Évek óta ezt ajánlják megfázásra, pedig nem is használ

GettyImages-1263332263

Mivel a narancslé tele van C-vitaminnal, azt gondolhatod, hogy segíthet megfázás esetén. Ez azonban egyáltalán nem törvényszerű.

A megfázás vagy nátha egy orrot, torkot és felső légutakat érintő gyakori vírusos megbetegedés, amire a mézes teától kezdve a borogatásig mindenkinek van valami tuti házi gyógymódja. Az egyik örök aduász a C-vitamin: ha valaki megbetegszik, gyakran azt ajánlják, hogy próbálja növelni a bevitelét – akár tabletták útján, akár C-vitaminban gazdag ételek, italok, például narancslé fogyasztásával –, hogy hamarabb meggyógyuljon. Mutatjuk, miért hibádzik a jó tanács.

Ezért nem segít a narancslé a náthán

A narancslé valóban kiváló C-vitamin-forrás: 2,5 decis adagja mintegy 124 milligrammos mennyiséget tartalmaz, ami önmagában is meghaladja a 80 milligrammos ajánlott napi beviteli értéket. Mint ismert, a C-vitamin egy erős antioxidáns, amely erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladást, és védi a sejteket – különösen a fehérvérsejteket – a károsodástól. Hogy jótékony hatású, az nem is kétséges, de

semmi nem támasztja alá, hogy megelőzné a náthát, vagy megszüntetné annak a tüneteit.

Bár kifejezetten a narancslé és a nátha kapcsolatáról eddig nem készült kiterjedt vizsgálat, a C-vitamin-bevitel hatásairól viszonylag sokat tudunk.

A narancslé és a C-vitamin nem csodaszer a nátha ellen
A narancslé és a C-vitamin nem csodaszer a nátha ellenM.A. Josephson / Getty Images Hungary

Egy tudományos áttekintés megállapította, hogy a C-vitamin-tartalmú táplálékkiegészítők folyamatos szedése a felnőtteknél 8 százalékkal, míg a gyermekeknél 14 százalékkal csökkenheti a megfázás tüneteinek időtartamát.

Amikor azonban az emberek a megfázás első jelére kezdtek el C-vitamint szedni, nem csökkent a megfázás időtartama, illetve a tünetek súlyossága sem.

Ami a narancslé többi hasznos tápanyagát illeti, megtalálható benne a kálium, illetve a szervezetben A-vitaminná alakuló karotinoidok is, amelyek elméletben szintén segíthetnek a fertőzések leküzdésében, de a C-vitaminhoz hasonlóan nem hoznak hirtelen javulást, és inkább csak a megelőzést szolgálják.

Csak megelőző jelleggel segíthet a tünetek enyhítésében
Csak megelőző jelleggel segíthet a tünetek enyhítésébenLuka / Getty Images Hungary

Így rövidítheted le a tüneteket

Ha szeretnél tenni valamit a megfázás ellen, akkor a C-vitamin-bevitelre már a náthaszezon előtt oda kell figyelned (a legjobban úgy hasznosul, ha nem táplálékkiegészítő formájában, hanem az étrendeddel viszed be).

A szakemberek azt tanácsolják, hogy ne feledkezz meg a folyadékbevitel fontosságáról sem: ha ugyanis a nyálkahártyád kiszárad és megsérül, a betegségeket okozó kórokozók könnyedén bejuthatnak a szervezetedbe.

A cink sokkal hatásosabb lehet
A cink sokkal hatásosabb lehetpepifoto / Getty Images Hungary

Amennyiben már elkaptad a náthát, vagyis azonnali enyhülésre vágysz, akkor jobban jársz a cinkkel. Ha a tünetek jelentkezésétől számított 24 órán belül beveszed, akár egy nappal is lerövidítheti a megfázás időtartamát, és megelőzheti a betegség nyomán fellépő légúti fertőzéseket. De fontos, hogy csak kellő körültekintéssel szabad alkalmazni, mert túladagolása akár életveszélyes is lehet.

Alternatív megoldásként kipróbálhatod a bodzát is, amelyet már régóta alkalmaznak a népi gyógyászatban a megfázás és az influenza leküzdésére.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek