedig megjegyezte, hogy az idén nyáron várható meleg és száraz nyári időjárás heves erdőtüzeket okozhat.
Mivel a kora tavaszi időjárás kezd egyre inkább nyárinak érződni, Európa jó úton halad afelé, hogy az év későbbi részében egyre keményebb hőhullámokkal és futótüzekkel nézzen szembe
– vélekedett a szakember, aki arra is kitért, hogy a szélsőséges időjárás komoly kihívást jelent Európa élelmiszer-termelésére és gazdaságára nézve is.

Komoly következményei lehetnek a fagykárnak.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés